Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Osmanlı Cumhuriyeti

Osmanlı Cumhuriyeti

7,34

(61 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 21 Kasım 2008 Komedi Duygusal Tarihi Dram Komedi, Duygusal, Tarihi, Dram

Yönetmen: Gani Müjde Gani Müjde

Ülke: türkiye

Gişe: 1.423.303

Oyuncular: Hazal Şenel, Birsen Dürülü, Zuhal Yalçın, Özden Özgürdal, Murat Serezli, Mustafa Uzunyılmaz, Suzan Kardeş, Charles Carroll, Öktem Doğru, Baran Uğurlu Devamını Gör...

Konusu : Kurtuluş Savaşı gerçekleşmemiş ve Türkiye Cumhuriyeti kurulmamıştır. Bununla birlikte Mustafa Kemal Atatürk adında bir önder de ortaya çıkmamıştır. Osmanlı, zamanında Amerikan Mandası olmayı kabul ederek 2008 yılına kadar gelmiştir. Padişah 7.Osman aşık olmuş ve sonunda birkaç olay geçirerek kendisinin başkaları karşısında bir kukla olduğunu anlamıştır.mansuryıldırım

22 Kasım 2015 17:53

Film düşük tempolu bir film dram ve komedi iyi harmanlanamamış zaten direk komedi sanıp filmi izleyenler filmi yerden yere vurmuşdu gişede o kadar reklama rağmen 1.5 milyonu bile yakalayamamışdı oyuncu seçimleride yanlışdı sarışın vildan atasever yerine esmer biri daha uygun olurdu zaten filmde kenar süsü gibi durmuş film orta karar bir film direk komedi filmi arıyorsanız o film bu film değil dramı fazla kaçmış bir dram komedi filmi kısaca izlensede olur izlenmesede sıradan bir film.

Cevap Yaz

vatansever10

24 Ekim 2014 14:43

atatürk olmadıgı zaman misakı milli sınırları içinde yaşanacakları anlatan güzel bır fılm. atatürk vardı onada ınanan askerlerı vardı. bu vatanı onunla beraber kurtaracaklarına ınandıkları için ona ınandılar ve muzaffer oldular. aynı fabrıkanın ürünu gıbı atatürk tek basınamı kurtardı memkeletı demeyı bırakın lütfen.fatıh tek basına mı yıktı sankı bizansı

Cevap Yaz

MGUNAY

7 Şubat 2014 14:50

Türk milletini küçük görüp koskoca kurtuluş savaşını kazanılmasını sadece bir tek adama veren bir film. ciddiyete bile alınamayacak bir senaryo.

Cevap Yaz

vatansever10

19 Eylül 2014 14:05

istanbulu fatih fetedıyor ama kurtulus savasını atatürk değil askerler kazanıyor.o olmadn da nasıl olsa kurtarılacaktı vatan abartmaya gerek yok.ama askerı olmadan da nasıl olsa alınacaktı ıstanbul fatıh tarafından..öyle değil mi ? (!!!!)

MGUNAY

9 Şubat 2014 15:31

o olmasaydı google bilemi olmayacaktı yapmayın arkadaşım lütfen bir insanı yücelteceğiz diye bir milleti küçük görmek ne demektir. koskoca milletin bir zaferini tek bir adama vermeyin.

Göztepe

7 Şubat 2014 19:52

Bu kadar Atatürk düşmanlığına pes doğrusu pes pes o olmasaydı sen şu an bu yorumu bile yazamıyor olacaktın onu sevip sevmeme hakkını bile o sana verdi nankörlüğün anlamı yok.

Kleberson

6 Şubat 2014 13:43

bu film komedi filmi degil zaten bazi arkadaslar gülemedik demis,komedi degilki zaten dram bir film bu filmde ata demirerin yerine baska bir isim oynasaydi ve film ciddi gibi görünseydi kimse zaten izlemezdi cünkü millet olarak garip bir milletiz degerlerimizin farkinda degiliz ,,herkes komedi ve ata demirere gülmek icin gitmis,ama film cok sey anlatiyor Atatürkün degerini anlatiyor maalesef Atatürkün degerini anlamayan günümüzde bile insanlar var filmin sonu cok güzeldi keske söyle bir babayigit cikipta geldikleri gibi giderler deseydi dedigi son sahne cok güzeldi onu dedigi an agladim,bazi anlamayanlara cok güzel bir kapak olmus Atatürk olmasaydi görün ne haldeydik kimlerin eindeydik ve gurur duymaliyizki böyle bir lider bizden cikmis ama maalesef cogunluk Atatürkün degerini halen anlamiyorlar

Cevap Yaz

store

26 Kasım 2013 13:49

orta hali bir film

Cevap Yaz

engin yüksel

29 Kasım 2011 08:42

yer yer kaliteli espriler olmakla beraber vasatı aşamayan bir yapıt.5/10

Cevap Yaz

buz prensesi

27 Kasım 2010 15:04

cidden çok güzel bir film ya çok beğendim...

Cevap Yaz

Glasscow

12 Temmuz 2009 12:50

insanın aklına bazen ilginç bir öykü gelir. fakat asıl mesele; o öyküyü sinopsise dönüştürüp, sağlam bir yapı kurmaktır. osmanlı cumhuriyeti de işte böyle bir fikrin ürünü. hatta bu 'günümüzde osmanlı' durum çoğu kişinin aklına gelmiştir. ama görüldüğü gibi film haline getirildiğinde ortaya böyle pespaye bir şey çıkıyor.

bir kere bu film komedi filmi değil. sinemalarda gösterildiği dönem, gördüğümüz fragman ise komedi filmi izlenimi yaratıyordu. seyirci olarak bizi çok güzel bir tezgaha getirdiler. komedi filmi diye giriyorsunuz, gördüğünüz şey komedi soslu dram filmi. bazı sahnelerde belki de ağlayanlar bile olmuştur. o derece iç burkan bir filmdi. filmde tuhaf mantık hataları da vardı. ne olursa olsun bir ülkenin padişahını herkes bir şekilde tanır. hamburgercideki kız padişah ve yaverlerine ithafen; 'tiyatrocular' diyor mesela. veya trafik polisi aleni rüşvet istiyor. padişah da çaresiz bir şekilde veriyor. zaten komedi olup olmadığı bile anlaşılamayan bir film. bir de böyle absürdlüklerle iyice soğutuyor kendisinden.

ata demirer'in performansı idare eder. vildan atasever yine dökülüyor. buna alıştık zaten:) bence filmin en iyi performansını ali düşenkalkar sergilemiş.o vasat performansların içinde yıldız gibi parlıyor. bir de pandalarla ilgili bir espiri vardı. ve bana göre filmin en güzel olayıydı. başka da birşey yok zaten...

Cevap Yaz

kırkambar

9 Temmuz 2009 11:55

Gani Müjde'nin senaryosunu yazdığı bu tarihi filmde senaryosuna araya espriler koyarak ilgi çekici bir tarzda hazırlanmış Türk filmidir.Bu filmin amacı Atatürk'ün olmadığı ve hiç kurulmayan cumhuriyeti Sevr Anlaşmasının sonucunda Amerikan mandası altında yarı özgür yarı sömürü bir devletin nasıl ayakta durmaya çalıştığını ve bağımsızlığına düşkün bir ulusun bu zor şartlar altında nasıl yaşadığı hakkında bilgi verildiği ve gözler serildiğini 2008 yılının şartlarına göre hayali gerçeğe dönüştürülerek seyirciye aktarılmıştır.Osmanlı'nın son kalan toprakların küçük bir kısmında yaşayan Türk milleti bağımsızlığına düşkün olduğu için bu baskılar altında sömürü devletlerine karşı direnerek özgürlüğüne kavuşmak isteyen halkın direnişlerinin sonuçsuz kaldığı, Atatürk gibi büyük bir kurtarıcının yokluğunda yapılan direnişin ne kadar boş ve anlamsız olduğunu filmde görüyoruz.Zaten filmin sonunda Atatürk'ün gençliğine gidilerek, onsuz bir cumhuriyetinin kurulamayacağını anlıyoruz .

Ben fimin fragmanlarını gördüğümde komik ve esprili bir film zannediyordum. Ama filmi izlediğimde gördüm ki film tarihi film olduğu hemen gözüküyor. Filmde osmanlı devleti ile cumhuriyeti birleştirerek ortaya nasıl bir proje çıktığını gördüm .Her zaman böyle bir flmin yapılmasını bir tarihçi olarak çok istiyordum .Nihayet böyle bir filmin yapıldığını gördüm.

Fimde ilk göze çarpan oyuncu kadrosunun zenginliği ve kalitesiyle gördüm.Fimde osmanlı'nın teknolojinin bütün nimetleri kullandığını görüyoruz.Filmde bir padişahın bir üniversite öğrencisine aşık olması çok garipsedim.Film özgürlüğünü kaybetmiş bir milletin özgürlüğüne kavuşmak için neler yapabileceğini gördüm. Bu filmde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Böyle filmlerin devamının gelmesini istiyoruz.

Cevap Yaz

ceyhun_mr

29 Haziran 2009 02:54

bizler için çok değerli şeyler anlatılmak istenmiş.Senaryonun oluşmasını sağlayan ana düşünce 'ya bir kurtarıcımız olmasaydı'nın üzerine bir senaryo yazma fikri çok önemli.Ancak eksikliği, güzel bir hikayenin üzerine yerleştirilememesi.Hikaye çok yarım yamalak,Eğer hikaye kısmına biraz daha itina edilseydi çok daha farklı bir film ortaya çıkardı.Buna rağmen film içerisinde güzellikler de var.Örneğin;İçerisindeki birtakım espiriler, aciziyet ve boyunduruk altında yaşayan bir padişaha, halk tarafından itimat edilmemesi ve en sonunda arada bir gürlemeye başlayan padişahın atalarını hatırlayarak bağımsızlığa ehemmiyet vermesi.Kısacası filmin amacı,bizlere bağımsızlığın ne kadar büyük bir değer olduğunu göstermek.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica