Yetkin Dikinciler

Doğum Tarihi 15 Ağustos 1969
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü

Biyografisi

Yetkin Dikinciler, 15 Ağustos 1969 tarihinde İstanbul’da ailesinin tek çocuğu olarak doğmuştur. Emekli subay bir baba ile Kızılay hemşiresi bir annenin tek çocuğudur. Okul çağına kadar baba mesleği ne deniyle dolaşmış karış karış Anadolu'yu. Ağrı, Erzurum, Yozgat, Ankara, Pınarhisar ve Trabzon. İlk okulu Trabzon’da okuyan Yetkin Dikinciler, liseyi İstanbul Şehremini Lisesi'nde bitirdi.
Önce İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde felsefe okurken gittiği tiyatro kursunda Yıldız Kenter’in davetiyle üçüncü sınıfta okul değiştirerek geçtiği Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü 1993 yılında bitirdi. Konservatuvarda öğrenciyken Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda başlayan oyunculuk macerası sırasıyla iki yıl Antalya, dört yıl Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda görev alır ve nihayetinde 1999 yılında tayinle geldiği İstanbul Devlet Tiyatrosu ile devam eder.
1999 yılında Türk ve Yunan gençleri buluşturmak üzere düzenlenen tiyatro festivalinde sahne alınca, Attis Tiyatrosu'nun dünyaca ünlü yönetmeni “Theodoros Terzopoulos” ile tanışma ve çalışma fırsatı bulur. Ve Attis Tiyatrosu'nun Türk konuk oyuncusu olarak Kolombiya, İspanya, Almanya gibi ülkeleri dolaşarak oyunlar oynadı.
Yetkin Dikinciler, İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncusudur. Çeşitli diziler de, filmlerde, tiyatrolarda yer almıştır.
İlk filmi olan “Leoparın Kuyruğu”nu 1998 yılında Diyarbakır'da çekti.
2010 yılında Star tv de “Yakartop” diye bir yarışmayı sundu.
Yetkin Dikinciler, Esra Akkaya ile 1999 yılında evlendi, 2000 yılında boşandı.

Oyuncu (65)

Son Yorumlar (74)

Mansuryıldırım avatar Mansuryıldırım 07 Ocak 2016 07:32:07

7

Yetkin dikinciler yetenekli,yakışıklı karizmatik bir oyuncu ses tonuda çok iyi ama çalıştığı yönetmenler keşke nuri bilge ceylan,zeki demirkubuz,semih kaplanoğlu olsaydı o zaman yeteneğini daha iyi konuşturabilirdi umarım bu yönetmenlerimiz ilerki yı llarda bu değerli sanatçıya şans verir de kendini gösterme fırsatı bulur başarılarının devamını dilerim.

dieFohlen avatar dieFohlen 19 Kasım 2012 00:32:56

9

Oyunculuğunu beğendiğim birisidir, kendisinin çok başarılı buluyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

yıldıztepe avatar yıldıztepe 14 Ağustos 2012 02:23:58

9

Müthiş bir adam..

Yandex.Metrica