Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Nejat Uygur (Nejat Uygur)

Nejat Uygur

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 10 Ağustos 1927

Ölüm : 2013-11-18

Eğitim : Lise

Hakkında : Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Uygur, Kilis'li sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. Eğitimini Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır. 1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir. 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir. Tiyatroya profesyonel anlamda 1949'da "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım atmıştır. Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirtmiştir: Cquote Gençlik yıllarında Amerika'ya ulaşmak isteğiyle gemici olmuştur: Cquote 13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile Süha, Kemal, Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle "armut ağacının dibine düşmüş" ve tiyatrocu olmuşlardır. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.ToqqLe

11 Mayıs 2020 11:26

Komik bir oyuncuydu tiyatro oyunları televizyonda yayınlanır bizde izlerdik eskiden keşke daha çok filmde oynasaydı iyi bir oyuncuydu allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

mehir

2 Şubat 2018 21:32

Tabi burası sinema sitesi olunca, koca Tiyatro oyuncusunun hiçbir oyunundan bahsedilmiyecek.Belki tartışma götürebilir!! Biz bir oyununu bulduk youtube de . oynanma yılını merak ettik .o ne google de tiyatro oyunları herkes kafasına göre takılmış, kendi sitesine onun videosunu almış.Başka bilgi yok. Bu babanın ünlü oyuncuları olarak bu iş Süheyl ve Behzata düşer.Bu babanın mesleğinden ekmek yiyorlar.zira.. Bu büyük tiyatro ustasının oynadığı tüm tiyatro eserleri bilgilerini içeren bir site olmalı..Oyunlara ait bilgiler nerde oynandığı,hangi yıl, hangi oyuncular vs.. bilgiler geniş yer almalı. tr-vikipediada yer alabilir. ama son hatırladığım yoktu.Şu anda site güvenli değil, açılmıyor.selamlar..

Cevap Yaz

tevfikcakmak

20 Kasım 2013 07:31

Allah rahmet eylesin Nejat uygur ağbimize.O komedi sanatçısı olarak yaşamı boyunca insanları güldürdü,Yüce tanrı da inşallah onu güldürür.

Cevap Yaz

silvester

18 Kasım 2013 22:02

18-11-2013 günü yani az evvel vefat ettiğini üzülerek öğrendik.Çok önemli bir komedi üstadıydı.Sinemanın içinde çok fazla olmamış olsa bile,sahne performansıyla sanatında bir ekoldü.Mevlam rahmet eylesin......Silvester.

Cevap Yaz

yasak75

9 Ekim 2013 16:07

ne söylenebilir herşey ortada

Cevap Yaz

sinemadelisi

12 Ağustos 2011 15:31

tiyatronun atası gerçek bir komedi kralı

Cevap Yaz

delikadir39

1 Nisan 2011 19:42

nejat uygur hayatta.Allah uzun ömürler versin.

Cevap Yaz

MGUNAY

5 Ağustos 2010 11:45

Kemal Sunal sinemada nasıl bir numaralı komedyense Nejat Uygur'da tiyatronun bir numaralı komedyenidir kendisine sağlıklı bir yaşam dilerim.

Cevap Yaz

metinhan

11 Aralık 2009 12:48

mükemmel bir insan çok iyi bir tiyatro profösörü onun yerini ne oğulları nede şimdiki komik insanlar dolduramaz

 

Cevap Yaz

fdts

17 Ağustos 2009 23:05

tiyatrodaki gösterileri çok muhteşemde ve çok başarılı bir tiyatro sanatçısı

Cevap Yaz
Yandex.Metrica