Mahsun Kırmızıgül

Gerçek Adı Abdullah Bazencir
Namı Mahsun Kırmızıgül
Doğum Tarihi 26 Nisan 1969
Doğum Yeri Diyarbakır
Eğitim Durumu İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü

Biyografisi

Mahsun Kırmızıgül 26 Nisan 1969 yılında Bingöl de doğdu. İlk ve Orta dereceli okulları bu şehirde tamamladı. Profesyonel anlamda ilk albümü "Alem Buysa Kral Sensin" le 1994'te müzik dünyasın a bomba gibi düştü ve listelerin zirvesine oturdu. Daha sonraki "Bebeğim", "İnsan Hakları" ve "Sevdalıyım Hemşerim" adlı çalışmalarında da aynı başarıyı tekrarladı. 1998 Kral TV Video Müzik Ödüllerinde halkın verdiği oylarla üç ayrı dalda aldığı ödüllerle yıldız olduğunu kanıtladı. Fantezi Müzik dalında "Yılın Sanatçısı" seçilirken milyonlara mal olan "Yıkılmadım" adlı parçası da "Yılın Şarkısı" seçildi. 1998'in en çok satan albümü ise 1.800.000 "Yıkılmadım" adlı albümü idi. Mahsun Kırmızıgül üç ayrı dalda ödül alarak 1998 yılına damgasını vurdu. Sanatçı ayrıca aynı yıl içinde Türk Halk Müziği dalında Altın Kelebek ödülünü alarak "Yılın Sanatçısı" seçildi. Magazin Gazeteciler Derneği'nin geleneksel ödülünde ise yine "Yılın Sanatçısı" seçilerek bir başka rekora daha imzasını attı.

Yönetmen (8)

Senaryo (11)

Oyuncu (14)

Müzik (12)

Yazım Ekibi (2)

Son Yorumlar (45)

mansurx avatar mansurx 18 Kasım 2016 21:30:57

7

Mahsun kırmızıgül müziğe 80 ler de başlasa da asıl çıkışını 90 lar da yaptı oyunculuğa dizilerle başladı sonra son dönemde yönetmenliğe geçti oyunculuğunu epey geliştirdiğini son işlerinde görmek mümkün yönetmen olarak da kendini epey geliştirdi boyu t film şirketinde ortağı murat tokat ile güzel işlere imza attılar sinema filmlerinde soykut turan gibi iyi bir görüntü yönetmeniyle çalışarak akıllıca bir tercih yapıyor umarım daha iyi filmlere imza atar başarılarının devamını dilerim.

ilkerbay avatar ilkerbay 20 Nisan 2015 10:44:45

Beğendiğim bir yönetmen New Yorkta Beş Minare ve Güneşi Gördümde toplumsal sorunları oldukça güzel bir şekilde işlemişti Mucize filminide oldukça beğenmiştim başarılarının devamını diliyorum.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 09 Mart 2015 22:58:05

8

Müzik alanın da belli bir çizgiye sahipti. Ama sinema dalında kendini ve nice benim diyenleri de bir bir aştığı yatsınmaz bir gerçek.

Yandex.Metrica