Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Güz Sancısı (Güz Sancısı)

Güz Sancısı

7,75

(49 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 23 Ocak 2009 1 Saat 52 Dk Dram Tarihi Politik Dram, Tarihi, Politik
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Tomris Giritlioğlu Tomris Giritlioğlu

Ülke: türkiye

Gişe: 576.428

Oyuncular: Zuhal Olcay, Ezgi Bakışkan, Mert Hürol, Emrah Elçiboğa, Fırat Can Aydın, Ali Emre Ateş, Necmettin Çobanoğlu, Ercüment Acar, Ali Barışık, İpek Gülbir Devamını Gör...

Konusu : 1955 yılı güz mevsimine doğru yol alırken, Beyoğlu'nun ışıltılı güzelliğinin üstüne Türkiye'nin gerginleşen siyasi ortamının gölgeleri düşmeye başlamıştır. Antakya'daki güçlü nüfuzu yüzünden DP'nin yakından ilgilendiği, babasının tek oğlu olan Behçet, İstanbul'da Hukuk Fakültesi'nde asistanlık yaparken, yetiştiriliş tarzı ve babasının etkili kimliğinin gölgesinde marjinal düşüncelere doğru sürüklenmektedir. Behçet'i sürüklendiği yolda tökezleten tek şey, oturduğu dairenin karşısındaki bir başka dairenin penceresinde gizlice izlediği kadın olacaktır. Behçet tarafından izlendiğini bilen bu kadın Elena?dır. Elena, Beyoğlu'nun kozmopolit güzelliğini oluşturan eşsiz parçalardan biridir. Genç kadın, kendisi de eski bir fahişe olan babaannesi tarafından, üst düzey bürokratlara sunulan bir fahişedir. Babaanne ile torun arasında, yaşadıkları toplumda gayrimüslim olmanın getirdiği dayanışmanın ötesinde, gizemli bir bağımlılık ilişkisi vardır. Beyoğlu'na ağır ağır inmeye başlayan bu gergin siyasi atmosferin karanlığı altında Behçet ve Elena'nın yolları kesişir. Gayrimüslimleri taraf olarak belirleyen ve günden güne coşan siyasi dalgaların ortasında, Elena ile Behçet arasındaki karşı konulmaz aşk, kendini savunmaya çalışmaktadır. İki genç, aşkın topraklarında "aynı", yaşadıkları ülkenin topraklarında "farklı" taraflardadırlar. Behçet, militan bir kalemin günbegün koyulaşan renklerle çizdiği politik çizgide yürürken; attığı her adım onu, düşman uyruğundaki Elena'dan, yani aşktan biraz daha uzaklaştırmaktadır. Elena ise, babaannesinin ona biçtiği, çıkışı olmayan yazgının duvarlarını Behçet'e duyduğu aşkla zorlarken, başka bir çıkışsız yazgının; sevgilisini teslim alan marjinal siyasetin duvarlarına çarpacaktır...canilecanan

23 Mayıs 2019 00:12

Efendim, film aslında 6-7 Eylül'ü filan anlatmıyor, daha doğrusu bir belgesel değil. Belgesel bekleyenlerin az şaşırmış olması bundan. Filmde, o dönem içerisinde kurgulanmış bir aşk hikayesi anlatılıyor. Başlangıçtaki oyunculuklar biraz "hamsı ve yapay" olsa da; ilerleyen dakikalardaki sahneler, müzik ve diyaloglar yelkeni doğrultmuş. Özellikle Beren Saat tam bir piskopat figürü çizmiş. (Çarli dizisinden hatırladığımız) İlker Aksum ve sonradan Zeliha Berksoy olduğunu hayretle öğrendiğim (mükemmel makyaj yapılmış ve göz kamaştırarak oynanmış o babanenin) oyunculukları ile izlenebilir seviyeye ulaşan bir film. Burada bazı yorumlarda da dendiği gibi, konusu (Azınlıklar ve 6-7 Eylül Olayları) çok önemli ama maalesef bu öneme layıkıyla inilememiş.

Cevap Yaz

black_eagle_09

25 Ekim 2013 14:01

İyi filmdir diye izledim ama çok sıkıcıydı. Aynı sahneler filmin süresini artırmak adına tekrarlanmış gibi. 6-7 eylül olaylarından daha iyi bi iş çıkardı. Görüntü kalitesi de oldukça kötüydü. Ne anlatmak istenilmiş anlayamıyorum

Cevap Yaz

porssuk

28 Haziran 2011 17:04

Oyunculuklar Belçim Bilgin dışında iyiydi, hatta Beren Saat'in tek beğendiğim performansı buydu, belli ki iyi çalışmış. Film, konusuyla seyredenleri düşünmeye ve araştırmaya yönlendiriyor, sondaki fotoğraflar insanın canını acıtıyor. Yine de bu kadar hassas bir konuyu daha ayrıntılı, gerçekçi ve özenli işlemelilerdi, havada kalan çok yer vardı gerek Behçet'in hikayesinde gerekse 6-7 Eylül olaylarının çıkış nedenlerinde. Olaylarla ilgili doğru düzgün yansıtılmayan, atlanan çok önemli durumlar vardı, Behçet'in gereksiz birkaç sahnesinin hatrına gösterilmedi herhalde.

Cevap Yaz

ozkaracam

6 Ocak 2011 11:05

Ben filmin uyarlandığı romanı okumadığım için ne derece sadık bir uyarlama olmuş, bu konuda bir fikrim yok. Filmi izlerken beni rahatsız eden nokta, birtakım sosyopolitik özelliklerin, kişilerin karakter yapılarından gelen davranışların, çok fazla "seyircinin gözüne sokulması" oldu. Saflar çok açık bir biçimde belirlenmiş, insanlar tamamen ona göre davranıyorlar (Behçet hariç tabii). İlker Aksum'un canlandırdığı ajan-provokatör tam bir psikopat, kötünün kötüsü bir karakter olarak tasvir edilmiş. Elbette, böyle bir işi yapmayı içi kaldıran insanların iyi insanlar olmasını pek bekleyemeyiz, fakat kötü karakterlere bile bir nebze derinlik katılabilir diye düşünüyorum. Murat Yıldırım'ın da çok kötü yönetildiği izlenimini edindim. Sanki "sünepe birisini oynayacaksın" demişler, kantarın topuzu bir hayli kaçmış. En sakin gözüken insanlar bile günün birinde isyan edebilir; fakat ben, can dostunu ölüme terk edecek kadar karaktersiz birinin sonradan şahin kesilmesini pek inandırıcı bulmadım. Ne yalan söyleyeyim.  

Cevap Yaz

ceyhun_mr

6 Mayıs 2010 22:35

üzerinde karanlık oyunların oynandığı bir dönemin olaylarını anlatıyor film.Birkaç günah keçisi ile üstü ört-bas edilip kapatılan olayların içeriği,çok zaman sonra olayın arkasındakilerin ve tanıkların itirafları ile çok daha düşündürücü bir hal almıştır.Her ne kadar filmi işleniş olarak beğenmesem de (çünkü vasat kalmış çok objektif olamamış zayıf bir film),o olaylar üzerine düşündürmesi ve araştırmaya yönlendirmesinden dolayı izlenebileceğini düşünüyorum. 

Cevap Yaz

mawi yel

9 Ocak 2010 14:08

Şovenist ruhların ayaga kalktıgı bir film ırk ve din ayrımını işlemeye çalışmış çok tavsiye almıştım fakat izlemeye degmicek düzeydeydi ama şunu anladım türkiye var oluşundan bu yana ırkçı bir zihniyete sahipmiş ozaman rumlar şimdiyse kürtler ve bunu açıkça kabul edip çok iyiymiş gibi beyaz perdeye bile döküyorlar baskılardan korksada arada filmdeki gibi yüregi olanlar çıkıyor fakat ne işe yarar anca bi kişiyi kurtarır ya ölenler....)

Cevap Yaz

Musti55

13 Eylül 2009 21:12

Kafa karıştırıcı bir film.Film olarak eleştirmek gerekirse ilk bölümleri biraz durağan sonra biraz daha keyifli hale geliyor.Ama bence önemli olan filmin konusu ve insanı düşünmeye ve araştırmaya sevketmesi.6 7 eylül olayları hakkında fazla bir bilgim olmadan izlediğim bir film.Okan Yalabık çok iyi bir oyuncu olduğunu gene göstermiş bence.

 

Cevap Yaz

Musti55

13 Eylül 2009 21:07

Bence kafa karıştırıcı bir film.Film olarak eleştirmenin dışında insanı düşünmeye ve 6 7 eylül olayları hakkında araştırmaya itiyor.Okan Yalabık heryerde dizilerde filmlerde çok iyi oynuyor gerçektende.

Cevap Yaz

deep_impact

12 Ağustos 2009 22:06

çok etkileyici bi film olduğunu düşünmüyorum açıkcası. izlenmese çok büyük kayıp olmaz..

Cevap Yaz

arafaresi

9 Ağustos 2009 13:38

Behcet nasıl bir karakter halen aklım almıyor demek ki pasifliğin de ötesi kişiliği oturmayanlar da önemli oluyor . Fakat ( Suat ) Okan Yalabalık tebrikler harika bir oyunculuk ve ölüm sahnesi performansı alkışa  deger .

Cevap Yaz
Yandex.Metrica