Ekmekçi Kadın

7,87

( 16 kişi yorum yaptı )

Ekmekçi Kadın

Sinema Filmi

1972

Jenerikte Frank Pourcel Orkestrasının ‘Amour, Danse et Violins’ (No. 37) 33’lüğündeki “Mourir D’aimer” (1971) (Charles Aznavour). Filmin ilk dakikalarında Ennio Morricone’nin bestesi ‘Io E Te’ (1971) ile Güçlü ailesini tanıyoruz. Fatma ve yorgunluktan masanın üzerinde uyuklayan Osman.
Osman; “Ben uyuyakalmışım.”
Fatma; “Bunca çalışmaya bayılmadığına şükret. Gündüz fabrikada didindin. Akşam mühendislik okulu. Gece de evde çalışmak.”
Osman; “Ve de sen sevgilim. Senin olduğun yerde yorgunluk biter. Çünkü sen mutluluk saçan bir meleksin.”
Fatma; “..Korkutuyorsun beni Osman..BU KADAR MUTLULUĞUN SONUNDA BİR FELAKET GELECEKMİŞ GİBİ BİR ÜRPERTİ KAPLIYOR İÇİMİ. FIRTINA ÖNCESİ DURGUNLUK GELİYOR AKLIMA .”
Osman; “Hâlâ çocuksun Fatma. Korkma, çok daha iyi olacağız. Bir buluşum var. Onun planını hazırlarsam birden zenginleşebiliriz. Fabrika sahibi Hüseyin Bey de planımla ilgileniyor..” (Patronları, buluşun başarılı olması durumunda Kenan’la onu kendisine ortak yapacakmış.)

1950-51 yılları. İstanbul. 1965 yapımı ‘Ekmekçi Kadın’ın (Xavier de Montèpin) (1884) (La Porteuse de Pain) ikinci çevriminde Osman ve Fatma çocukları Murat ve Gül’le çok mutlular. Fakat Gül’ü aralarında göremiyoruz. Bir bakıcıya vermişler. Bakkal Arif’in armağan ettiği ve üzerinde ‘polizei’ yazılı araba (1965’daki ilk çevrimde Nazmi Ustanın verdiği içi saman dolu oyuncak at) ile oynayan Murat.
Murat; “Ablamı niye yolladınız anne?”
Fatma; “Ana okulunda, ikinize birden yetişemiyorum da ondan. Böylece daha iyi bakılıyor.” (Pek inandırıcı değil ama neyse.) (Annesine çok benzeyen Gül’ü ancak 20 yaşından sonra göreceğiz.)
Osman ve fabrika arkadaşı Kenan’ın kısa konuşmalarından olacakları az çok anlıyoruz.
Kenan (soyadı Koç); “Evlilik bile muhabbetinizi eksiltmedi. Hâlâ yıllar önceki gibisiniz.. Talihli bir evlilik yaptın. (Darısı başına.) Ama, imkânsız, Fatma gibi ikinci bir kadın olmadığı için.”
Arkadaşı Selim Güneş’le meyhanede demlenirken daha da açık konuşur; “Evet seviyorum Fatma’yı.. Ve onu Osman’dan önce tanıdığım halde Osman’a kaptırdığım için bir türlü kendimi affedemiyorum.. Onu unutmaktansa ölmeyi tercih ederim. YA DA ÖLDÜRMEYİ.”
Osman, bir gün ‘üstüvane’nin elektrik kaçağı ile uğraşırken kapalı olması gereken şalter Kenan tarafından açılır.
Acı içindeki Fatma, Hüseyin Bey tarafından ‘sırf yardım olsun diye’ işe alınır. Güzelliği, bu durumdaki çoğu kadın gibi, başına dert olacaktır. Beraber olma isteği defalarca reddedilen Kenan son bir mektup yazar “..Eğer gelmezsen bir delilik yapabilirim..” [Fatma’nın yargıdan kurtulması için çok önemli olan bu mektubu Murat oyuncak arabasının içine (ilk çevrimdeki Metin, atın samanları arasına) koyuyor. Ama, her iki filmde de bu ‘önemli’ konu önemsizleşmiş.]
Yine terslenen Kenan, Hüseyin Beyi öldürür, silahı Fatma’nın odasına bırakır; Kasadan 430 bin lirayı ve Osman’ın buluşu ile ilgili kâğıtları çalar; Arkadaşı Selim’i öldürüp ‘nüfus cüzdanlarını’ değiştirir; Fabrikayı yakıp arkadaşını alevlerin arasına atar. Ölen Selim, Kenan zannedilir. Kenan bundan sonra onun ismini kullanacaktır.
Fatma, Ağır Ceza’daki yargılamada '147. maddeden suçlu bulunup' 30 yıllık cezası için Sinop’a gönderiliyor. (Daha da acısı, ilk çevrimden farklı olarak, ilerde her şeyi anımsayıncaya dek bir akıl hastanesinde çile doldurur.) Bundan sonra Murat’a Bakkal Arif bakacaktır. Gül’ün sütanası Kadriye ise (filmin sonuna doğru Yetimhane Müdürü onun adını Fahriye olarak söylüyor) çocukla beraber kaçmış.
Kenan,Selim Güneş olarak Adana’ya gider. (Romandaki Jacques Garaud Amerika’ya, ilk çevrimdeki Nazmi ise Mısır’a gitmişlerdi.) Çaldığı proje, fabrikatör Salih Beyden büyük bir ilgi görür.
Hem ortağı hem de damadı olur. 50’lerdeki düğünde ‘Mamy Blue’ (1971) (Hubert Giraud) melodisini dinlemek çok güzeldi. Filmin bir şaşırtısı; Nikâh memurunu birkaç sahne sonra kızı Jale’nin doktoru olarak görüyoruz.
(Adını öğrenemediğimiz) karısı, Jale’yi doğururken ölünce ‘Adana sanayi krallarından Salih Beyin sayısız milyonlarının tek varisi olur’. Gerçek Selim’in akrabası Kaya Güneş onu tanıyınca işler biraz karışır gibi olur ama ‘her işin bir kolayı var’. Kaya’nın en sevdiği şey içki ve para olduğu için ‘rahatça anlaşırlar’.
20 yıl sonra rastlantılar kahramanlarımızı yine bir araya getirir. Kenan, hastalıklı kızı Jale için tüm yatırımlarını İstanbul’a taşımış. Gül, bir moda evinde terzi. Sevgilisi Yüksek Mühendis Yalçın, yıllarca önce öldürülen Hüseyin Beyin oğlu. Murat bir avukat. Bakkal Arif ise bir butik işletiyor. Fatma, hastaneden İstanbul’a kaçmış, artık adı Zehra ve evlere ekmek dağıtıyor. Kızına bu sırada rastlar. Jale de Yalçın’a tutulduğu için işler iyice karışıyor. ‘Man with a Harmonica’ (1968) (Morricone) melodisi ile izlediğimiz mahkeme sahnesinde her şey açığa çıkıyor.

Önce ’Le Passager de la Pluie/Theme Mellie’ (1970) (F. Lai) sonra ‘‘Io E Te’ (1971) (Morricone) melodisi. Yalçın ve Fatma/Zehra, baygın durumdaki Gül’ün başucunda konuşuyorlar.
Yalçın; “Biliyorsun ne kadar seviyorum. Ama yapamayacağım. Evleneceğim kızın alnında babamın katili bir kadının damgası varken yapamam. Zehra Teyze yalnız bırakma onu.. Beni sorarsa kendini (onu) her zaman sevdiğimi, ölünceye kadar seveceğimi söyle. (Cebinden çıkardığı bir avuç banknotu uzatarak) Al bütün param bu.”
Fatma; “O parayı kendine sakla evladım. Gül’ün paraya değil sevgiye ihtiyacı var.”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Mehmet Dinler
Senaryo
Yapımcı Şahan Haki
Görüntü Yönetmeni Kriton İlyadis
Vizyona Giriş Tarihi 01 Ocak 1973
Süre 78 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Avukat, Cinayet Daha Fazlası

Oynayanlar

Fatma Girik Fatma Girik Fatma Güçlü/Gül Güçlü/Zehra
Orçun Sonat Orçun Sonat Kenan/Selim Güneş
Yalçın Gülhan Yalçın Gülhan Yalçın Güneş
Aytaç Arman Aytaç Arman Murat Güçlü
Hülya Tuğlu Hülya Tuğlu Jale
Hamit Yıldırım Hamit Yıldırım Osman Güçlü
Nubar Terziyan Nubar Terziyan Salih
Hulusi Kentmen Hulusi Kentmen Arif
Ekrem Dümer Ekrem Dümer Ağır Ceza Üyesi
Renan Fosforoğlu Renan Fosforoğlu Hüseyin
Erdoğan Seren Erdoğan Seren Kaya Güneş
İsmail Hakkı Şen İsmail Hakkı Şen Savcı
Sedat Demir Sedat Demir Selim Güneş
Nubar Kamçılı Nubar Kamçılı
Ali Demir Ali Demir Polis
Mustafa Yavuz Mustafa Yavuz
Vahit Volkan Vahit Volkan
Zeki Sezer Zeki Sezer Hapishane Müdürü
Hüseyin Salıcı Hüseyin Salıcı Hakim
A. Cengiz Aydoğdu A. Cengiz Aydoğdu
Uğur Sert Uğur Sert
Dündar Aydınlı Dündar Aydınlı Kenan
Nermin Özses Nermin Özses
Remziye Fırtına Remziye Fırtına
Hakan Tanfer Hakan Tanfer Murat(Çocukluğu)
Cüneyt Türel Cüneyt Türel Anlatıcı
Nedret Güvenç Nedret Güvenç Fatma Girik Seslendirmesi
Doğan Bavli Doğan Bavli Aytaç Arman Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Hulusi Kentmen Seslendirmesi
Hayri Arlı Hayri Arlı Zeki Sezer Seslendirmesi
Devrim Parscan Devrim Parscan Mustafa Yavuz Seslendirmesi
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Erdoğan Seren Seslendirmesii
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Hüseyin Salıcı Seslendirmesi
Haldun Ergüvenç Haldun Ergüvenç Ekrem Dümer Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Fatma Girik Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Orçun Sonat Seslendirmesi
Esen Günay Esen Günay Yalçın Gülhan Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Seslendirme

Ekip

Sanat Yönetmeni Stavro Yuanidis (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Semih Sarıoğlu (Yapım Sorumlusu)
Semih Sarıoğlu (Yapım Amiri)
Erol Deniz (Yapım Asistanı)
İsmet Özçınar (Set Amiri)
Ali Özçınar (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Arif Erkuş (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Abdullah Gürek (Kamera Asistanı)
Işık Ekibi Yusuf Tümen (Işık Şefi)
Makyaj Ekibi Alp Günay (Makyaj)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Bican Avşar (Ses Kayıt)

Firmalar

Melek Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (16)

Kaptan34 avatar Kaptan34 09 Mart 2018 22:16:04

8

Fatma Girik Güzelliği Dillere Destan

sinemaadamı avatar sinemaadamı 15 Ocak 2016 12:12:55

8

ilk çevirimi türkan şoray kenan pars izzet günaylı ekmekçi kadın kadar olmasada bu filmde iyi sayılır. filmde dönemin meşhur 3 oyuncusu var orçun sonat, yalçın gülhan, aytaç arman. bunların yanısıra 4 yapraklı yoncanın 1 nolu sanatçısı ( tabi bana g öre ) fatma girik var. fatma ekmekçi kadın olurda izlenmez mi bu film. yalçın gene rolünde çok başarılı. esen günayın sesi ona çok yakışıyor diye düşünüyorum. aytaç ise bu filmde çok toy sinemaya daha yeni girmiş. film nedir yeşilçam nedir yeni öğreniyor gibi bir hava taşıyor.filmin fenomenleri hulusi baba ve orçun abi bence. orçunda aytaç ve yalçın gibi yeni sayılır o dönem ama gerçekten oda hakettiği yere gelememiş bu filmde sadettin erbilin sesi yardımıyla oscarlık bir perfonmans sergilemiş. kötü adam rolünde sanırsınki erol taş bilal inci var. 10 üzerinden 10 veriyorum orçun sonata adam gerçekten iyi rol yapmış.hulusi baba hakkında söylenecek bişi yok gene babacan , gene yardım sever, tam bir baba o. allah rahmet eylesin.

MAVİ GÖZ avatar MAVİ GÖZ 02 Aralık 2015 15:01:40

9

Fatma Girik 2 rolde fatma anne gül kızı ama anne fatma başrolde kızına göre daha ön planda anne fatma

performer avatar performer 16 Temmuz 2015 23:14:06

6

güzel bir oyuncu kadrosu olmasına rağmen beğenmedim.

benimsinema avatar benimsinema 14 Aralık 2013 14:34:59

7

türkan sorayli olan versiyonu daha cok seviyorum daha sicak geliyor bana.. bunda sanki biseyler eksikmis gibime geldi... filmde sanki atlamalar vardi ondan olabilir... yada yalcinin yerine daha baska biri olabilirdi... fatma girike diyecek lafim yok hakkikaten iyi oynamis

silvester 20 Ekim 2011 15:20:10

Filmin müziği çok harikaydı.Sanatçı listesi ona keza,bazı abartılar olmasına rağmen,sürükleyici ve izlenmeye değer bir filmdi.Filmin bir kısmının konusu,Şeref Sözü filmiyle örtüşüyordu.Kemal Sunal ın Devlet Kuşu,Avare Mustafa vs gibi.Orçun Sonat ta ç ok başarılıydı.Bizim köyün eniştesi olduğu için ayrı bir yeri vardı bende.Nurlar içinde yatsın.Velhasıl kelam.Çok beğeniyle seyrettiğim filmlerdendir Ekmekçi Kadın......Silvester.

Yandex.Metrica