Itır Esen

Gerçek Adı Şafak Itır Esen
Doğum Tarihi 17 Aralık 1955
Doğum Yeri İstanbul

Biyografisi

Itır Esen (d. 17 Aralık 1955; İstanbul), Türk sinema sanatçısı. Itır Esen seslendirme sanatçısı Hayri Esen'in kızıdır.

Fotomodellik yaptığı dönemde Milliyet Gazetesi'nin ekinin kapağında bir fotoğraf ı yayımlanmıştır. Aşk-ı Memnu'nun kastı için yeni yüzler aranırken kendisine 'Bihter' rolü teklif edilmiştir. Halit Refiğ, Itır Esen'i görür görmez kendisine 'Bihter'in üvey kızı 'Nihal' karakterini uygun görmüştür. 1975 yılında TRT'de yayınlanan 6 bölümlük dizi ile bir anda tanınmıştır.

Daha sonra Münir Özkul ve Adile Naşit filmlerindeki sarışın, hüzünlü gözleriyle bakan mahzun duruşlu genç kız olarak Türk sinema severlerin kalplerinde yer etmiştir.

Seks filmleri furyasının başlaması üzerine sinemayı bırakmış ve ünlü sinemacı Yavuz Turgul'la evlenmiştir. Bu evlilikten iki de çocuğu olmuştur.

2001'de yine TRT'de yayınlanan ve başrolünü Zuhal Olcay'ın oynadığı Yeditepe İstanbul ile Türk sinemasına geri dönmüştür.

Oyuncu (40)

Son Yorumlar (49)

YesilcamFanatizm avatar YesilcamFanatizm 02 Mayıs 2018 05:51:45

10

Itır Esen maalesf çok Filmde oynamadı halbuki öyle güzel ve kabiliyetli bir Oyuncumuz. Ama O kadar bilinmesinin sebebi oynadığı Filmlerin hepsi neredeyse Yeşilçam’ın başyapıt Filmleri. Kendisine uzun Ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 01 Ağustos 2017 17:12:46

Sinemada daha çok geniş aile kadrolu filmlerin masum
kızı olan başarılı bir oyuncu.. Sağlıklı bir yaşam dilerim

SarpBayhan avatar SarpBayhan 12 Nisan 2015 16:56:47

Gençliğinde güzel bir kadındı haliyle günümüzde biraz yaşlanmış eski halinden uzak ama yine de güzel kadın. Gençlik yıllarındaki filmleri çok güzeldi. Cennetin Çocukları, Aile Şerefi, Gülen Gözler ve Bizim Aile filmlerindeki rolleri unutulmaz.

Yandex.Metrica