Yakılacak Kadın

8,33

( 7 kişi yorum yaptı )

Yakılacak Kadın

Sinema Filmi

1982

Fatma sevgilisi Fehmi ile evlenmek üzeredir.Ancak mafya babası Reşit Ağa oğlunun bie saz şarkıcısı ile evlenmesine engel olur.Fehmi bir başkası ile evlidir.Fatma ise onun çocuğunu bir başına dünyaya getirir.Ancak Reşit Ağa'nın gazabı bitmez,genç kadının çocuğunu kaçırttığı gibi onun öldüğüne inandırır.Fatma yaşamını kendisine bu acıyı kendisine yaşatanlardan intikam almaya adar.Reşit Ağa'nın sağ kolu Kadir'in masumiyetini ve kendisine beslediği büyük aşk bitmesine rağmen patronuna olan nefreti yüzünden onunla da biraraya gelemez.

Künye

Yönetmen Osman F. Seden
Senaryo
Yapımcı Hürrem Erman
Görüntü Yönetmeni Salih Dikişçi
Vizyona Giriş Tarihi 01 Nisan 1983
Tür Dram, Duygusal, Macera
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Bebek Kaçırma, Mafya, Uyuşturucu Daha Fazlası

Ekip

Işık Ekibi Turgut Köse (Işık Şefi)

Firmalar

Erman Film (Yapım)

Son Yorumlar (7)

lilithtekzey avatar lilithtekzey 12 Ağustos 2014 18:57:38

bu filmi nasıl izleyebilirim....

lebkuchen avatar lebkuchen 24 Kasım 2012 15:12:58

9

Fatma Girik,Anne rollerinin disindaki,Pavyon Sarkicisini canlandirdigi,en güzel filmlerinden biri.Ask intikam mafya üclemesinin ve Fato,nun güzelligi ile birlestigi cok enteresan bir film..

ozkaracam avatar ozkaracam 18 Ocak 2011 17:18:01

4

Bence sözcüğün tam anlamıyla "tuhaf bir film." Böyle bir filmin hangi koşullarda çekildiğini anlamak için bir düşünce egzersizi yapalım (yazacaklarım mutlak görüşler değil). 12 Eylül darbesi daha yeni olmuş, toplum yeniden dizayn ediliyor. Darbe, sinemayı da şöyle etkilemiş: Seks filmleri furyasını bitirmiş (bunu vurgulamak gerek: 1979'da artık pornografiye, hardcore filmlere evrilen erotik sinema kendiliğinden sona ermedi, erdirildi). 1975'den sonra popüler sinemanın ana çizgideki oyuncuları ya sinemayı bıraktıkları, ya da ancak tutarlı senaryolara evet deme politikası izlemeye başladıkları için, köşklerde geçen "soap opera" tarzı melodramlar ömrünü tamamlamış; yeniden canlanmaları için 2000'li yılların TV dizilerini beklemek gerekecek. Melodram açığını arabesk şarkıcıların, türkücülerin, nadiren de Ahmet Özhan, Bülent Ersoy, Emel Sayın gibi TSM sanatçılarının oynadığı filmler dolduruyor. Tamer Yiğit, Behçet Nacar, Ünsal Emre, Serdar Gökhan, vb. aktörler, 60'lardan gelen sert "erkek filmleri" akımını, erotizme bir hayli yer vererek sürdürüyorlar (Cüneyt Arkın ise kendine özgü bir çizgi tuturmuş). Yani, arabeskin de, mafyöz öykülerin de alıcısı var. 80'lerin genel çizgisi (filmlerde bireyin öne çıkması, küçük burjuva aydınlarının yaşamlarının ağırlık kazanması) henüz belirginleşmemiş. İşte, tüm bu nedenlerle ben, bu filmin bir mafya öyküsü içeren, "müziksiz bir arabesk" olduğu görüşündeyim. Fatma'yı en sonunda (bilmeden) kendi çocuğunu öldürtmeye varacak olaylar dizisi, hemen hiçbir olumlu karakterin bulunmayışı nedeniyle (bana göre Fatma da buna dahildir) seyri çok zor bir film haline geliyor.     

turgut1955 avatar turgut1955 26 Haziran 2009 10:19:06

8

Yakılacak kadın da tahsin korayın da çok önemli rölü vardı.tahsin abi osman f.sedenin bütün filmlerinde oynardı tahsin abi çok onurluydu ve  kimseye derdini anlatmazdı son zamanlardı saglığı bozulmuştu  nasil bozulmasin  en son film çalişmasini 1997 de yapmıştı ve tahsin abi emekli de olmamiştı nedense yeşilçamdakı  yetişen oyuncu olsun teknik olsun çok vefazilik yapıyorlar ben bu konularda  artık yorum yazmıyacaktım  bizelere  yapılanları gördükce  dayanamıyorum  ve yorum yapıyorum  bir sinema sektörü bu kadar sahipsiz olurmu  sözde sinema  emekçileri sendikasi var  hiç bir faydasi  yok   ben sinemayı biraktım   nedeni   anlaşmaya gidiyorsun  karşinda ne yapımcı var   yapımıcının beşinci adamıyla anlaşıyorsun  paranını almanda artık  milli piyango  gibi şansa kalmiş  bazi arkadaşlar iş alamayız diye açıklama yapamıyorlar  yapımcının umurundamı  nasıl olsa hergün sinema okulunda yüzlerce sinemacı yetişiyor  nasıl olsa bedava adam çok ..bedava adam varken yeşilçamın sinemacılarını ne yapsınlar  iş bilmek önemli degil  yeterki diziler bitsin  onun içinde sinema sektörü bitti .tahsin abinin  cenazesinde bostancıdaki cami avlusunda yine yeşilçamın bir avuç dan az kalan sinema emekçileri vardı ..mekanın CENNET olsun ...turgut köse

enigmacuture avatar enigmacuture 04 Şubat 2009 14:50:02

10

fatma girik"in hep yaşlı yada anne rollerinden sıkılanlar için farklı bir film olarak öneriyorum. 20"li ve 30"lu yaşlarda hep anne yada yaşlı kadın rolünde oynayan sevgili fatma girik 40"lı yaşlarını sürdüğü bu filmde çekici kadın rolünü de hakkını vererek oynuyor.

magmafi 24 Nisan 2008 10:43:04

BU FİLMİ ÇOK BEĞENMİŞTİM.FATMA GİRİK BU FİLMDE ŞUH VE BİR O KADAR DA GÜZEL KADINI OYNUYORDU.FİLMİN FİNALİNDE FATMA GİRİK İN OYUNCULĞU VE ÇIĞRIŞMASI BENİM AKLIMDAN HİÇ ÇIKMAMIŞTI.FİNALDE BİLMEDEN KENDİ ÇOCUĞUNU ÖLDÜRÜYORDU.ÖĞRENİNCE YER YERİNDEN OYNAD I.

Yandex.Metrica