Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü

8,56

(11 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Dram Aile Dram, Aile

Yönetmen: Ayhan Önal Ayhan Önal

Ülke: türkiye

Oyuncular: Heyecan Gökoğlu, Salih Eskicioğlu, Hikmet Gül, Mehmet Ali Güngör, Ali İnce, Cem Erman, İsmet Merih, Nuri Tuğ, Zeki Alpan, Teoman Aksoy Devamını Gör...

Konusu : Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı ölümsüz eserinden TRT için televizyona uyarlanan dizide; Batılılaşma rüzgarıyla, tüketim toplumu olma yolunda yaşanan özenti ve yabancılaşma karşısında, ilkelerinden taviz vermeyen bir aile reisinin çaresiz kaldığı bir aile dramı “Yaprak Dökümü”nde anlatılmıştır. İnandığı manevi değerlerden taviz vermeyişi yüzünden sürekli değişen görev yerlerinde sürgün hayatı yaşayan Ali Rıza Bey, 25 yıllık memuriyetten emekli olarak İstanbul’daki babadan kalma evine yerleşir. Emekli maaşını, baktığı 7 nüfusa yetiremeyince tercüme işi yapar. İki kızı lüks hayata duydukları özentiyle onu zora sokmaktadırlar. Bir bankada işe giren oğlu Şevket’in diğerlerinin özlemlerine cevap vermesiyle Ali Rıza Bey’in evde sözü geçmez olur. Fakat Şevket’in gayrimeşru ilişkisi sonun başlangıcı olacaktır. Zengin ve Batı tarzı yaşama duyulan özenti nedeniyle, Ali Rıza Bey ve çocuklarının arasının açılması, Yaprak Dökümünün asıl nedenidir.ToqqLe

19 Mayıs 2020 11:15

Bence romanın en iyi uyarlaması bu işti.

Cevap Yaz

ZeyChan

8 Temmuz 2018 19:58

Sayın sinematürkailesinden rica ediyorum benim için şu gizemi gidersinler; Ben bu dizinin bir de film versiyonu (aynı oyuncular, aynı yapım) varmış gibi hatırlıyorum. Yalnız sadece dizinin tekrar montajlanarak kısaltılığ film haline getirilmesi gibi değil. Sonunu çok farklı hatırlıyorum. Sürprizbozan: Bahsettiğim versiyonda Ali Rıza Bey yürüyemeyecek hatta konuşamayacak kadar ağır bir felç geçiriyor. Kızı Leyla onu evine alıyor ancak metresi olduğu adamla evlenmesi gibi bir durum yok. Tekerlekli sandalyedeki babasını gelip yanağından öpme sahnesini bile hatırlıyorum. Ya da uyduruyorum, bilmiyorum. :) Oğlu Şevket'in de hapishanede şişlendiğini ve galiba öldüğünü hatırlıyorum. Bunlar benim hayal ürünüm mü yoksa gerçekten böyle bir versiyon var mıydı lütfen bilenler beni aydınlatsın.

Cevap Yaz

mansur34

30 Mayıs 2016 15:53

Reşat nuri güntekin in aynı adlı romanından uyarlanan dizi romana sadık kalınarak çekilmiş olması ve 60 dakikalık 7 bölümden oluşması ile sıkılmadan izlenen bir anlatımı olan güzel bir dizi kerim afşar,tarık tarcan ve sevtap parman rollerinde iyiler oyunculuklar genel olarak fena değil dizinin cahit berkay imzalı müzikleri de güzel aradan geçen 29 yıla rağmen hala keyifle izleniliyor 60 dakikalık süresi 40 dakika olsa daha iyi olabilirmiş ama günümüzdeki dizilerin 150 dakikaya ulaştığını düşünürsek uzun sürenin dizlere yararı değil zararı olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor kısaca romanın tadını veren başarılı bir edebiyat uyarlaması yeniden nostalji olarak bile izlemeye değer iyi bir dizi.

Cevap Yaz

Kleberson

24 Ekim 2014 04:25

güzel diziydi sevtap parman cok iyiydi rahmetli kerim afsarda cok iyiydi

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

3 Kasım 2009 19:18

Eski Yaprak Dökümü olanlar daha iyi idi..

Cevap Yaz

Yuxel1907

11 Mayıs 2009 16:25

Gerçekten harika bir diziydi; bugünkü para için rezil rüsva edilen sözde Yaprak Dökümü ile ilgisi yoktu. (Reşat Nuri Güntekin'in varsilerini bu vesileyle kınıyorum. Para için üstad'ın kemiklerini sızlattılar). Harika bir oyunculuk ve reji vardı. Kitaba sadık kalınarak çekilen bu eser gerçekten seyre değer bir yapımdı.

Cevap Yaz

side

15 Aralık 2008 20:15

bundan 21 sene evvel çekilmiş bu gerçek ''yaprak dökümü''dür... Unutulmazdı...

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

27 Haziran 2008 23:48

27 Haz 2008 cuma gündüz TRT2 de dizi film olarak oynamaktadır.

Cevap Yaz

rasim78

6 Mart 2007 23:29

bu senaryo her şeye rağmen izlemeye değer. Reşat Nuri şaheseri romandan izler..

Cevap Yaz

RUSH

3 Temmuz 2006 16:51

ESER REŞAT NURİ\'NİN OLURDA BİR EDEBİYAT ŞAHESERİ OLMAZ MI,ELBETTE OLUR.İNANDIĞI DEĞERLERDEN TAVİZ VERMEYEN BİR AİLE BABASININ DEĞİŞEN DÜNYA KARŞISINDAKİ BOCALAMASI VE AİLESİNİN TÜM FERTLERİNİN SIRASIYLA YAŞAYACAĞI TAN BİR YAPRAK DÖKÜMÜ,KİM KERİM AFŞAR GİBİ OYNAYABİLİR ALİ RIZA BEY\'İ SORARIM???????????

Cevap Yaz
Yandex.Metrica