Menekşe ile Halil

8,22

( 26 kişi yorum yaptı )

Menekşe ile Halil

TV Dizisi

2007

"Menekşe ile Halil" bir aşk hikayesi….Berlin’de başlayan, İstanbul’a sürüklenen imkansız bir aşkın hikayesi. Menekşe ile Halil bu aşkın kahramanları.. Ailesinin zoruyla evlendirilen Menekşe, büyük bir çelişki yaşıyor. Aşkı yüzünden, hayatını bile tehlikeye atarak ailesinden kaçan Menekşe, Halil’i korumak adına, Halil’den de kaçıyor. Yani Aşkı için aşkından vazgeçiyor…

KARAKTERLER

MENEKŞE:Menekşe 20 yaşında,güzel bir kız.Urfa'da doğmuş,sonra ailece Almanya'ya taşınmışlar.Bir pastanede çalışıyor.Oradayken Alman gibi davranıyor ancak evde ezilmiş bir Türk kızına dönüşüyor.Her gün derin bir bölünmüşlük yaşıyor.Ne Almanlara tam olarak ayak uydurabilir,ne de ailesine.Utangaç,duygusal bir kız Menekşe.Aynı pastanede çalıştığı Halil'le aralarında saf bir sevgi var.Menekşe babasından çok korku yor.Fazla arkadaşı da yok.Tek sırdaşı,onu herzaman korumaya çalışan ninesi.

HALİL:Bosnalı bir genç olan Halil,hiç beklemediği bir anda Menekşe'yle tanışıp ona aşık olmuş.Menekşe için herşeyi yapmaya hazır ama onun da ailesinden zarar görmesini istemiyor.Bu nedenle aşklarını bir türlü özgürce yaşayamıyorlar.Halil'in gençliği İstanbul'da geçmiş.Babası ölünce bütün hayatı değişmiş.Ardında karanlık bir geçmiş bırakarak Almanya'ya kaçmış.Menekşe'yle birlikte İstanbul'a kaçmak zorunda kalınca kendini yeniden aynı sorunlarla ve ölüm tehlikesiyle karşı karşıya buluyor.Buna rağmen gülümsemeye ve iyimser davranmaya devam ediyor.

HASAN DOĞANTÜRK:Urfa'dan Almanya'ya geldikten sonra hiç değişmemiş biri Menekşe'nin babası.Ailede herkes ondan korkuyor.Çok sert ve otoriter biri.Sinirlendiği zaman şiddet uygulamaktan çekinmiyor.Ailesini umursamıyor.Sevgilisine dükkan açmak için kendi kızını satabilen bir adam.

SÜHEYLA DOĞANTÜRK:Menekşe'nin annesi.Ailede hiç sözü geçmeyen bir kadın.Babanın söylediği herşey onun için bir emir.Kocasının yaptıklarından haberi var ama sesini çıkaramıyor.Ancak bir gün o da kocasına karşı gelecek cesareti buluyor.

NİNE:Babaya bile söz dinletebilen,güçlü bir kadın.İnsanları ve kendi ailesinin çok iyi tanıyor,haksızlık karşısında elinden geleni yapıyor.Menekşe'yi çok seviyor.Başı derde girdiğinde de ona akıl veren yine nine oluyor.

YUSUF:Menekşe'nin büyük abisi.Kardeşini ve annesini çok seviyor.Babasına karşı gelemiyor ama ailesi için çok üzülüyor.Ailenin aklı başında insanlarından.Menekşe'nin hayatı tehlikeye girince,ne pahasına olursa olsun kardeşini savunuyor.Bunun için babasının bile karşısında durabiliyor.

KADİR:Ailenin küçük oğlu.Türk kimliğini kaybetmese de Almanya'ya uyum sağladığını sanan özenti bir genç.Babasına karşı gelmiyor hatta her konuda onu destekliyor.Büyüdükçe kendisini babasının rolüne adapte etmiş ama kafası pek çalışmıyor."Bu ailenin namusu benden sorulur" diyerek Menekşe'yi öldürmeye gidiyor.Yusuf'un uyarılarına rağmen kullanıldığını anlamıyor.

MUSTAFA:Menekşe'nin ailesinin Urfa'daki uzak bir akrabası.Berlin'e yerleşmek ve iş kurmak istiyor.Bunun en kolay yolu da orada biriyle evlenmek.Menekşe'nin babasıyla anlaşarak Menekşe'yi satın alıyor.Menekşe düğün paralarını alıp İstanbul'a kaçtığında ise namusunu temizlemek için değil,sadece parasını kurtarmak için onun peşine düşüyor.Kendini kolayca kaybedebiliyor.Karakteri ve sinirleri oldukça zayıf.

KEMAL BALCI:İdealist,temiz kalpli biri.Eğitimle Anadolu'nun her köşesinin aydınlanması ve kalkınması için yıllarda Anadolu'nun çeşitli yerlerinde eşiyle öğretmenlik yapmış,şimdi ise emekliye ayrılmış tipik bir aile babası.Sorun ne olursa olsun herşeyin konuşarak çözülebileceğine inanan saf bir adam.

FİLİZ BALCI:Sevgi dolu,huzur veren bir anne.Öğretmenlik yaptığı yıllarda en büyük hayali,bir çorbacı dükkanı açmak ve Anadolunun çeşitli yörelerinde tattığı çorbaları sunmakmış.İstanbul'da bunu başarmış.Bazen endişelense de belli etmeyen,herşeyi sükunetle çözmeye çalışan bir yapısı var.

DOĞANAY:Ailenin büyük kızı.Hamileliği sırasında ailesiyle alışverişe çıktığı bir gün,gözünün önünde töre cinayeti işlenmiş.Dünyanın ne kadar tehlikeli,haksızlık ve acılarla dolu bir yer olduğunu görüp hamileliğinden pişman olduğu o an yaşadığı stres,doğumun da o an başlamasına neden olmuş."Doğum sonrası depresyonu" yüzünden,bebeğinin sürekli ağlaması bile onu çileden çıkarıyor.Doğanay hep ağlıyor,ona hiç yardımcı olmadığını söyleyerek eşini suçluyor.Ama Menekşe konusunda endişeleri olsa da ona ilk bakışta ısınacak kadar iyi niyetli biri.

SUPHİ:Doğanay'ın eşi.Sabırlı,kibar biri.Eşini seviyor ancak onun depresyonuyla nasıl başa çıkacağını bilmiyor.Sabrediyor,bekliyor.Herkesin sevdiği bir insan.

CANAY:Ailenin radikali.Boğaziçi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okuyor.Haksızlığa uğrayanların savunucusu gibi görünse de, Menekşe'ye önce mesafeli ve şüpheci davranmayı tercih ediyor.İdealist,şakacı,sevimli bir kız.Menekşe'nin de süt kardeşi.

SİNAN:Canay'ın erkek arkadaşı.Mithat'ın üvey oğlu sayılır ancak o da , annesi de Halil'in başına gelenlerden habersiz.Bu nedenle Mithat'a güveniyorlar.Oldukça zeki,biraz da öfkeli bir genç olan Sinan aynı zamanda biraz kıskanç biri ve Canay'ı çok seviyor.Ailesi zengin ama bu durum Sinan'ı hiç şımartmamış.O da Canay gibi Boğaziçi Üniversitesi'nde.

ZERRİN:Sinan'ın annesi,Mithat'ın sevgilisi.Eski eşi Mithat'la çalışlırken ölmüş,şirket hisselerini ona bırakmış.Mithat önce dost sonra mali danışman olarak ona yaklaşmış.Planı Hlil'in annesine yaptığı gibi Zerrin'i de ele geçirmek ve şirketin hisselerini üzerine geçirmek.

MİTHAT ATEŞ:Halil'in hayatını değiştiren kişi.Halil ve ailesi Bosna'da yaşarken babasıyla ortak çalışıyormuş.Babasının ölmesiyle birlikte Halil'in annesiyle evlenmiş,şirketin tüm işlerini yürütmeye başlamış.Evliliğin başlarında mutluyken,bir gün gerçek yüzünü göstermiş ve anneye kötü davranmaya başlamış.Buarada Halil ondan zarar görmemesi için yurtdışına gönderilmiş.Büyüyüp te annesini kurtarmak ve şirketin kendine ait bölümünü de ele almak istediğindeyse,Mithat onu öldürmek üzere bir plan kurmuş.Planının başarısız olması,annesinin ölümü ve Halil'in Berlin'e kaçırılmasıyşa son bulmuş.Hlil yeniden karşısına çıkınca ona da yalanlar söyleyen Mithat,çıkarları için her türlü kötülüğü yapabilecek bir karakter.Halil ve annesine oynadığı oyunların yeni hedefi ise Sinan ve annesi!

ZEYNEP:Halil'i Berlin'e kaçıran avukat Ahmet'in kızı.Çocukluğu Halil'le geçmiş,büyüdüğünde de nişanlanmışlar.Ancak birliktelikleri yürümemiş.Buna rağmen Halil'e gizliden gizliye aşık.Menekşe'yi ölmesini isteyecek kadar çok kıskanıyor.Halil'i de onun için her tür fedakarlığı yapacak kadar çok seviyor.Babası ölene kadar Mithat'ı iyi,Halil'i de ölü sanıyor.Yşadıklarından sonra neye inanacağını bilmese de güçlü bir kadın.

Oynayanlar

Kıvanç Tatlıtuğ Kıvanç Tatlıtuğ Halil Tuğlu(13 Bölüm)
Sedef Avcı Sedef Avcı Menekşe(13 Bölüm)
Fırat Tanış Fırat Tanış Yusuf(13 Bölüm)
Yıldız Kültür Yıldız Kültür Zarif Nine(13 Bölüm)
Mehmet Çevik Mehmet Çevik Hasan(13 Bölüm)
Caner Candarlı Caner Candarlı Kadir(13 Bölüm)
Hasan Küçükçetin Hasan Küçükçetin Mustafa
Nergis Çorakçı Nergis Çorakçı Süheyla
Ezgi Asaroğlu Ezgi Asaroğlu Canay Balcı
Murat Daltaban Murat Daltaban Mithat
Fatoş Sılan Fatoş Sılan Zerrin
Tolga Akman Tolga Akman Sinan
Ekin Türkmen Ekin Türkmen Zeynep
İlkay Akdağlı İlkay Akdağlı Suphi
Selin İşcan Selin İşcan Doğanay Balcı
Saadet Sun Saadet Sun Filiz Balcı
Tamay Kılıç Tamay Kılıç Lale
Begüm Benian Begüm Benian Selma
Erdoğan Bilen Erdoğan Bilen Erdoğan(6 Bölüm)
Berceste Kitapçı Berceste Kitapçı
Burç Sezişli Burç Sezişli İşçi
Nihat Alptuğ Altınkaya Nihat Alptuğ Altınkaya Semih
Gökçer Genç Gökçer Genç Komiser
Mecit Kervancı Mecit Kervancı Hilmi (29, 30, 31, 32. Bölüm)
Gülce Uğurlu Gülce Uğurlu Emine
Seyhan Arman Seyhan Arman Cici
Ferit Kaya Ferit Kaya Sami
Doğukan Oruç Doğukan Oruç Emre
Cenan Çamyurdu Cenan Çamyurdu Kadın Satıcısı
Selin Algın Selin Algın Zeynep
Numan Acar Numan Acar Mehmet
Melek Gençoğlu Melek Gençoğlu Yenge(2 Bölüm)
Ece Yörenç Ece Yörenç Yenge(2 Bölüm)
Nadim Güç Nadim Güç Yardımcı Oyuncu(1 Bölüm)
Adnan Tezel Adnan Tezel Yardımcı Oyuncu(1 Bölüm)
Mustafa Aslan Mustafa Aslan Yardımcı Oyuncu
Göksu Başaran Göksu Başaran Yardımcı Oyuncu
Kaya Erdaş Kaya Erdaş Kahveci Final Bölümü(1 Bölüm)
Eylem Tanrıver Eylem Tanrıver
Eylem Tanrıver Eylem Tanrıver
Atilla Pekdemir Atilla Pekdemir Resepsiyonist
Eylem Tanrıver Eylem Tanrıver
Mehmet Savaş Mehmet Savaş Kaptan(Bölüm)
Hakan Meriçliler Hakan Meriçliler Ahmet
Oğuz Oktay Oğuz Oktay Taksici
Atilla Pakdemir Atilla Pakdemir Resepsiyonist
Nazım Yılmaz Nazım Yılmaz Kamyon Şöförü
Ahmet Tanık Ahmet Tanık Resepsiyonist
Başay Okay Başay Okay
Burcu Özalp Burcu Özalp Buket
Turhan Kaya Turhan Kaya

Ekip

Yapımcı Selim Eltaş (Yapım Koordinatörü)
Özlem Yurtsever (Uygulayıcı Yapımcı)
Numan Acar (Yürütücü Yapımcı)
Danışman Metin Yücel (2) (Sanat Danışmanı)
Kurgu Kaan Öden (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Emine İnan Yıldır (Sanat Yönetmeni)
Özgür Soyyılmaz (Sanat Yönetmeni)
Dekor Tasarım Emine İnan Yıldır (Dekor Tasarım)
Kostüm Tasarım Sevgi Sezgin (Kostüm Tasarım Asistanı)
Yapım Ekibi Ramazan Denizhan (Yapım Sorumlusu)
Mehmet Özdemir (3) (Yapım Amiri)
Fatih Metin (Yapım Amiri)
Burçin Düz (Mekan Sorumlusu)
Erhan Güler (2) (Yapım Asistanı)
Mehmet Özdemir (3) (Yapım Asistanı)
Sezgin Acuner (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Atilla Cengiz (2. Yönetmen)
Çiğdem Girgin (Yardımcı Yönetmen)
Cem Karcı (Yardımcı Yönetmen)
Gizem Erbirer (Yönetmen Yardımcısı)
Gamze Karasu (Yönetmen Yardımcısı)
Fatma Öztürk Kılınç (Devamlılık)
Kamera Ekibi Abidin Tamer (Kamera Asistanı)
Erhan Makar (Kameraman)
Turhan Çağlayan (Kameraman)
Erkan Sönmez (1. Kameraman)
Post-Prodüksiyon Serdar Çakular (Kurgu Yönetmeni)
Hakan Savran (Fragman Kurgu)
Ezgi Nazan Karlık (Post-Prodüksiyon Sorumlusu)
Erdinç Dinçer 2 (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Özgür Yücel (Işık Şefi)
Mesut Çekirdekçi (Işık Asistanı)
Sanat Ekibi Özlem Kanat (Yardımcı Sanat Yönetmeni)
Sezin Kolcu (Sanat Asistanı)
Makyaj Ekibi Hasan Selçuk (Kuaför)
Oyuncu Seçimi Metin Yücel (2) (Cast Sorumlusu)
Seslendirme Fatoş Ceylan (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Kanal D (Yayıncı)
Ay Yapım (Yapım)

Son Yorumlar (26)

YSHN avatar YSHN 12 Kasım 2012 11:48:37

7

senaryo ve dizi güzel ama bitti zaten bir sürü dizi var bir çoğuda final kıvanç tatlıtuğ'un şimdiki dizisi kuzey güney bu dizi'yi de sevdim

merlin55 avatar merlin55 28 Ağustos 2010 15:25:08

Ilk başlarda diziyi keyifle izlerdim ama sonlara doğru iyice saçmalamaya başlamışlardı hele o Mustafayı aramalar falan çok sıkıcıydı.

demagoji 16 Ekim 2009 19:28:10

10

mükemmel bir diziydi.. son bölümünü izlerken ağlamaktan gözlerim şişmişti hatta ve uzun sürede etkisinden kurtulamamıştım..

doia 14 Haziran 2009 06:49:06

1

  berbat bir diziydi.ilk bölümleri aklıma geliyorda,menekşe ile halil,menekse'nin abisinden kaçarken 10 mılyonluk istanbulda aynı gün içersinde 4-5 kez karşı karşıya geliyordu.aşk filmi değil tam bir komediydi.oyunculuklar ise yerlerde sürünüyordu.

Sylvester Stallone avatar Sylvester Stallone 23 Ağustos 2008 11:45:08

10

BU DİZİ NİYE 1 SENE İÇİNDE BİTİRİLDİ,SORUN BURADA DİZİ İYİYKEN SIKICI DURUMA GELİYORSA SENARYOSUNDAN KAYNAKLANIYORDU,SON DERECE BEĞENDİĞİM BİR DİZİYDİ,İSTESEYDİ DEVAM EDERDİ,DEVAM ETMEMESİ İÇİN BİR NEDEN YOKTU AMA BİTİRDİLER,KEŞKE DEVAM ETSEYDİ O ZAM AN FARKLI KİŞİLERLE EKRANA GELİRLERDİ,KIVANÇ TATLITUĞ'A SÖZÜM YOK O HER ZAMANKİ GİBİ İŞİNİ YAPTI,AYRICA SEDEF AVCI DA BAŞARILI OLMUSTUR DİZİDE,TÜRKİ DİZİLERİNİ YAPACAKLARSA UZUN SOLUKLU DİZİ YAPSUNLAR 1 SENEDE BİTERMESİNLER,EN AZINDAN 2 SENE SÜRECEK DİZİLER YAPSIN,BELLİ Kİ BU DİZİYE YAZIK ETTİLER..

babyofjackie 15 Temmuz 2008 12:12:07

Halil ile annesinin kavuştukları sahne çok güzeldi. Kıvanç Tatlıtuğ a ve Begün Benian a hayran kaldım. Yaşayarak oynadılar. Halil in çenesi titreye titreye ağlaması, annesinin Pedimo Halile Halile Pedimo Pedimo diye sayıklaya sayıklaya Halil e sarılm ası içime işledi..

Yandex.Metrica