İntikam Alevi

8,18

( 7 kişi yorum yaptı )

İntikam Alevi

Sinema Filmi

1956

“Katil Ekrem hapisten kaçtı. Zabıta kuvvetleri Çorum-İstanbul arasındaki bütün yolları tuttu. Dava şahitlerinin hayatlarını korumak için tertibat alındı.”


Cihat Baban yönetimindeki Tercüman Gazetesi. 11 Eylül1956 günü birinci sayfadaki haber, mahalledeki sakin yaşantıyı allak bullak eder. Kahvede, sokakta, evde hep bu konuşuluyor. Özellikle, Suzan, (aksini söylese de) Hikmet ve Hüseyin panik içindeler. Ekrem’in, bu üç kişi kadar suçlu kardeşi Mahmut ise içkiden ne olup bittiğini anlayacak halde değil.
Robert Russell Bennett yönetimindeki RCA Victor Orchestra’nın ‘Victory At Sea’ albümündeki (1953) ‘The Song Of The High Seas’ (Richard Rodgers). Kahramanımız, alınan tüm önlemlere karşın, bazen koşarak bazen kamyonlarda saklanarak, bitkin bir şekilde İstanbul’a gelmeyi başarıyor. Kumkap ı’da balıkçılık yapan arkadaşı Ali’nin, Mendirek yakınındaki kulübesinde saklanır.
Birkaç yerdeki kontrolden tesadüfler sayesinde kurtulmuş. İki gündür aç. Yine de “Burada bulunmam seni müşkül vaziyete düşürecek. Birazdan giderim” diyebiliyor. Keşke herkesin “Ayıp ettin, arkadaş hakkı ana hakkı kadar mukaddestir. Ben senin masum olduğuna inanıyorum. Ama kaçmakla iyi etmedin galiba” karşılığını veren Ali gibi bir yakını olsa.
“Başka çarem yoktu. İnan ki hiç ümidim kalmamıştı. Öyle bir tuzağa düşürdüler ki beni, hakikati kimseye anlatamadım. Deliller, şahitler, her şey, her şey aleyhime tertiplenmişti. Her şey o alçağın (Hikmet’ten söz ediyor) başının altından çıktı. Şimdi, iş işten geçtikten sonra anlıyorum. Hiç unutmam, bundan iki sene evvel bir yaz sabahıydı.”
‘Cankurtaran’ nakliyat şirketinde, ‘İst. K. 25169’ plakalı kamyonun şoförüydü o zaman. Aynı mahalleden güzel Necla ile nişanlanmak üzere. Tek üzüntüsü, sabah akşam sarhoş gezen, işsiz güçsüz kardeşi Mahmut.
‘Herkesle düşüp kalkan’ Suzan’ın Ekrem’e tutkun olması, aynı şirkette çalışan Hikmet’in de ‘sarışın bomba’yı sevmesi olacak kötü şeyler için az çok fikir veriyor.
Suzan ağlamasınmış! “O’nu senin kucağına düşürmenin yolunu bulurum ben” diyor annesi. “Şu anan, Ekrem gibi kaç tanesini cebinden çıkarır. O’nu tez günde dize getirmezsem bana da Aynalı Tekke’nin gülü Huriye demesinler.”
Mahmut, ardı ardına uygulanacak iki insafsız planın ilkinde yer alıyor. (Ekrem, sonradan “Kendi öz kardeşim bir bardak şarap uğruna sattı beni” diyecektir). Nişan öncesi, meyhanede yapılan kutlamada içkisine ilaç katarak, abisinin bütün gece uyumasını sağlar. (Belki de bir erkeğin içkisine katılan ilk ilaç). Suzan, Ekrem’in yanına yatmadan önce ‘işi’ garantiye almak için Mahmut’la sevişiyor! Ertesi sabah, Huriye, tüm cadalozluğu ile bir baskın yaptırarak Onları aynı odada yakalatır.
‘Kaçırma ve alıkoyma’ ile suçlanan Ekrem, ya Suzan’la evlenecek ya da hapse girecektir. Evliliği kabullenir ama sonradan olanlara bakınca ‘keşke hapsi yeğleseydi’ diye düşünüyoruz. Kıskançlık krizleri geçiren Hikmet ve kumar borcu nedeniyle başı dertte olan arkadaşı Hüseyin, şirketin parasını çalıp sahibini öldürürler. Suç da, tahmin edileceği gibi Ekrem’in üstüne atılır.
Ağır Ceza’da yargılanma ve 20 yıl hapis cezası. Sırtında yumurta küfesi yok ya, Suzan da hemen Hikmet’le evlenir.
Bunca zaman sonra, kaçak olarak eski mahallesine gelmiş. Necla, Ali ve biraz da 2. Şube Cinayet Masası Tali Komiseri Fehmi Kıpçak’ın yardımı ile adını temize çıkarmaya çalışıyor.


Gerçekleşmeyecek nişandan önce, mahalle meyhanesinde yapılan kutlamadaki şaka.
“Evlilik neye benzer biliyor musun? Yumurtaya! Yumurtanın da evliliğin de tazesi makbuldür.”
Aynı espri, ikinci çevrim ‘Kan Su Gibi Akacak’ta (1969) “Evlilik ve şarap hiç birbirine benzemez. Şarap eskidikçe güzelleşir, evlilik eskidikçe berbatlaşır” şeklini alacaktır.
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Osman F. Seden
Senaryo
Yapımcı Osman F. Seden
Görüntü Yönetmeni Kriton İlyadis
Vizyona Giriş Tarihi 14 Kasım 1956
Süre 120 dk
Tür Dram, Macera
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Arkadaş, Aşk, Balıkçı, Firar, Hapisane, Daha Fazlası

Oynayanlar

Ayhan Işık Ayhan Işık Ekrem
Deniz Tanyeli Deniz Tanyeli Necla
Kenan Pars Kenan Pars Hikmet Ergül
Mualla Kaynak Mualla Kaynak Suzan
Turgut Özatay Turgut Özatay Hüseyin Gökmen
Nubar Terziyan Nubar Terziyan Usta
Mualla Sürer Mualla Sürer Huriye
Ali Üstüntaş Ali Üstüntaş Burhan (Ekrem'in Kardeşi)
Muammer Gözalan Muammer Gözalan Doktor
Feridun Çölgeçen Feridun Çölgeçen Avukat
Faik Coşkun Faik Coşkun Bakkal
Ertuğrul Bilda Ertuğrul Bilda Ali
Fadıl Garan Fadıl Garan Kahvehane Müdavimi
Asım Nipton Asım Nipton Kahvehane Müdavimi
Behzat Balkaya Behzat Balkaya Komiser Fehmi
Nuri Genç Nuri Genç Nasuhi Bey (Necla'nın Babası)
Hikmet Serçe Hikmet Serçe Necla'nın Annesi
Hüseyin Kaşif Hüseyin Kaşif
Hüseyin Güler Hüseyin Güler Polis Memuru
Osman Türkoğlu Osman Türkoğlu Nakliye Patronu
O. Nuri Ergün O. Nuri Ergün Balıkçı Ali
Muzaffer Akgün Muzaffer Akgün Kendisi
Özel Batu Özel Batu (Özel Kardeşler)
Tancan Okumuş Tancan Okumuş (Özel Kardeşler)
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Mualla Kaynak Seslendirmesi
Reşit Gürzap Reşit Gürzap Ayhan Işık Seslendirmesi
Handan Kadıoğlu Handan Kadıoğlu Mualla Kaynak Seslendirmesi
Aliye Rona Aliye Rona Mualla Sürer Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Sezai Elmaskaya (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Sami Pandir (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Nubar Terziyan (Yapım Amiri)
Macit Doğudan (Yapım Amiri)
Zeki Tezcan (Set Ekibi)
Yılmaz Gürbüz (Set Ekibi)
Orhan Aykanat (Set Ekibi)
İsmail Kızıldağ (Set Ekibi)
İhsan Alpat (Set Ekibi)
İbrahim Birah (Set Ekibi)
Hasan Danabaşoğlu (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi O. Nuri Ergün (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Kenan Kurt (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ziya İnsel (Laboratuar)
İbrahim Yıldırım (Laboratuar)
Işık Ekibi İlhan Aslım (Işık Ekibi)
Ses Ekibi Yorgo İlyadis (Ses Kayıt)
Özdemir Arıtan (Senkron)
Nazmi Özer (Senkron)
Seslendirme O. Nuri Ergün (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Kemal Film (Yapım)
Day Film (Seslendirme)
Day Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (7)

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 29 Mart 2011 00:06:03

10

Kendisine kurulan tuzak sonucu hayatı kararan. En yakın arkadaşlarından darbe yiyen. Bir  gencin öyküsü. "Ekrem" Ayhan Işık arkadaşları "Hikmet" Kenan Pars, ve "Hüseyin" Turgut Özatay ile bir tamirhanede çalışır. "H ikmet" Kenan Pars'ın sevdiği kız. "Suzan" Mualla Kaynak'ın onu sevmemesi "Ekrem" Ayhan Işık'ı sevmesi. İki arkadaşın arasındaki husumete yol açar. Kumar borcu olan "Hüseyin" Turgut Özatay, "Hikmet" Kenan Pars ile çalıştığı işyerini soyar. Olayı "Ekrem" Ayhan Işık'a yıkar. Hapise giren sarhoş kardeşi "Mahmut" Ali Üstüntaş'tan darbe yiyen. "Ekrem" Ayhan Işık firar eder ve suçluları bularak kendini temize çıkarır. Film sonunda eski sevgilisi "Necla" Deniz Tanyeli veremden vefat eder. Kral'ın bu filmi çok hareketli bol dövüş. Filmle ilgili olumlu yansıyabilecek herşey var. Ama arkadaşlarında bahsettiği gibi dublaj'lar tam anlamıyla yeterli değildi. Yinede çekim tarihi olarak 1956 yılı olduğunu düşündüğümüzde. Başarılı sayılması gerekir. O yıllar sinemamızın gelişme döneminin başlangıcı  olduğu için. Bu aksaklıklarıda hoş görmemiz gerektiği kanaatindeyim.

harun65 avatar harun65 19 Temmuz 2010 03:57:07

Mualla Sürer'i ilk defa bu filmde kötü rolde gördüm.

performer avatar performer 07 Ağustos 2009 21:47:08

dublaj yetersiz olmuş veya ayhan ışık'ın sesi kötü diyen arkadaşlar. film 1956 yapımı dikkat ederseniz. abdurrahman palay,hayri esen ve toron karacaoğlu gibi sanatçılar ağırlıklı olarak 1960'dan sonra her filmde dublaj yapmışlardır. güzel bir film. ç ekim yılına göre dublaj'da güzel olmuş.  

B a r b a r o S avatar B a r b a r o S 19 Mart 2009 20:41:03

9

Güzel bir filmdi sıkılmadan izledim ama seslendirmeler yetersizdi...

aycell_90 avatar aycell_90 13 Ağustos 2008 16:00:08

6

70 lerde benzerini gördüğümüz filmlerden.tabi her dönemin havası başka.50 lerin havası benim daha çok ilgimi çekiyor.70 lerde ve 60 larda bu günden bir şeyler bulbiliyorsun.ama 50 lerde avrupai bir hava var.iyi bir film.

turgut1955 avatar turgut1955 06 Ağustos 2008 08:52:08

3

bu filimi çocukken izledim çok güzel Filmdir ben yıllar sonra çok beğendiğim filmin kahramanlariyla çaliştim yıllar sonra ayhan ışık la sinema ve reklamda filmlerinde ışık yönetmenliği Filmde oynuyan oyuncular ve yardimci oyuncularla ça liştim yönetmen Osman F.Sedenle çok film de ışık yönetmenliği yaptim çok iyi görüntü yönetmeni kriton ilyadisle yine kenan kurtla kenan abide çok iyi görüntü yönetmeniydi şimdiki yeni sinemacilar gibi üç günde sinemaci Olmadılar Mekanlari Cennet olsun ışık yönetmeni turgut köse

Yandex.Metrica