Nejat Uygur

Gerçek Adı Nejat Uygur
Doğum Tarihi 10 Ağustos 1927
Ölüm Tarihi 18 Kasım 2013
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Lise

Biyografisi

Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Uygur, Kilis'li sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. Eğiti mini Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır. 1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir. 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir. Tiyatroya profesyonel anlamda 1949'da "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım atmıştır. Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirtmiştir: Cquote Gençlik yıllarında Amerika'ya ulaşmak isteğiyle gemici olmuştur: Cquote 13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile Süha, Kemal, Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle "armut ağacının dibine düşmüş" ve tiyatrocu olmuşlardır. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Oyuncu (5)

Son Yorumlar (23)

mehir 02 Şubat 2018 21:32:49

Tabi burası sinema sitesi olunca, koca Tiyatro oyuncusunun hiçbir oyunundan bahsedilmiyecek.Belki tartışma götürebilir!!

Biz bir oyununu bulduk youtube de . oynanma yılını merak ettik .o ne google de tiyatro oyunları herkes kafasına göre takılmış, kendi sitesine onun videosunu almış.Başka bilgi yok.

Bu babanın ünlü oyuncuları olarak bu iş Süheyl ve Behzata düşer.Bu babanın mesleğinden ekmek yiyorlar.zira..
Bu büyük tiyatro ustasının oynadığı tüm tiyatro eserleri bilgilerini içeren bir site olmalı..Oyunlara ait bilgiler nerde oynandığı,hangi yıl, hangi oyuncular vs.. bilgiler geniş yer almalı. tr-vikipediada yer alabilir. ama son hatırladığım yoktu.Şu anda site güvenli değil, açılmıyor.selamlar..

tevfikcakmak avatar tevfikcakmak 20 Kasım 2013 07:31:11

10

Allah rahmet eylesin Nejat uygur ağbimize.O komedi sanatçısı olarak yaşamı boyunca insanları güldürdü,Yüce tanrı da inşallah onu güldürür.

silvester 18 Kasım 2013 22:02:06

18-11-2013 günü yani az evvel vefat ettiğini üzülerek öğrendik.Çok önemli bir komedi üstadıydı.Sinemanın içinde çok fazla olmamış olsa bile,sahne performansıyla sanatında bir ekoldü.Mevlam rahmet eylesin......Silvester.

Yandex.Metrica