Osman Alkaş

Gerçek Adı Osman Alkaş
Doğum Tarihi 3 Kasım 1955
Doğum Yeri Lefkoşa/ Kıbrıs
Eğitim Durumu Ankara Devlet Konservatuarı Oyunculuk Anabilim Dalı
Ajans Asiye Kocaman Casting

Biyografisi

Kıbrıslı Türk oyuncu. Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nun kurucularındandır ve halen bu tiyatroda aktif görev almaktadır. Kıbrıs Türk halkı arasında popüler olan Torba programının yapımında görev almış, Gö lgeler ve Suretler filmi ve Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinde rol almıştır. Ardından sırasıyla; Uzun Hikaye, Hükümet Kadın 2 ve Sarmaşık filmlerinde oynamıştır. Özellikle sarmaşık filmindeki rolüyle beğeni toplamıştır. Osman Alkaş 3 Kasım 1955 günü Lefkoşa'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Lefkoşa'da gördü.[1] Liseden mezun olduktan sonra ailesiyle meslek seçimi konusunda tartışmalar yaşadı; ama annesinin karşı çıkmasına karşın[2] 1973-74 ders yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Anabilim Dalı'na girdi. 1976 yılında mezun oldu .1976 yılının haziran ayında Kıbrıs'a dönen Alkaş, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu'nda sözleşmeli sanatçı olarak işe başladı.Bu dönemde iki buçuk yıllığına askerliğe gitti; ama askerliği boyunca zaman zaman oyuncu açığını kapatmak için oyunlarda rol aldı. 1980 yılında Lefkoşa Kültür-Sanat Festivali'nde Güzel Sanatlar Derneğinin bir oyununda rol alınca tiyatrodan atıldı. Bunun ardından 3 Kasım 1980 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi Belediye Meclisi'nin onayıyla Yaşar Ersoy, Işın Cem ve Erol Refikoğlu'yla birlikte Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nu kurdu.Halen bu tiyatronun kadrosunda yer almaktadır.Osman Alkaş, kendisi gibi tiyatrocu olan Deniz Çakır ile yakın bir ilişkiye sahiptir. Aralarında nikah yoktur; ama Çakır'ı "hayat arkadaşım" olarak tanımlamaktadır.Kıbrıs'ta ikamet etmektedir. Buna rağmen Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinin çekimleri için sık sık İstanbul'a gitmekte ve adadan uzun süreler boyunca uzak kalmaktadır.Üç köpeğe sahiptir.

Alkaş Bayrak Radyosu'nda da çeşitli programlar yaptı. Kendi tabiriyle "uzun dönem" bir çocuk programı yapan Alkaş, bunun yanı sıra radyoda kadın programları, sabah programları ve yemek programları yaptı. Bu dönemde radyo reklamları da yapmaktaydı. Televizyonculuğa Tolgay Tarıman ile birlikte başladı. Tarıman ile birlikte bir süre reklam filmleri yapan Alkaş, daha sonra 1994 yılında Torba programının yapımında Tarıman'la birlikte yer aldı. Program Kıbrıs Türk halkı arasında çok popülerleşince başka kanallara olan bağımlılıktan kurtulmak için Tarıman'la beraber Tempo TV adlı bir televizyon kanalı kurdu. Program 2003-05 yılları arasında sona erdi.

2001 yılında Kıbrıs'ta çekilen, Rum, Türk ve diğer uluslardan gelen oyuncuların oynadığı sekiz bölümlük Gimme 6 dizisinde hem Mustafa karakterini canlandırdı, hem de senaristlik yaptı.2010 yılında çekilen ve 2011 yılında sinemalarda gösterilen Gölgeler ve Suretler filminde rol aldı. Filmde "Veli" karakterini canlandırdı.[5][8] 2010 yılından beridir Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinde Ekrem Tatlıoğlu karakterini canlandırmaktadır.Yannis Yoannu'nun Hi! Am Erica filminde ve çeşitli kısa filmlerde de rol almıştır.

Alkaş halen reklam filmlerinde yer almaktadır. Bunların yanı sıra "Saraydan Kız Kaçırma" operasında da oynamıştır.

Oyunculuk yaşamının yanı sıra Lefkoşa Türk Belediyesi Kültür Sanat Koordinatörlüğü görevinde de bulunmaktadır. 2009 yılında Satirigo Tiyatrosu'ndan "Başarı ve Barış Ödülü"nü almış

Oyuncu (33)

Son Yorumlar (4)

ToqqLe avatar ToqqLe 03 Mayıs 2020 12:38:21

6

Fena bir oyuncu değil ama hep aynı roller bir ters köşe rol ile şaşırtması gerek.

magnetics 26 Mart 2015 21:08:31

Sayin abimiz oyunculuga gec baslamadi. Site K.K.T.C. basinindan bilgi alirsa iyi olur. Kendisi Savas Ay'in A Takimi tarzinda bir program yapiyordu Kibris'ta. Ayni programda ufak tefek skecler de yapiyordu. Ayrica kamu spotlarinin hepsinde onun imza si vardi ki k.d.v. ile ilk cag insanlarini oynadiklari kamu spotu izlenme rekoru kirdiracak kadar komediydi.

vatansever10 avatar vatansever10 12 Ağustos 2014 21:24:18

10

öyle bır gecer zaman kı dızısınde oyunculugu cok ıyıydı.. ses tonu harıka...

Yandex.Metrica