Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Gönül Yazar (Mürşide Gönül Özyenginer)

Gönül Yazar

Doğum Yeri : İzmir, Turkey

Doğum Tarihi : 12 Ağustos 1932

Hakkında : Türk müzik tarihinde yer alan en uzun soluklu isimlerden biridir. 1954 yılından beri profesyonel olarak müzikle ilgilenmiş, TRT Ankara Radyosunun gözde ses sanatçılarından biri olmuştur. İlk kaydı 1962'de yayınladığı bir 78'liktir. Gönül Yazar, 12 Ağustos 1932 tarihinde İzmir'de dünyaya geldi. Sanat hayatına 22 yaşında girdiği Ege Ses Kraliçesi Yarışması'nda birinci seçilerek atıldı. Necdet Yazar'la evlenerek Ankara Radyosu'na giren sanatçı Fahri Kopuz, Suphi Ziya Özbekkan gibi hocaların birikiminden yararlandı. Ankara Radyosu'ndan İstanbul sahnelerine transfer olduğu ilk yıllardan itibaren daima gözde,daima sevilir bir sanatçı olmayı başardı. 1962'de yayınladığı "Bak Bir Varmış/Takamadım Başıma Yıldızlardan Tacımı" 78'liği sanatçının ilk kaydı olmuştur. Daha sonra bir kez taş plak kaydı yayınlamıştır. İlk 45'liği ise 1965'te yayınladığı "Kelebeğim/Hayran Olurum Aşkı Bilene"dir. Yönetmenliğini Hulki Saner'in yaptığı; başrolünü Göksel Arsoy'la paylaştığı Taş Bebek filmi öyle çok sevildi ki o yıldan bu tarafa "Taş Bebek" lakabı sanat yaşamı boyunca büyük yıldızımıza yarenlik etti. İlk filminin ardından baş rollerini devrin en ünlü aktörleriyle paylaştığı onlarca filmde rol aldı. Karaca Tiyatrosu'nun sahnelediği "Papazlar Trafiği" isimli bir İngiliz piyesinde Gülriz Sururi ve Adile Naşit gibi büyük ustalarla aynı sahneyi paylaşarak tiyatro sahnesinden de sevenlerine seslendi. Alaturka sahnelerin taş bebeği Yazar, Pop müzik tarzdaki okuduğu plaklarıyla ve programlarıyla da beğeni topladı. Yaşar Güvenir'in "Sensiz Saadet Neymiş" isimli bestesini seslendirdiği 45'liği kendisine altın plak kazandırdı. 1979 yılında yayınladığı "Taş Bebek" ve 1989 yılında yayınladığı "Gönül'den Gönüllere" albümleri oldukça beğenildi.

İlgili FilmlerArsivci86

4 Mayıs 2019 17:18

Çok severim... Hem de çok... Hem şarkıcı olarak hem de oyuncu olarak iyidir..

Cevap Yaz

pavlon

21 Haziran 2009 06:48

Cumartesi geceleri, "Bir Şarkısın Sen" sayesinde, bizim bayramımız. Sizin gibi süper konuklarla, zaten şen olan gecemiz, kesin daha bi şenleniyor.

Cevap Yaz

Alın yazısı

29 Aralık 2008 07:40

bir zamanların sarı taş bebek dedikleri sanatçı oyunculuğu sesi kadar güzeldir..vurgun filminde izlemiştim.

 

Cevap Yaz

fdts

13 Eylül 2008 16:47

bir zamanların büyük oyuncusu

Cevap Yaz

capone

8 Mart 2008 21:15

bir zamanlar türk gençleri ona hayrandı.boşuna taş bebek demediler

Cevap Yaz

wunsch vertrauen

2 Ocak 2008 19:47

yorumculuğuna diyecek bişey, hafif nezleli sesini severim gönül yazar'ın. ama iş rol yapmaya , oyunculuk yapmaya gelince pek de başarılı bulduğumu söyleyemeyeceğim. zaten böyle bir kural da yok; sesi güzel olan iyi oyuncudur gibi. zamanın gözde şarkıcıları zaman zaman filmlerde oynamışlardır, gönül hamım da onalrdan biridir sadece. bence kendisine sormalı ; oyuncu olarak kendisini nasıl değerlendiriyor diye. ege ses kraliçesi olmuş diye avukatlığına soyunmaya gerek yok bence. oyuncuşluk ayrı, yorumculuk ayrı şeyler.

Cevap Yaz

filimci

18 Kasım 2007 00:11

gerçkten lakabıının hakkını veriyor

Cevap Yaz

emrahcakmak

2 Ekim 2007 06:01

sayın ademreis arkadas 1954 yılında ege ses kraliçesi olan birine sen nasıl ses yok diyebilirsin ayrıca kac tane filmini izledin gönül hanımın filmografisinde 40 film olan en basarılı aktörlerle senaristlerle rejilerle calısan birine nedense oyunculuk felaket ötesi diebiliosun saygı duymalısın

Cevap Yaz

AdemReisDerki

12 Ekim 2006 23:01

İlk yorumda böyle şeyler yazmak istemezdim ama napalım. Şarkıcılığı kötü oyunculuğu ise felaket ötesi olan sanatcı sanat değerleri bakımından boş fakat hoş olduğu içindir ki senelerce prim yapmıştır ve halen daha gündeme saçma sapan konularla gelebilmeyi başarmaktadır. Buda onun en iyi becerdiği iş olmalı.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica