Aşk Mabudesi

8,42

( 22 kişi yorum yaptı )

Aşk Mabudesi

Sinema Filmi

1969

“Groovin’ ” (1967) ( Felix Cavaliere / Eddie Brigati). Edebiyatçılar Birliği’nin yemeğinde bir yeni zengin ve sahne adı Ayla Gül olan Leyla.
Hacıağa; “Ayla Gül hanımsınız sanırım.”
Leyla; “Evet efendim.”
Hacıağa; “Sesinizi duymak isterdim.”
Leyla; “Her gece Bulvar Gazinosu’nda okuyorum beyefendi. Zahmet buyurursanız..”
Hacıağa; “Gazinolara gidemiyorum, vaktim yok. Üstelik de yalnız benim için söylemenizi isterdim.”
Leyla; “Özür dilerim beyefendi, prensibim değil.”
Hacıağa; “Ya size tek şarkınız için son model bir Cadillac hediye ederim dersem herhalde prensibinizde benim için bir değişiklik yaparsınız sanırım.”
Leyla; “Çok naziksiniz ama benim arabam var. Yalnız b ir şoföre ihtiyacım var. Şoför olarak yardım etmek isterseniz, memnuniyetle.” [Oysa aynı gece ‘yoksul fıstıkçı’ Müşerref Çapın için ‘Sen İstedin’ (1969) (‘Honey’–1968) (Bobby Russell / Ülkü Aker) adlı şarkıyı söyler.]

Leyla Gürsoy. Para ve güç karşısında ‘henüz’ boyun eğmemiş İstanbul’da yaşıyor. Yoksul ve kimsesiz. Ressam annesinden bir tablo ve müzik hocası babasından bir piyano kalmış. Lunapark’ta Falcılar Kraliçesi (‘s’ ters) Ünlü Medyum Nergis (‘s’ düz) olarak fal bakıyor. (Kraliçe de, bir kez ‘ı’ ile yazılmış.) Müşterilerin sataşması ile çıkan kavganın ardından kovulur.
Neyse ki ‘Şelale Saz’da şarkıcı olarak çalışan Atom Suzan ablası var. Orada işe başlıyor. ‘Şimdilik sigara, fındık, fıstık, çiçek satacak’. Günün birinde ‘en büyük aşk romancımız’ ile karşılaşacağını nereden bilsin.
Ekrem Arkın. Yaptığı iş ‘biraz mirasyedilik biraz da yalan tüccarlığı’. Daktilosunun başındayken makineli tüfek gibi. Bir ‘milyoner kızı’ ile nişanlı. Ama onu sevmediği apaçık. Filmde adı söylenmeyen abisi ‘iğrenç bir pazarlıkla’ Jale’nin babasından 3 milyonluk bir kredi koparmaya çalışıyor. Yoksa iflas edecekmiş. [Bu sahnede ‘Sunny’ (1965) (Bobby Hebb) melodisi vardı]. Yazarın parmağındaki yüzük onun karşılığı.
Yeni romanın konusu ‘bir sokak kadını’. Osman da sazları barları ‘avcunun içi gibi’ bilen biri. Ekrem, arkadaşından kendisini oralara götürmesini istiyor.
‘Ferahfeza Peşrevi’ (İsmail Hakkı Bey) ile izlediğimiz Saz. Kahramanlarımızın karşılaşması hoş bir kaza sonucu. Müşteriler sahnedeki Suzan’a domates atıyorlar. Leyla’nın ‘geri postaladığı’ bir tanesi Ekrem’in yüzünde patlıyor. “Tanıştığımıza memnun oldum küçükhanım, domatese bayılırım.”
Paul Mauriat’nın aynı adlı 33’lüğündeki (1969) ‘Vole Vole Farandole’ (1969) (Gene Raskin / Michel Jourdan) ve beraber oldukları Lokanta. Delikanlı “Ne kadar içi dışı bir kızsınız. Samimiyetinize hayran olmamak elde değil” diyor. Böyle sahnelerin vazgeçilmez sanatçısı Silvana Panpani de bir başka masadaydı.
Yazarımız aradığını bulmuş. “Tam romanımın kahramanı.” Leyla ise ‘kaidesinin altına 4 tekerlek yerleştirilmiş araba züppelerine pas vermezdi’ ama Ekrem’i çok sever. Suzan’a “Daha ortada bir şey yokken bile göğsüm daralıyor, içim bir tuhaf oluyor” demişti. Buluşmaları hep Dolmabahçe’deki saatin altında ve ‘Isadora’ (1969) ( Don Black / Pierré Delanoe / Maurice Jarre) melodisi ile.
Delikanlı ‘gençliğinden beri ilk kez şiir yazmış’. Genç kızın evindeki piyanoda ‘Les Parapluies de Cherbourg’u (1964) (Michel Legrand) çalarken okuyor; “Dışarda bir yaz yağmuru//Yaş sokaklar sensiz bensiz” (H. M. Ebcioğlu). Daha sonra Muammer Gözalan bunu besteleyecektir (Teoman Alpay).
Fakir ve Kimsesiz Çocukları Okutma Cemiyeti’nin Balosu. Sunucu Sedat Demir. Ekrem, son romanı ‘Aşk Mabudesi’nin gelirini derneğe bağışlamış. Toplantıya nişanlısı ile katılıyor. Leyla da orada görevli. Onları, Paul Mauriat’nın ‘Fascination’ (1969) albümündeki ‘Hey Jude’ (1968) (Lennon / McCartney) ile dans ederlerken görür. Kahramanımız genç kızdan af dilediğinde ‘Historia de un Amor’ (1955) (Carlos Eleta Almaran) var. O gece nişanı bozup Leyla ile evlenmeye karar veriyor. Jale’nin babası para vermekten cayınca tüm ümidini buna bağlamış olan ağabey kendini öldürür. Film boyunca beyaz kazaklı olan Osman onun mezarı başında siyah kazaklıydı.
Jale, kıskançlıktan ne yapacağını bilmez durumda. Leyla’yı bu olaylara neden olduğuna ve sevdiğinden uzaklaşması gerektiğine inandırıyor. Ağabeyin ‘son’ mektubunu gösterdiği sahnede ‘Tapılacak Kadın’ (1967) filminden anımsadığımız ve Nejat Saydam’a ait ‘34 HF 627’ plakalı otomobilden iniyordu. Esin Engin’in sesinden “Bir zamanlar bir yar vardı//Bakmaz oldu yüzüme” (Muzaffer Özpınar). Ama Osman her şeyi anlamış. Durumu ondan öğrenen Ekrem, arabasıyla son sürat Leyla’ya ulaşmaya çalışırken; ‘Arabesque’deki (1966) ‘The Zoo Chase / Arabesque Theme’ (Henry Mancini) ile gelen kaza ve körlük. Hastanede filmin sürprizi ile karşılaşıyoruz. Yönetmen Nejat Saydam doktor rolünde. Bu kez, talihsiz Yazar sevdiğinden kaçıyor. Nişanlısı da kazayı duyduktan sonra onu aramaktan vazgeçmiş.
Tam o günlerde Organizatör Murat Arsen, Leyla’nın sesini çok beğenir. Onu bir yıldız yapacak. “Çalışıp terlemeyi göze alırsanız, kolay.” Yeni adı Leyla Gür.
Büyük bir Anadolu turnesi; Murat’ın evlenme arzusu; Ekrem’in ‘servetini Kızılay’a bağışlayıp’ yoksulluğa yuvarlanması. Hiçbir zorluk aşklarını yok edemiyor. Filmin sonuna doğru Hüseyin Salıcı’nın meyhanesi. Delikanlı piyanonun başında. Leyla, Belkıs Özener’in sesiyle söylüyor; “Akşam olmuş ılık rüzgâr//Tavernalar sensiz bensiz.”
Göz ameliyatı başarılı geçer. Esin Engin’in sesinden “İste kölen olayım//İstersen öldür beni.” (1968) (Sinan Subaşı). Yine Dolmabahçe’deki saatin altındalar.

Paul Mauriat’nın ‘Isadora’ (1970) uzunçalarındaki ‘Pour Étre Sincére’ (1968) (Jean Renard / Ralph Bernet). Jale, Leyla’nın tek odalı evine gelmiş. (Plak ve film tarihleri pek uymuyor.)
Jale; “Unutma ki ben çok zenginim. Ekrem’i senden satın alabilirim.”
Leyla; “Sizin babanız zenginse benim kalbim. Siz güzelliğinizi makyaj salonlarından alıyorsunuz ben Allah’tan. (Keşke Türkan Şoray’ın da göz ve dudak makyajı biraz daha sade olsaydı)… Bir erkeği başka bir kadından dilenmeye kalkacağınıza ruhunuzu, kalbinizi, iyiliğinizi ortaya koyarak onu kazanmaya çalışın. Tabii varsa.”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Nejat Saydam
Senaryo ,
Yapımcı Murat Köseoğlu
Müzik Metin Bükey
Görüntü Yönetmeni Melih Sertesen
Süre 92 dk
Tür Dram, Duygusal
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Aşk Romanı Yazarı, Aşk Şarkıları, Fal , Hastane, Körlük, Daha Fazlası

Oynayanlar

Cüneyt Arkın Cüneyt Arkın Ekrem Arkın
Reha Yurdakul Reha Yurdakul Murat Arsen
Aydın Tezel Aydın Tezel Ekrem
Sevgi Can Sevgi Can Sevim
Suzan Avcı Suzan Avcı Suzan
Zafer Önen Zafer Önen Osman
Asım Nipton Asım Nipton Saz Salonu Sahibi
Aynur Aydan Aynur Aydan Fıstıkçı Kız
Muammer Gözalan Muammer Gözalan
Renan Fosforoğlu Renan Fosforoğlu Restaurant Müşterisi
Müşerref Çapın Müşerref Çapın
Nermin Özses Nermin Özses Restaurant Müşterisi
Haluk Sarıcı Haluk Sarıcı
Hüseyin Salıcı Hüseyin Salıcı
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz seslendirme
Fuat İşhan Fuat İşhan Aydın Tezel Seslendirme
Türkan Şoray Türkan Şoray
Adalet Cimcoz Adalet Cimcoz Türkan Şoray seslendirmesi
Tijen Par Tijen Par SEVGİ CAN SESLENDİRMESİ
Rıza Tüzün Rıza Tüzün A.Nipton Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil R.Yurdakul Seslendirmesi
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay C.Arkın Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Post-Prodüksiyon Recai Karataş (Laboratuar)
Arif Özalp (Laboratuar)
Tanas Petriyadis (Laboratuar)
Osman Bilen (Laboratuar)
Adnan Açıkalın (Laboratuar)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Bican Avşar (Ses Kayıt)
Ümit Efekan (Ses Kayıt)
İsmail Karadaş (Ses Kayıt)
Tuncer Aydınoğlu (Ses Teknisyeni)
Müzik ekibi Esin Engin (Şarkılar)
Belkıs Özener (Şarkılar)
Teoman Alpay (Beste)
İsmet Nedim (Beste)
Sinan Subaşı (Beste)
Yıldırım Gürses (Beste)
Sezen Cumhur Önal (Söz Yazarı)
Nazif Şen (Dans)

Firmalar

Acar Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (22)

fahri.07 avatar fahri.07 13 Ocak 2015 10:15:55

5

çok klasik bi filmdi.oyunculuk harika ama senaryo klişe ve filmin akıcılığı yok..filmi izlerken özellikle sonlara doğru çok sıkıldığımı hissettim.izlenmesede pek bişey kaybedilmez.10/5

performer avatar performer 23 Ocak 2014 22:06:06

8

hikaye güzel ama bu şekildeki hikayeyi anlatım şeklini beğenmiyorum. buna rağmen 8 puan veriyorum baştan sona sıkılmadan izledim.

jeremiekhan 03 Ağustos 2013 11:55:43

5

Tam bir yeşilçam filmi içinde her klişe var ben beğenmedim

beyzacetin avatar beyzacetin 24 Temmuz 2013 14:50:24

5

bir kaç kez tesebbüs ettim izlemeye. Ama her defasında sıkılıp kanal degiştirdim. Biraz bastan biraz sondan derken izledim filmi. Ama sevemedim, cok agır aksak, ilerlemeyen bir film. BEGENMEDİM.

silvester 08 Ocak 2013 10:51:59

Eski filmlerin tadı bir
başka oluyordu gerçekten,Müzikleri,eski İstanbul sokakları,dublajdaki saf, güzel cümleler,giyim tarzları herşey çok güzeldi.İnanıyorum ki,bu filmler yaşayana kadar hep cazibesini koruyacak.Aşk mabudesi filmide bu tanıma uyan filmlerden birisidir.Emeği geçenlere çok teşekkür ederim.Ayrıca,Murat Çelenligil arkadaşım,bir çok filmde olduğu gibi bu film içinde yazdığı öykü harikaydı.Bir teşekkürde Murat a..........Silvester.

benimsinema avatar benimsinema 13 Temmuz 2012 23:33:07

8

yine güzel olan bir ask filmi... cüneyt arkin iyi bir oyuncu olmasina ragmen, ask filmlerinde biraz bana yapmacik geliyor hareketleri, bu filmdede bunu görüyorum... ilgimi ceken filmde, türkan soray bir daha asik olmayacagim adli sarkiyi söylerken, a rkadaki dekorda buruk aci türkan soray yaziyordu, kendi filminde kendi reklamini yapmis iyimis.. dans dersleri almasi ve filmde koreograf harika, türkana keopatra olmak cok iyi yakiyor... ve filmde bazi abartilari da artik göz yumuyorum... suzan avci ve reha yurdakulun iyi rolde olmalari sevindirici...

Yandex.Metrica