Eriş Akman

Gerçek Adı Ali Eriş Akman
Doğum Tarihi 17 Aralık 1947
Doğum Yeri Çanakkale
Eğitim Durumu Londra Mountview Theater School
Ajans Tümay Özokur Film Reklam

Biyografisi

Orta öğretimini Kadıköy Maarif Koleji'nde bitirdi. Mountwiev Theatre School'da oyunculuk ve tiyatro yönetmenliği okudu. Bu süre içinde çeşitli oyunlarda oynadı. Oyun yönetti. Türkiye'ye döndüğünde fil mlerde oynamaya başladı. Yılmaz Güney'in yönettiği "Umutsuzlar"da bale sahnelerinin koreografisini yaptı.  Gazeteci yönetmen Nisan Akman ile evlendi. "Eka Yapımevi"ni kurup reklam  filmleri çekti. Eşinin yönettiği filmlerin senaryolarını yazdı. Türkiye'de çekilen bazı yabancı filmlerin yapım sorumluluklarını üstlendi. Süpervizör olarak çalıştı. Bir de 1977 de "Aile Şerefi" adlı filmdeki rolü nedeniyle Yerli Film Festivali'nde "Jüri Özel Ödülü" aldı.  Yalçın Özgül

Yönetmen (4)

Senaryo (5)

Yapımcı (5)

Oyuncu (24)

Son Yorumlar (23)

murat1984 08 Ocak 2017 20:55:04

İyi Bir Oyuncu.Özellikle Kötü adam rollerinde iyi idi.Allah Uzun Ömürler Versin.

Gerçek İsmi: Ali Eriş Akman

sinemaagresif avatar sinemaagresif 30 Ekim 2015 11:39:29

10

aile şerefinde baba parasıyla yaşayan zengin züppesi oktay rolünde , cennetin çocuklarında ise ıtır esenin amcaoğlu rolünde mülayim bi delikanlıydı. aradaki farka bakar mısınız sanki yılların oyuncusu gibiydi .eriş gerçektende müthiş bi oyuncu üstel ik asıl mesleği balet olmasına rağmen.yılmaz güneyin umutsuzlar filminde de mesleği olan baleti canlandırıyordu. seni seviyoruz eriş .

liondaddy avatar liondaddy 24 Mart 2013 11:50:37

Çok yetenekli bir sinema sanatçısıydı. Kendisi Aile Şerefi, İstanbul 1979 gibi filmlerde çok iyi rol sergilemişti. Daha sonra bir kaç film ve yapımlarda görsekte günümüz de dizi, film, tiyatro gibi yapımlardan elini çekmiş.

Yandex.Metrica