Macit Koper

Doğum Tarihi 1 Ocak 1944
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Şehir Tiyatroları

Biyografisi

Şehir Tiyatroları, Dostlar Tiyatrosu gibi topluluklarda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Sinemada özellikle Anayurt Oteli filminde başrol oynadığı Zebercet karakteriyle iz bıraktı. 1944 yılında İ stanbul'da dünyaya geldi. Tiyatro ile ilgilenmeye lise yıllarında Beşiktaş Halkevinde başladı. LCC Tiyatro Okulu'nda Muhsin Ertuğrul, Beklan Algan ve Ayla Algan'ın öğrencisi oldu.

1969-1979 yıllarında Dostlar Tiyatrosunda oyuncu, dramaturg ve yönetmen olarak çalıştı. 1979 yılında Dostlar Tiyatrosu ekonomik nedenlerle kapanıncaya kadar bu kurumda çalışmayı sürdürdü.

1979/1980 sezonunda İstanbul Şehir Tiyatroları'na girdi. Yabancı işçilere yönelik bir oyun tasarlamak üzere Berlin'e gitti; “Giden, Tez Geri Dönmez” adlı oyunu yazıp yönetti.[2] 1980'de 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu gereğince görevine son verildi.[1]

Aralıklarla Dostlar Tiyatrosu’nda oyuncu, yönetmen, yazar olarak çalışmayı sürdürdü. 1981-1982 sezonunda Yaşar Kemal’in Ağrı Dağı Efsanesi romanını tiyatroya uyarladı ve sahneledi.

Koper, tiyatroculuğunun yanı sıra sinemada oyuncu ve senarist olarak çalıştı. Senaristliğe 1983’te “Seni Seviyorum” adlı film ile Atıf Yılmaz'ın teşvikiyle başladı. 1987'de yazdığı Rumuz Goncagül'den itibaren ağırlıklı olarak yönetmen İrfan Tözüm ve Ömer Kavur'la çalıştı. Oyuncu olarak Aaahh Belinda, Melodram gibi filmlerde başrol oynadı. Anayurt Oteli filminde Zebercet rolündeki başarısı ile büyük beğeni topladı. 1989'da mahkeme kararı ile Şehir Tiyatroları'ndaki görevine döndü. Tiyatro ve sinema oyunculuğu, senaristlik ve tiyatro yönetmenliği alanlarında ulusal ve uluslararası birçok ödül kazandı. Son olarak Muhteşem Yüzyıl adlı televizyon dizisinde Lala Mustafa Paşa'yı oynamıştır. Poyraz Karayel adlı dizide Adil Topal'ı oynamaktadır.

Senaryo (40)

Oyuncu (38)

Son Yorumlar (19)

erhaab avatar erhaab 16 Eylül 2016 07:39:10

9

Anayurt Oteli'nin şizoid antikahramanı zebercet'e hayat veren çok büyük bir usta oyuncudur kendisi.

Macit Koper'in ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu şekerpare filminde nezarethane sahnesindeki o mimikleri ve o kestiği rolden de görebiliriz. Fıldır fıldır dönen gözleriyle 5 dakika oyunculuk gösterisi yapar şekerparede.

burcinpeker 28 Temmuz 2016 09:18:00

10

anayurt otelindeki rolüyle efsane olmuş ama çok az filmde rol almış. son olarak hayat sevince güzel dizisinin kadrosunda görünce merak edip hangi rolde oynadığını gördüğümde şok geçirdiğim oyuncu. bir psikopatla sevimli tonton bir dedeyi aynı bedende canlandırabilen sayılı ve çok değerli bir oyuncumuz. keşke daha fazla filmde oyuncu olarak görebilseydik. umarım ömrü uzun olur ve bu açığı en kısa sürede başarılı yapımlarda baş roller üstlenerek kapatır.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 24 Haziran 2015 00:01:12

8

Sinemamızın iyi oyuncularından vede iyi senaristlerindendir genellikle sanat filimlerinde oynamış ve sanatsal senaryolar yazmıştır her oynadığı ve yazdığı film belli kalitesi olan işlerdir uzun ömürler dilerim.

Yandex.Metrica