Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Avni Dilligil

Avni Dilligil

Doğum Yeri : Lübnan

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1908

Ölüm : 1971-05-21

Hakkında : Amatör tiyatroların yayınlaşmasına çalışmış ve birçok usta sanatçının  yetişmesinde katkıda bulunmuştur.  Babasının görevi nedeniyle çocukluğu Arabistan'da geçti. İlköğrenimini İstanbul'da, ortaöğrenimini Edirne ve İstanbul'da tamamladı. Mercan İdadisi öğrencisiyken, sık sık Şehzadebaşı'na giderek ünlü tiyatro ustalarını izliyordu. Sahneye ilk kez 1924'de Samsun Türk Ocağı'nda çıktı. 1925'te Eskişehir Cer (TCDD) Atölyeleri'ne tornacı olarak girdi. İki yıl sonra giriş sınavlarını kazanarak İstanbul Şehir Tiyatrosu oyuncu kadrosuna katıldı,  1929 tarihinde ise Süreyya Opereti'ne geçti. 1937'de Raşit Rıza'nın yönettiği Ankara Şehir Tiyatrosu'nda oynadı. Ertesi yıl Ankara Halkevi'nde yönetmen olduktan sonra, 1940'da İstanbul Şehir Tiyatrosu'na döndü. 1943 de Ses Tiyatrosu ve Opereti'ni kurdu yönetti. Ertesi yıl da İstanbul'da Avni Dilligil Tiyatrosu'nu kurdu. 1946'da kurduğu İzmir Şehir Tiyatrposu'nun genel sanat yönetmeliğini dört yıl yürüttükten sonra, "Bizim Tiyatro" isimli bir topluluk kurarak Kıbrıs'a gitti.  1953'de İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu'nun yönetmenliğini yaptı. Bu topluluk ertesi yıl Almanya'da Erlangen Uluslararası Tiyatro Şenliği'nde birinci oldu. Dilligil daha sonra Ara Tiyatro (1956), Halk Tiyatrosu (1967), Avni Dilligil Tiyatrosu (1967), gibi topluluklar kurdu. Bu tiyatroların kadrolarında kız kardeşi Aliye Rona (Dilligil) ile beraber birçok değerli sanatçılar bulunuyordu.  1971 yılında İstanbul'da "Merdiven" isimli oyunda oynarken sahnede öldü.   1941 yılından ölümüne kadar sinema ve tiyatroya ara vermeden devam eden Avni Dilligil, oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik ve seslendirme yapmıştır. Dilligil'in adına ailesi tarafından oluşturulan Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri 1977 den bu yana her yıl sekiz dalda verilmektedir.  Yalçın Özgül

İlgili FilmlerKartalTibetTutkunu

27 Ağustos 2017 17:19

Kısaca: Onun için ne söylenebilir k, başlı başına usta bir deha. Mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

dieFohlen

2 Kasım 2012 19:24

Hem Türk tiyatrosunun hem de Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olan Avni Dilligil, sinemamızın diğer önemli isimlerinden Belkıs Dilligil'in eşi, Aliye Rona'nın da abisiydi. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

sharapnell

5 Mayıs 2012 16:20

avni dilligil zamanında tiyatocu olmaya karar verdikten sonra bir dönem yurtdışına gitmek istediğini söyler. yaşı daha henüz 17. bir gemiye binip kaçak olarak yurtdışına çıkar. o dönem marsilya'da bir tiyatro oyunu izler. büyülenmiş gibidir ve artık tiyatrocu olma isteği kesinleşmiştir. yakalanıp türkiye'ye döndüğü zaman da etafındakilere izlediği tiyatroyu anlatır. (izlediği tiyatro oyununun adını maalesef bilmiyorum.)

belkıs dilligil ile evlenmiş ve ondan 2 çocuğu olmuştur. (çiçek dilligil ve rahmi dilligil)

belkıs dilligilden önce nezahat tanyeri ile evlenmiştir. ondan olan çocuğunun adı erhan dilligil'dir. o da yine babası ve annesi gibi tiyatrocu ve sinema oyuncusu, aynı zamanda ressamdı. fakat o da babası avni dilligil gibi kalbine yenik düşüp 1991 yılında vefat etmiştir.

Cevap Yaz

silvester

12 Nisan 2012 15:53

Avni Dilligil.sanatçı bir ailenin reisi olarak bilinir.Eşi Belkıs Dilligil,Kızı Çiçek Dilligil de sinemaya çok hizmet vermişlerdir.Avni Dilligil,genellikle sevecen baba rolleriyle ün yapmıştır.Kınalı Yapıncak filmindeki rolunu hiç unutamam.Allah mekanını cennet eylesin......Silvester.

Cevap Yaz

by_carisma351

10 Nisan 2012 21:03

genelde avukat veya başrolun babası olurdu saygıyla anıyorum

Cevap Yaz

ozkaracam

17 Ocak 2011 10:49

Avni Dilligil'le ilgili bir anekdot anlatılır: İki kişi kendi aralarında konuşurken o sırada bir başkasıyla konuşmakta olan Avni Dilligil'i görürler. Biri diğerine: "Bu kim?" diye sorar. Öteki: " O mu, o bir aktör" der. "Ya öteki?" "Ha, o da faktör". Atıf Kaptan için teatral geleneği aşarak gerçek anlamda sinema oyuncusu olmayı başaran ilk aktörlerden biridir demiştim. Avni Dilligil'i de onun yanına ekliyor, ikisini de sagıyla anıyorum.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

25 Eylül 2010 01:51

Türk Tiyatro ve Sinemanın en büyük ustalarından biriydi Tiyatro oyunculuğunun  yanında Türk Sinemasına karakter oyuncusu olarak hizmet vermiş bir emektardı.Özellikle Hülya Koçyiğitin başrolünü Engin Çağlar ile paylaştığı Kınalı Yapıncak ve Sadri Alışık ile rol aldığı Fıstık Gibi filmlerindeki oyunculuk gücünü unutamam. Daha  hatırlayamadığım birçok yapımda karakter oyuncusu olarak hizmet vermiş bir üstad ayrıca kendisi gibi Tiyatro ve sinema oyuncusu Belkıs Dilligil,in eşi ve günümüz  cast aktrislerin Çiçek Dilligil,in babasıdır  Allah rahmet eylesin...

Cevap Yaz

çalsın sazlar

18 Temmuz 2009 23:12

avni dilligil kendisi gibi oyuncu olan yeşilçamın en iyi kadın oyuncularından aliye ronanın abisidir

Cevap Yaz

yalnızlar_rıhtımı

15 Mart 2009 19:29

usta aktörümüzü rahmetle anıyorum.

Cevap Yaz

enigmacuture

13 Mart 2009 17:09

usta tiyatrocu ve sinemacı

Cevap Yaz
Yandex.Metrica