Mine Tugay

Gerçek Adı Mine Tugay
Doğum Tarihi 28 Temmuz 1978
Doğum Yeri Konya
Eğitim Durumu İ. Ü. Devlet Konservatuarı, Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Yüksek Lisans
Ajans Gaye Sökmen Ajans

Biyografisi

28 Temmuz 1978 yılında Konya’da doğdu. 2002 yılında ‘İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümünden mezun oldu. 2005 yılında Bahçeşehir Üniversitesi ‘İleri Oyunculuk Yüksek Lisans’’ bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı.

Oyunculuğa 1997 yılında Masal Gerçek Tiyatrosu'nda oynadığı oyunla adım atan Mine Tugay, 2002 yılından itibaren Semaver Kumpanya tiyatrosunda "Mem u Zin","Simurg /Kuşlar meclisi","On ikinci Gece" adlı oyunlarda oynayarak profesyonel tiyatro hayatına başladı. Ardından Tiyatro Dot' da ,"Çok Uzak", "Karatavuk", "Vur/Yağmala/Yeniden" oyunlarıyla seyirciyle buluştu.

Mine Tugay 2008 yılında oynadığı "Karatavuk" oyunundaki 'Una' rolüyle Afife Jale tiyatro ödüllerinde 'En Başarılı Kadın Oyuncu', 8.lions tiyatro ödüllerinde de 'En İyi kadın Oyuncu' ödüllerini almıştır.

"10,9,8" ,"Yoldaki Kedi",”Felix und Scorpion” gibi kısa filmlerde de oynayan Mine Tugay 2008 - Sinepark Kısa Film Festivali Ödüllerinde ‘Yoldaki Kedi’ adlı kısa filmdeki performansıyla 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü almıştır.

1997 yılında başladığı oyunculuk kariyerine "Aliye” dizisinde “Defne”, Benden Baba Olmaz" dizisinde “Sevil”, Behzat Ç."dizisinde “Suna Komiser", Öyle Bir Geçer zaman ki” dizisinde “Bahar”, "Medcezir" dizisinde “Ender” karakteriyle devam eden Mine Tugay son olarak 2016-2017 yılında “Paramparça’’ dizisinde “Asuman” karakterini canlandırmıştır.

Oyunculuk kariyerinin yanı sıra Travel And Gourmets dergisinde seyahat yazıları yazmaktadır.

Oyuncu (36)

Son Yorumlar (27)

Kleberson avatar Kleberson 06 Eylül 2018 10:05:48

10

kendisini karambol kamil dizisinde görmüstüm ilk, tabi ben gördügüm kizin mine tugay oldugunu bilmiyordum. yillarca bu karambol kamilde oynuyan o güzel kiz kim diye düsünür dururdum, cünkü o dizide cok güzeldi oradaki görüntüsü yüzü halen aklimda. ka rambol kamil dizisi sadece bir bölüm sürmesine ragmen ben o dizide görüntüdeki kizi unutmadim ve yillar sonra behzat c dizisini izlerken mine tugayin bugüne kadar hangi dizilerde yer aldigina bi bakiyim dedim.ve karambol kamilde oynuyan kizin mine tugay oldugunu ögrendim hem cok sasirdim hemde cok mutlu oldum yillar kendisini biraz degistirsede halen güzelligini korumustu ve ögrendim ögreneli yedi yil falan oldu.ozamanda yorum yazmistim ama ilk üyeligim yanlislikla silindiginden yeniden yorum yaziyorum.yillar gecti mine tugay oyunculuga devam ediyor ilk yirmi yasinda gördügüm mine tugay simdi kirk yasinda ve maalesef hak ettigi yerde degil. mine tugayin bu zamana kadar tek iyi oynadigi proje behzat c oldu bu dizi disinda hic bir iyi projede maalesef yer alamadi, hep siradan rollerde karsimiza cikti.bazi oynadigi diziler iyi olsada rolleri kisa veya siradandi dedigim gibi en iyi projesi behzat c idi. kendisine basarilar ve ömür boyu mutluluklar diliyorum.

Komedyacı 10 Ekim 2016 22:06:57

Yıllar önce Müjdat Gezen Sanat Merkezinde Levent Özdilek'in asistanıyken tanıdım kendisini. Mükemmel bir insandır. Çok da başarılı.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 09 Nisan 2015 17:06:24

8

Yetenekli ve iyi bir oyuncu ayrıca güzel ve mütevazı bir insan ama bence hak ettiği yerde değil daha iyi yerlerde olmayı hak ediyor ayrıca tiyatro yapıyor bundan sonra artık sanat filimlerindede yer almalı yada daha doğrusu yönetmenler ona bir şans v ermeli bu güzel kalpli hayvan sever doğa tutkunu çevresine ülkesine duyarlı bu güzel sanatçımıza bundan sonraki kariyerinde başarılar dilerim.

Yandex.Metrica