Hükümet Kadın

7,60

( 12 kişi yorum yaptı )

Hükümet Kadın

Sinema Filmi

2012

8 Çocuklu Midyatlı sıradan bir kadın olan Xate'nin komşularından tek farkı, kocasının Midyat Belediye Başkanı olmasıydı. Birgün, başına gelenler onun da Midyatlılar'ın da hayatını değiştirdi! Okuma yazması olmayan Xate Midyat Belediye Başkanı oldu! Mutfak işlerine girişir gibi giriştiği devlet işlerinde çocuklarının kendi aralarındaki çocukça rekabeti Midyat halkına kahkahalar attıran maceralara neden oldu. Ama hiçbir şey Xate'yi yolundan döndürmedi.

Hükümet gibi kadın Xate, işleri elinin hamuru ile çözmenin yolunu her seferinde buldu. Midyat'ta henüz kimse farkında olmasa da sadece onun için değil tüm ülke için hayat eskisi gibi değildi aslında. Ama en azından Midyat’ın değişimine giden yol, kahkahalarla doluydu!


Çekimleri Mardin Midyat'ta yapıldı.

Künye

Yönetmen Sermiyan Midyat
Senaryo
Yapımcı Necati Akpınar
Müzik Cem Yıldız
Görüntü Yönetmeni Hayk Kirakosyan
Vizyona Giriş Tarihi 01 Şubat 2013
Tür Komedi
Ülke Türkiye

Ekip

Sanat Yönetmeni Kaan Kaşıkır (Sanat Yönetmeni)
Dekor Tasarım Kurtuluş Turgay (Dekor Tasarım)
Yönetmen Ekibi Silva Delioğlu (2. Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Akın Çakır (Steadicam Operatörü)
Makyaj Ekibi Filiz Esen (Makyaj Ekibi)
Oyuncu Seçimi Feyza Ay (Cast Sorumlusu)

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
BKM Film (Yapım)
Hasılat 12.999.529,0 TL
Toplam İzleyici 1.401.665
Vizyonda Kaldığı Hafta 38 Hafta

Son Yorumlar (12)

vatansever10 avatar vatansever10 17 Temmuz 2014 23:11:45

10

vizonteleyle bence alakası olmayan konunun tamamen farklı oldugu bır fılm. 1960 lı yıllarda yaşanan olayları anlatan anadolu fılmı..

Kpax08 avatar Kpax08 03 Ocak 2014 11:48:50

Eğer Vizontele diye bir film hiç çekilmeseydi, bu filme başarılı bir yapım diyebilirdim. Gel gör ki filmi izlemeye başladığımda hemen Vizontele'yi hatırladım. Bana göre kesinlikle ondan esinlenilmiş. Demet Akbağ'ın oyunculuğu filmi ayakta tutuyor. B oş zamanınız varsa ve denk gelirseniz izleyin derim. Filmi büyük bir umutla izlemek bence izleyicide hayal kırıklığı yaratabilir.

baran34 avatar baran34 24 Kasım 2013 12:35:35

4

Vizontele taklidi başarısız sadece eğlencelik vakit öldürme amaçlı bir yapım. Sermiyan Midyat "ay lav yu" filminde ki gibi yine sıradan, klişe ve abartı oyunculuğu ve yönetimi ile temaşa zevkimizi bozuyor.
Öykü Sermiyan'ın gerçek hayatta üvey bab aannesinin Midyat ilçesine kocasının ölümünün ardından ilk belediye başkanı olması ve 60 darbesine kadar olan süreci ele alıyor. Yalnız senaryodaki unsurlar filmde çok aceleye getirilmiş sanki hızlandırılmış kamera görüntüleri ile seyrediyor izlenimi insanda uyandırıyor.
Normal şartlarda Demet Akbağ ve yan rollerdeki kaliteli figürasyon olmasa 50 bin izleyicinin bile izlemeyeceği türden bir yapım maalesef haksız kazanç türünden bir deyimi sonuna kadar hakediyor. Çünkü 1.5 milyon seyirci bence gafil avlanmış. Sermiyan Midyat için bir ekşisözlük yazarı çok güzel ve yerinde bir cümle kurmuş. " sermiyan midyat ah seni gidi hissetmediği duyguları hissetmeye çalışıp bunları satılığa çıkaran bedevi tüccar". Başka söze ne hacet!

bysiirtli56 avatar bysiirtli56 20 Kasım 2013 02:23:19

10

kültürel farklılıkları konusunda başarılı ve eğlenceli bir film.ama keşke bu kadarda siyasi içerikli olmasaydı

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 26 Mayıs 2013 20:52:32

8

tek kelimeyle harika yıllar sonra Vizontele'yi izledim sanki 8/10

leon_red avatar leon_red 14 Nisan 2013 04:16:56

9

Komik deyip geçebilirsin de ağlanacak halimize güle bilirsin de…
Sosyal mesajı kapı kadar anladığınız elinizde kalan sapı kadar…
Sinema da ya da evde izledin ne fark eder anladığın kafanın içinde ’ki kadar…
Bunlar benden…Geri kalanı bizzat filmin re pliklerinden…
Öğretmen:... Diyelim iki ineğin var. Sosyalizm 2 ineğini de alır, ondan süt üretir, sana verir. Komünizm sendeki 2 ineğin 1 tanesini alır başkasına verir. Böylece eşit olursunuz. Faşizm ise, sendeki 2 ineği de alır, sana süt satar… Xate:..Orispi çocikleri…………..Bu dünya, senden olmayanlarla hoştur. Onların sana verdiği ilimlerle, kıymetlerle, gönüllerle hoştur. Sadece senin gibiler değil, senden olmayan da çok yaşasın ki, sen de yaşa. Hele bir de onun gözüyle gör şu fani dünyayı. Herkes beyaz olsa, o zaman beyazı fark edemezsin ki. Değil mi ? Ve yahut da Siyah. Beyaz en güzel siyahta belli eder kendini. Beni ben yapan yegâne şey, benden olmayandır. O yoksa sen de yoksun. Ne anlamın kalır ne rengin belli olur, ne de tadın....

Yandex.Metrica