Yıldırım Öcek

Gerçek Adı Ahmet Yıldırım Öcek
Doğum Tarihi 16 Haziran 1952
Ölüm Tarihi 3 Ekim 2018
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Lise

Biyografisi

Herkes onu; ağzında purosu ve jöleli saçlarıyla, dünya kaygısından uzak, zengin ve çapkın bir patron olarak tanıyor.
Yıldırım Öcek, 16 Haziran 1952 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Ahmet Yıl dırım Öcek’dir. Liseden mezun olduktan sonra tahsil hayatına devam etmedi. Memurluk yaptı, düğün salonlarında, barlarda komedyenlik yaptı. Televizyona ilk Atilla Arcan ve Yalçın Menteş ile adım attı.
Sahne hayatına 11 yaşında Harbiye Orduevi’ndeki bir düğün ile başladı. Armoni ve akordeon ile güldürü tarzında stand up yaptı. Halk Eğitim’den tiyatro eğitimi aldı.
1975 yılında ilk oynadığı tiyatro oyunu Necati Cumalı’nın eseri “Nalınlar” adlı oyun olmuştur.
Profesyonel anlamda ilk oyununu Nejat Uygur tiyatrosunda yaptı. Oyunculuğu ondan öğrendi. Çoğunlukla zengin adam, patron rollerinde oynadı. 2011 yılında arkadaşları ile beraber kurdukları bir toplulukla ‘Kim Öle Kim Kala’ adlı tiyatro oyunu ile turnelere çıktı.
2004 – 2009 yılları arasında senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı, yönetmenliğini Jale Atabey’in yaptığı “Avrupa Yakası” adlı dizide dergi patronı Sadettin Yerebakan karakterini canlandırmıştır.

Oyuncu (65)

Son Yorumlar (14)

Sinemaadamı avatar Sinemaadamı 15 Ağustos 2021 21:47:40

10

Değerli bir oyuncuydu

aybicekurtkız avatar aybicekurtkız 04 Ekim 2018 17:41:57

10

30 eylül 2018 de geçirdiği mide küçültme ameliyatından dolayı fenalaşıp 3 ekim 2018 günü vefat etmiş... Şimdi tesadüfen gördüm üzüldüm.. bu aralar adeta yaprak dökümü yaşanıyor sanat camiasında ne diyeceğimi bilemiyorum... Allah rahmet eylesin.. Meka nı cennet olsun...

mkurtsen avatar mkurtsen 03 Ekim 2018 21:43:44

#SonDakika Haberi
BirgünGazetesi
Ünlü oyuncu Yıldırım Öcek yaşamını yitirdi
Avrupa Yakası dizisindeki Saadettin Yerebakan rolüyle gönüllere taht kurmuş ünlü oyuncu Yıldırım Öcek yaşamını yitirdi.

Ölüm haberini oyuncu İrfan Kangı aktardı. Kangı, "Bi r güzel adamı, bir şahane adamı daha kaybetmişiz bugün.Neşeli bir şekilde oyuna hazırlanırken geldi acı haber.Bu akşam tüm alkış ve kahkahalar,dualarımızla Yıldırım abimize.Ruhu şad mekanı cennet olsun" dedi.
Sevenlerine ve ailesine sabir diliyorum. Işıklar içinde uyusun.

Yandex.Metrica