Firari Aşıklar

8,53

( 12 kişi yorum yaptı )

Firari Aşıklar

Sinema Filmi

1970

Künye

Yönetmen Nejat Saydam
Senaryo , ,
Yapımcı Murat Köseoğlu
Görüntü Yönetmeni Melih Sertesen
Tür Dram, Duygusal, Macera
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Adam Kaçırma Daha Fazlası

Oynayanlar

Ekrem Bora Ekrem Bora Kara Murat
Sema Özcan Sema Özcan Hülya
Tanju Gürsu Tanju Gürsu Kemal
Salih Güney Salih Güney Salih
Uğur Güçlü Uğur Güçlü Oktay
Asım Nipton Asım Nipton Ali nin Arkadaşı
Aynur Aydan Aynur Aydan
Mine Kutlu Mine Kutlu
Mustafa Yakın Mustafa Yakın
Ali Demir Ali Demir
Ferit Bozkurt Ferit Bozkurt Kemal'in Kardeşi
Hakkı Kıvanç Hakkı Kıvanç Faik'in Adamı
Süheyl Eğriboz Süheyl Eğriboz Faik'in Adamı
Ahmet Açan Ahmet Açan Yurt Müdürü
Sedat Demir Sedat Demir Polis
Renan Fosforoğlu Renan Fosforoğlu Nikah Memuru
Mustafa Yalçın Mustafa Yalçın Faik
Erdoğan Seren Erdoğan Seren Gemi Görevlisi
İhsan Bayraktar İhsan Bayraktar Faik'in Adamı
Niyazi Gökdere Niyazi Gökdere
Ahmet Karaca Ahmet Karaca
Birtane Güngör Birtane Güngör Kara Murat'ın Kardeşi
Nejat Saydam Nejat Saydam Muhittin Kaptan
Ayton Sert Ayton Sert Hakkı Kıvanç Seslendirme
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Asım Nipton Seslendirme
Agah Hün Agah Hün Nuri Altınok Seslendirme
Nuri Altınok Nuri Altınok Ali
Esen Günay Esen Günay Salih Güney Seslendirme
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Tanju Gürsu Seslendirme
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Ekrem Bora Seslendirme
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Uğur Güçlü Seslendirme
Handan Kadıoğlu Handan Kadıoğlu Sema Özcan Seslendirme
Mücap Ofluoğlu Mücap Ofluoğlu Mustafa Yalçın Seslendirme

Ekip

Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Dekor Tasarım Bilal Uysal (Dekor Tasarım)
Yapım Ekibi Sedat Demir (Yapım Amiri)
Ahmet Ateş (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Feyza Ulukan (Yönetmen Yardımcısı)
Namık Karakılıç (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Tangör Toydemir (Kameraman)
Işık Ekibi Cengiz Arlı (Işık Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Bican Avşar (Ses Kayıt)
İsmail Karadaş (Ses Kayıt)

Firmalar

Acar Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (12)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 25 Nisan 2016 14:26:21

8

güçlü bi kadro güçlü bir senaryo ama 8 verdim neden mi ? uğur güçlü bu role gitmemiş bence. ayrıca toron karacaoğlunun sesi de gitmemiş uğura. bi ikincisi sema özcanında dublajı olmamış aslında dublajlar şöyle olmalıydı ekrem bora toron , salih ve t anju sadettin esen ki zaten öyle , uğur güçlüyü doğan bavli semayıda nevin akkaya seslendirseydi çok daha iyi olurdu. filmde ekrem bora ve tanju gürsu tam bi ikili olmuş seven iki insan uğruna hayatlarını feda ediyorlar. mustafa yalçında bence çok iyi bir rol çıkarmış müziklerde çok şahane. uçakta salih güney sigarasını yakarken tanjuları görüp donduğu sahne çok komikti müzikte çok şahaneydi. salih gene kötü rolde zaten o dönem psikopat rollerini yalçın gülhan ,salih güney ve kuzey vargın kadar iyi oynayan yok 3 ü de 70 lerin çoşkunu,erayı ,nurisi. yeşilçamın olmazsa olmazlarından hep arkadaş satıyorlar, namusa göz dikiyorlar ki kuzey ve salih gerçek hayattada hovarda ama galiba yalçın öyle değil. filmin fenomeni kesinlikle salih güneydir arkadaşları dayak yerken o bi kızla keyfine bakıyordu. okul arkadaşını paraiçin kızarkadaşından ayırıyordu bi sahnede sema hepinizden nefret ediyorum ama en çok senden nefret ediyorum diyordu o sahnede çok hoştu. oyuncular çok başarılı bi uğur aralarına gitmemiş uğuru da severim ama onun rolüne yusuf sezgin veya tugay toksöz daha çok giderdi diye düşünüyorum.

benimsinema avatar benimsinema 10 Mayıs 2014 11:29:13

7

kadroya bakarak cok sey bekleyebiliriniz, fakat öyle bisey olmadigini izledikten sonra anlayacaksiniz.. filmin güzel tarafi resmen karadeniz turu yapip o yillari görebiliyorsunuz... ekrem tanju hatta salih varken neden ugurla ask yasar sema ? yinede seyredilir

aysenazan avatar aysenazan 07 Eylül 2012 01:57:06

9

Film müziği çok güzel. Senaryoda bazı kopukluklar olmasına rağmen idare eder bir film. Karadeniz'in eşsiz güzellikleri filmde kendini gösterir. Filmde iki aşığın kavuşması için canlarını veren Ekrem Bora ve Tanju Gürsu'nun mezarlarının yan yana duran görüntüsü filmin en hüzünlü karesidir. Bu filmde de Tanju Gürsu bıçkın, sert, gözünü budaktan sakınmayan, bir o kadar da iyi yürekli, merhametli en sevidiğim halindedir.

MGUNAY avatar MGUNAY 21 Nisan 2011 09:15:04

10

bu filme bir kez daha baktım müziği falan fevkalede Salih Güney'i hiç iyi rolde düşünemiyorum her zaman kalleş sinsi pis pis sakız çiğneyen güzel kadınları avına düşüren rollerde tam bir uzman onun romantik jön rolü bence ona hiç yakışmazdı film benc e dört dörtlük oyuncuların rolleri falan gayet güzel verilmiş Nejat Saydam'ın en iyi filmlerinden biri bana göre.

ozkaracam avatar ozkaracam 09 Ocak 2011 01:31:01

Richard Brooks'un Profesyoneller (The Professionals) adlı western filminin uyarlamasıdır. Karanlık bir adam, kendisinden kaçan bir kadının kaçırıldığını söyleyerek bir grup adamı kiralar. Fakat adamlar kadının kaçırılmadığını, o kişiye kendi rızasıyl a gittiğini öğrenince, kendilerini tutan adama karşı mücadeleye girişirler. Bu filmde kiralık adamların sayısı sadece üç, orijinal filmde ve üç yıl sonra çekilen Ölüme Koşanlar'da daha fazla. Üç kişiden birinin (Salih Güney) karanlık adamın safına geçmesi, orijinal filmde ve Ölüme Koşanlar'da olmayan bir özellik. Ölüme Koşanlar'da olduğu gibi, bu filmin sonunda da kahramanlarımız ölüyorlar, fakat orijinal filmde böyle bir şey yok. O yıllarda Yeşilçam'da birtakım konuların çok kısa aralıklarla tekrarlanmasından hiç çekinilmiyordu. Hatta daha önce siyah beyaz çekilmiş filmler, hem de başrol oyuncularından biri değiştirilmeden renkli olarak tekrar çekildi (örn. Fıstık Gibi Maşallah-Sadri Alışık; Senede Bir Gün-Kartal Tibet). Birini izleyemeyen ötekini izler diye mi düşünülüyordu, bilmiyorum.  

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 03 Aralık 2010 19:44:12

6

Kartal Tibet Tutkunu arkadaşımla film konusunda hemfikirim.Casta bakıyorum iyi bir cast fakat filmi baştan itibaren izlediğimde.Bir yerlerde sanki bir kopukluk var.Karadeniz Bölgesindeki şehirleri göstermesi bakımından güzel.Durgun bir film birkaç sa hneyi beğendim.Mesala Salih Güney in oyunculuğundan başlarsam.Kavga sahneleri "Faik"Mustafa Yalçın ın kötü adam rolü.Şöyle bir rollere baktığımda "Oktay"Uğur Güçlü "Hülya"Sema Özcan ın sevgilisi rolünde idi.Eğer Salih Güneye Uğur Güçlü nün rolü verilseydi daha isabetli olurdu bana göre.Bütün bunlara rağmen filmin final sahnesi birçok filmde olduğu gibi güzeldi.İdare eder tarzda diyebileceğim ve benden en fazla 6 puan alan bir film.

Yandex.Metrica