Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Belkıs Dilligil (Belkıs Bergüzar Fırat)

Belkıs Dilligil

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 19 Şubat 1929

Ölüm : 1995-05-14

Eğitim : Fatih Lisesi

Hakkında : Fatih Lisesinden mezun oldu. Sanat hayatına amatör olarak Fatih Halkevinde başlayan Fırat İzmir Şehir Tiyatrolarında sahnelenen Elektra adlı oyunla profesyonel oyuncu olarak devam etti. 1956 yılında Türk Tiyatrosu'nun önde gelen isimlerinden Avni Dilligil ile evlenen sanatçının bu evliliğinden rahmi ve çiçek adında iki çocuğu oldu. Eşi Avni Dilligil'in 1971 yılında vefatının ardından sinema oyuncusu olarak sanat yaşamına devam eden Bayan Dilligil, 10 Mayıs 1995 tarihinde bir trafik kazasında ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. 4 gün boyunca yoğun bakımda tutulan sanatçı 14 Mayıs 1995 tarihinde 66 yaşında iken vefat etti.sharapnell

8 Mayıs 2012 12:07

genelde kemal sunal ile beraber oynadığı filmlerden hatırladığım, sinemamızın önemli karakter oyuncularından biri. daha da önemlisi, yıllarını tiyatroya adamış bir sanatçı.

kızı çiçek dilligil'in anlattığına göre; avni dilligil ile beraber sahneledikleri bir oyunda (macbeth) oyun gereği cadıların kazana atıldığı bir sahne varmış. belkıs dilligil kazanın içinde. tabi o zamanlar sis makinası olmadığı için hakikaten altını yakıp belkıs hanımı kazana bırakıyorlar. o şekilde sahnede oynamaya devam ederlerken, bir süre sonra durumunun kötüleştiğini anlayıp apar topar sahne arkasına alıyorlar kadıncağızı. o hastaneye götürülürken, avni dilligil "daha perde kapanmadı." diyerek oynamaya devam ediyor.

çiçek dilligil, babasının annesine evlenmeden önce yazdığı mektupları bulup okumuş. avni dilligil, mektuplarda yazana göre, belkıs hanıma şöyle der; "bu yazdıklarımın sadece 1-2 harfi benim diyebilirim. geri kalanını yazdıran senin sevgindir."

Cevap Yaz

delikadir39

14 Ağustos 2011 18:02

Bence Korkusuz Korkak ve Yedi Bela Hüsnü filminde iyiydi.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

25 Eylül 2010 01:16

Türk Tiyatrosunun ve sinemanın önemli kadın oyuncularından biridir. Kendisini birkaç filmde izleme şansı buldum  bir aktristi oyunculuğu oldukça  güçlüydü aklıma gelen 2 Kemal Sunal filmi Korkusuz Korkak taki Makbule karakteri ve Çarıklı Milyonerdeki Kemal Sunalın kadın akarabalarından biri rolüydü. Daha birçok yapımda ve tiyatro oyununda yer almış ayrıca rahmetli duayen tiyatro ve sinema emektarlarından Avni Dilligilin eşi ve günümüz aktrislerinden Çiçek Dilligil,in annesidir ve bildiğim kadarıyla bir tarfik kazasında kaybettik Allah rahmet eylesin...

Cevap Yaz

enigmacuture

11 Aralık 2008 15:55

kayıp kızlar filmindeki leman karakteri ile hafızama kazındı. iyi bir tiyatrocu

Cevap Yaz

capone

15 Mart 2008 20:21

avni dilligil in eşi çiçek dilligil in annesidir.iyi bir oyuncuydu.

Cevap Yaz

yunus955

14 Mart 2008 23:07

gerçekten türkiyenin en iyi sanatçısı

 

Cevap Yaz

segal844

4 Mart 2008 16:49

Yardımcı kadın oyuncularımızdandı.Tombul,sevimli ve bol bol kahkaha atan yerine göre de seksiliği andıran kıvırtarak yürüyüşlerini hiç unutmam.Rol aldığı filmlerde güleryüzlü ve bir o kadar da kurnaz-üç kağıtçı tiplemelerini de başarıyla canlandıran unutulmaz karakter oyuncumuzdu.Her filmi diğer filmleri kadar güzel,mizahı içinde barındıran ve keyif alınan değerli bir kişilikti.Türk sinemasının yanı sıra tiyatroya da ciddi emek vermiş usta sanatçı olmakla beraber müzikallerde de rol almıştır.

Trafik kazalarında kaybettiğimiz kimi sinema oyuncuları gibi sevgili Belkıs Dilligil de onlar gibi aynı kaderi paylaşmıştır.Sevgi ve saygıyla anıyorum.. 

Cevap Yaz

erkan_2236

18 Temmuz 2007 06:11

Çok başarılı bi oyuncuydu...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica