Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Büyük Yemin

Büyük Yemin

8,88

(4 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Dram Aile Dram, Aile

Yönetmen: Süreyya Duru Süreyya Duru

Ülke: türkiye

Oyuncular: Mualla Sürer, Aliye Rona, Samim Meriç, Turgut Özatay, Leyla Sayar, Nuray Uslu, Suphi Tekniker, Haluk Kurtoğlu, Ahmet Turgutlu, Mesut Sürmeli Devamını Gör...

Konusu : Tıbbıye'yi bitiren Doğan (Samim Meriç) Ağabeyi Turgut (Turgut Özatay) ve kuzenleri Tarık (Suphi Tekniker) kutlama yaptıkları pavyondan hovardalık için gittikleri evde  patronu tarafından dövülen Sibel 'e (Leyla Sayar) rastlarlar.  Kalacak yeri olmayan kıza acıyan veya hoşlanan Doğan abisinin itirazlarına rağmen onu köşke getirir. Evde onlarla beraber yaşayan hasta annelerine (Aliye Rona) bakan Sibel'e zaman içinde üç gençte aşık olur. Sibel acaba bu üç gençten  hangisini tercih edecektir. mkurtsen 09.05.2011şahin_şahin90

20 Mart 2015 21:25

Müthiş duygu dolu bir film.Kesinlikle sıkılmadan izlettiriyor.Turgut Özatay'dan bahsetmek gerekir diye düşünüyorum.Alaylı diye tabir edilen Turgut Özatay nice mektepliye taş çıkartır.Müthiş oynamış müthiş bir oyuncu.Göztepe adlı arkadaşımın dediği gibi sert,bıçkın,duygusal romantik ve vicdan azabı gibi duyguları çok güzel bir şekilde izleyiciye aksettirmiş.Her rolün adamı jön,yardımcı oyuncu,kötü jön,karakter oyunculuğu her rolün altından kalkan müthiş bir aktör.Değeri zamanında bence anlaşılamamıştır.Suphi Tekniker ve Samim Meriç'e gelince iki taze jön adayının bu filmde seçimi tam isabet.İkiside rollerini harika oynamış. Keşke ikisininde siyah-beyaz böyle jön oynadığı dahada çok filmi olsaymış.Leyla Sayardan bahsetmek gerekirse bence duygu dolu masum yüzlü güzel rolünü çok güzel oynamış.Bence o dönemin en güzel kadınıdır Leyla Sayar.Nuray Uslu'da kısa ama öz oynamış.Aliye Rona ise kelimelere sığamayacak tarifede müthiş Hele filmin son sahnelerinde o bakışları oğlu Turgut Özatay'a.Müthiş bir film izleyin derim. Filmin konusu aşağıda yazıyor.Dönemin duygu dolu filmlerinden. Turgut ÖZATAY'IN filmin sonunda çıkarttığı rol ve duyguları takdire şayan.

Cevap Yaz

Göztepe

1 Şubat 2015 23:26

Zamanında ne güzel filmler çekilmiş ne yazıki Türk halkı olarak o filmlere tam anlamıyla değer veremediğimizi düşünüyorum. Turgut Özatay'ın jön oynadığı genelde "Büyük Yemin" olarak Cüneyt Arkın'ın film ismiyle bilinen bir film. Özellikle hem dram hem duygusallık hemde nostalji olarak film gayet iyi harmanlamış yönetmen Süreyya Duru iyi bir iş çıkarmış bu filmde. Leyla Sayar'ın güzelliği Turgut Özatay'ın hem gaddar hem duygusal hemde vicdan azabı çeken rollerde harikaydı. Heleki tüm servetini kumar masasında bıraktığı ve şuurunu kaybettiği anda bir adamı ezerek öldürmesi. Sonrada kendisine ölü süsü vermesi mektup yoluyla o adamın kızına sahip çıkmak için kılık değiştirmesi harikaydı. Diğer oyuncularında hakkını yememek lazım ne yazıkki az seyirciye ulaşmış pek günyüzüne çıkmamış bir film sinemaseverler bu filmi izlemelerini tavsiye ediyorum. Özellikle Haluk Kurtoğlu'nu hiç bu kadar bir filmde genç görmemiştim bu bakımdanda bu filmi izlemem iyi oldu diyebilirim.

Cevap Yaz

hakan_ışık

21 Eylül 2012 16:39

güzel bir filim izlenebilir nostaljik zaten kötü dmeye asla dilim varmaz.

Cevap Yaz

mkurtsen

9 Mayıs 2011 15:47

Yoruma Yeşilcam Uzmanı Sn. Yahya Karadaş'a teşekkür ederek başlayalım. Adı sanı  unutulmuş, bir köşede kalmış, yıllardır tv kanallarında gösterilmeyen veya gösterilemeyen filmleri ortaya çıkarıp, gerçek yesilcam tutkunlarının beğenisine sunuyor. Yahya Bey'in adresi bende saklı. Bilen biliyor zaten.

Yoruma başlamadan  önce birkaç kelime, filmin baş oyuncusu Turgut Özatay hakkında birşey söylememek, ona haksızlık ve saygısızlık olur diye düşünüyorum. 1950 ve 1960 ların bu çok önemli oyuncusu alaylı tabir edilen türden yani mektepli değil. Ama gelin görünkü bu doğal yetenek abimiz karşılıklı oynadığı mektepli, tiyatrocu bir çok oyuncuyu gölgede bırakacak kadar iyi oyuncu. Rol ayrımı yapmamış başrolde oynamış, karakterde. iyi ile kötüye anynı başarı ile oynamış. Ölene kadarda yüzlerce filmde çalışmış. Peki bu kadar çalışmaya bir eli yağda bir eli balda rahat bir ömür sürmüş mü? Ne gezer çok da rahat koşullar altında  bir ömür sürmediği biliniyor. Kıymetini bilemediğimiz değerlerden. Ruhu şad olsun diyelim. Kanun Yapanlar, Devlet vede meslektaşları utansın. Bizde onu birkaç güzel filminin adını söyleyerek analım. Siyah-Beyaz dönemin en güzel filmleri. Yaban Kız, Bir Avuç Toprak, İlk Ayşecik, Suçlu, Kırık Çanaklar, Ateşten Damla, Aşk ve Kin, Büyük Yemin ve diğerleri.

Büyük Yemin 1960 larda Süreyya Duru'nun çektiği ilk filmlerden. Kadın oyuncu o yıllardaki favori oyuncusu olacak ki bir çok Filminde oynattığı Leyla Sayar.  Oda adı iyi oyuncuya çıkmış oyunculardan. Sonradan bu işlerden elini eteğini çekerek   kendini dine verip, hidayete erdiği söylenir.  Filmde kötü adam olarak Gencecik Bir Haluk Kurdoğlu çıkıyor karşımıza, yakın zamanlarda kaybettiğiz duayen oyuncumuz, oda ışıklar içinde yatsın.

Filmin konusu sayısız yesilcam filmine malzeme olmuş (öldü zannedilen bir kişinin başka bir kimlikle evine dönmesi).  bildik bir konu. Tıbbıye'yi bitiren  Doğan (Samim Meriç) , Abisi Turgut (Turgut Özatay) ve kuzenleri Tarık  (Suphi Tekniker) kutlama amaçlı gittikleri randevu  evinde belalısı (Haluk Kurdoğlu) tarafından dövülen Sibel'i (Leyla Sayar) sahiplenerek köşklerine getirirler.  İki kardeş vede özellikle kuzen hepside Sibel'e aşık olur. Sibel acaba hangisini tercih edecektir. Bilinen bir konu olmasına rağmen 100 dakikalık film ilgi ile izleniyor. 48 yıl önceki İstanbul görüntüleri eşliğinde, özlediğimiz büyük oyuncular hatırana. Sevenleri izlesinler.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica