Münir Özkul

Gerçek Adı Münir Özkul
Doğum Tarihi 15 Ağustos 1925
Ölüm Tarihi 5 Ocak 2018
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Erkek Lisesi

Biyografisi

İsmail Dümbüllü 'den devraldığı ünlü kavukla tiyatro sahnelerindeki başarısını; canlandırdığı "Yaşar Usta", "Turşucu Kazım" ve "Kel Mahmut" karakterleriyle de sinema oyunculuğundaki ustalığını gözler önüne sermiştir. Türk sinema tarihinde özellikle, karakter oyunculuğunda başta gösterilen isimler arasındadır. 1972 yılında baş rollerini Hülya Koçyiğit ile Tarık Akan ın paylaştığı "Sev Kardeşim" adlı Erte Eğilmez filmindeki başarılı performansıyla Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "en iyi erkek oyuncu" ödülüne layık görüldü. 

Oyuncu (234)

Son Yorumlar (155)

SarpBayhan avatar SarpBayhan 18 Ocak 2018 01:37:58

Allah rahmet eylesin. Sinemamızın emektarı ve unutulmaz oyuncularından biriydi. Mahmut Hocaydı, Yaşar Ustaydı, Turşucu Kazımdı, Baba Yaşardı. Türk sinemasının unutulmaz aktörlerinden biriydi Münir Özkul. Allah taksiratını affetsin.

Sinemaagresif avatar Sinemaagresif 06 Ocak 2018 18:04:39

10

Yaşayan efsane , canlı bir arşivdi adeta Münir Özkul....Türk Sinemasının vazgeçilmez devlerinden büyük çınarımız sadece Hababamın değil Hepimizin Mahmut Hocası olan Münir Özkul'a Allah'tan rahmet tüm sevenlerine , sinema ve tiyatro camiasına baş sağ lığı diliyorum.... Mekanı cennet olsun.....Başımız Sağ olsun...

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 06 Ocak 2018 16:16:07

Türk sineması yeşilçam koskoca ulu bir çınarını kaybetti.
O'nun için ne söylense azdır. İyi ki, olmuşsun sinema da!
Mekanın cennet olsun rahat uyu. Yerin dolmayacak asla!

Yandex.Metrica