Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Meral Okay

Meral Okay

Doğum Yeri : Ankara

Doğum Tarihi : 20 Eylül 1959

Ölüm : 2012-04-09

Hakkında : 20 Eylül 1958 yılında Ankara'da doğdu. Sanat dünyası ile ilgilenmeden önce 5 yıl devlet memurluğu yaptı. Bu süreçte Toprak Mahsülleri Ofisi'nin düzenlediği Dünya Bankası projelerinde yer aldı. 12 Eylül döneminde İşçi Partisi'nin üyesi ve işyeri temsilcisiydi; bu dönemde yaşadığı olayları daha sonra yapım koordinatörü ve oyuncusu olduğu Beynelmilel filminde izleyicilerine aktardı. 1984] yılında, sinema ve tiyatroya büyük emeği geçmiş olan usta oyuncu Yaman Okay ile evlendi. Bu evlilik, eşinin pankreas kanseri yüzünden vefat ettiği 1993 yılına kadar devam etti. Ankara'dan İstanbul'a taşınması sanat ve yayın hayatına geçişini kolaylaştırdı. İlk olarak Günaydın gazetesinde çalışan Okay, dergi yayıncılığı, yapımcılık gibi farklı işlerde çalıştı. Sezen Aksu ile birlikte şarkı sözleri de yazan Okay, 1992 yılında, Seni Seviyorum Rosa filmindeki rolü ile oyunculuk hayatına başladı.kariz_ma_35

16 Nisan 2012 04:13

Sanatın ve siyasetin bazı dallarında görev almış bir isimdi senarist,söz yazarı gibi bunun yanında sahne çalışmalarıda vardı. Pek dışa vurmasada oldukça dolu bir sanatçı olduğu ortaya çıkıyor araştırmalarda. Büyük aktör sinema emekçisi rahmetli Yaman Okay'ın bize bıraktığı biricik emanetiydi ve eşine öbür dünyada kavuştu. Çocuğu olmadığı için tüm mal varlığını. İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince'deki Matematik köyüne bırakması ayakta alkışlanacak bir davranış. Bir vatandaş olarak bu davranışından dolayı kutluyor  Allah'tan kendisine gani gani rahmet diliyorum.

Cevap Yaz

Sineperi

13 Nisan 2012 01:32

Gerçek hayatta anne miydin değil miydin bilmiyorum ama kaleminden ve canlandırdığın karakterlerden bütün kadınları anladığını, tüm kadınlığın anasıymışçasına bizleri senaryolarında koruduğunu görüp sana musallat olan o illetten kurtulduğuna sevinmekle birlikte ilk kez öksüz hissettim. Mal varlığını Matematik Köyü'ne bağışlaman seni bir kez daha büyüttü gözümde. Sen bir aşk kadınıydın ve prensine kavuştuğun için senin adına mutluyum. Son arzunu yerine getirmediler, onları affet. Sana nurlar, bize sabırlar...

Cevap Yaz

selmaselma

9 Nisan 2012 10:38

erken değilmiydi daha....çok üzüldüm...eşine kavuştun ....mekanın cennet olsun...

Cevap Yaz

silvester

9 Nisan 2012 10:24

Allah rahmet eylesin.Muhteşem Yüzyıl ın senaristiydi ve İkinci bahar daki Kasap Melahat tı.Çok genç aramızdan ayrıldı.Mekanı cennet olsun.........Silvester.

Cevap Yaz

liondaddy

9 Nisan 2012 10:24

Ali Sunal Twitter hesabindan Meral Okay'in hayatini kaybettigi soyledi, Bir emektar oyuncumuzu daha kaybettik. Basimiz sagolsun.

Cevap Yaz

melisrenan

22 Temmuz 2010 20:44

Neden bilmem seviyorum bu kadını, hangi rolde ne olursa olsun hep pozitif bir enerjisi var..

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

8 Mayıs 2009 10:19

Kaleminide beğenirim,düzgün diksiyonu ve oyunculuğunuda..İkinci Bahar Tv dizisinde Sezen Aksu'yu Samatya meydanına getirmişti..Orada meydanda bir gece sahneside çekilmişti Sezenli olarakta..

Cevap Yaz

Exotic

17 Şubat 2009 12:16

oda kaliteli oyunculardan..baya bi diziden tanirim ses tonuda cok degisik ama hostu kanimca.su aralar beyazla sundugu progtamini izliyorum.

Cevap Yaz

namod

15 Ekim 2008 19:29

radyo televizyonda okuyan bir öğrenci olarak tanımak istediğim tek insan. Tam tanışabilecekken malesef tanışamadım:(

Cevap Yaz

seyirdefteri

23 Eylül 2008 17:43

anne diyecek kadar kendime yakın hissettiğim büyük oyuncu

Cevap Yaz
Yandex.Metrica