Oğuz Gözen

Doğum Tarihi 28 Eylül 1946
Ölüm Tarihi 23 Kasım 2015
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Özel Ticaret Gazeticilik okulu

Biyografisi

Oğuz Gözen, 1946 yılında İstanbul'da doğdu. Özel Ticaret Gazetecilik Okulu'nda okudu. 1960 yılında, Ankara'da sahne Çığ'da başladığı sanat yaşamını İstanbul Şehir Tiyatroları, Ankara Oyuncuları ve Are na Tiyatrosu'yla devam ettirdi. Henüz on altı yaşındayken, Türkiye'nin ilk yerli fotoromanını çekti. Yoksullar Parkı isimli oyunu, 1967 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları'nda, bir sezon oynandı. Yine yazıp yönettiği, Bir Piyes Yazıyorum isimli oyunu, kadıköy Opera Tiyatrosu'nda sahnelendi. Oyunlar sahneye koydu. Çocuk hikayeciliğine de eğildi. Bu dalda bir çok kitabı yayınlandı. İlkokulların ünite dergilerinde okutulan hikayeleri mevcuttur. Günahkarlar Serisi'ni kaleme aldı. 1970 yılında, toplumun cinsel sorunlarını işlediği Cam Kırıkları adlı kitabı, Cumhuriyet Gazetesi tarafından, yılın en ilginç hikaye kitaplarından biri olarak gösterildi. 1972 yılında, Hayal Uçurumu filmiyle girdiği sinemada, çeşitli konularda yüz elli civarı film üretti. Filmlerinin birçoğunun senaryolarını yazdı. Üç kere Almanya'ya giderek, bu ülkede de, Almanya Macerası, Dertler İnsanı, Dünya Boştur, Senin Yüzünden, Kadersiz Doğmuşum adlı filmleri yönetti. Yeşilçam'da bazı yıllar, senenin en fazla film çeken yönetmeni oldu. 1997'de Türk Sineması'nda çekilen tüm filmlerin üçte birini çekerek, görülmemiş bir rekora imza attı. Elveda Yavrum, Yetim, Kurtar Yarab gibi hasılatlı filmler ortaya koydu. Zorunlu göçle, Bulgaristan'dan gönderilen Türklerin yaşantılarını, yarı belgesel nitelikte Zulüm Treni adıyla sinemaya aktardı. Gözen, sinemamızın, en fazla film çeken yönetmenlerinden olup, anılarını derlediği, Bir Yeşilçam Masalı adlı kitabı 2006 yılında, Akis Kitap tarafından yayınlandı. Sahipsiz Kalpler adlı hikaye kitabı, pratik senaryo yazma tekniğini öğreten Senaryo Nasıl yazılır? kitabı, Bir Kilo çilek isimli çocuk kitabı yine Akis Kitap'tan çıktı.


Sanatçı, 24 Kasım 2015 tarihinde, Şişli Camisinde ikindi namazından sonra cenaze töreni yapıldıktan sonra, Üsküdar Bülbül Deresi mezarlığında defnedilecektir. Cenaze törenine katılmak isteyenler için saat 13:30’da AKM önünden otobüs kaldırılacaktır..

Yönetmen (156)

Senaryo (98)

Yapımcı (9)

Oyuncu (3)

Son Yorumlar (13)

murat1984 10 Ocak 2017 19:22:42

Gerçek ismi Kamil Oğuz Gözen olan Türk Sinemasının en çok film çeken ilk 5 yönetmeni arasında yer almasına rağmen vasat bir yönetmendir.Siyah Beyaz Filmleri biraz daha eli yüzü düzgün seyredilebilecek filmlerdir.

mehmetgunekarata avatar mehmetgunekarata 06 Mayıs 2016 12:03:36

mekanın cennet olsun degerli dostum. eşin ve kzına baş saglığı diliyor acılarını paylaşıyorum. Çok üzgünüm tesadüfen yeni öğendim (5 Mayıs 2016 )

Metromax avatar Metromax 24 Kasım 2015 15:48:02

3

oğuz gözen türk sinemasının ed wood dur allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

Yandex.Metrica