Nuri Sesigüzel

Gerçek Adı Nuri Kaçtaş
Doğum Tarihi 1 Ocak 1940
Doğum Yeri Halfeti/Şanlıurfa

Biyografisi

13 yaşında çok sevdiği Halk müziğine gönül verdi. 14 yaşında saz çalmaya başladı. 1961'de İstanbul Radyosunun açmış olduğu sınavları kazandı ve Radyo sanatçısı olarak profesyonel sanat hayatına başlad ı. Plak şirketlerinin ilgisini çekince, 300'ü aşkın plak doldurdu. 1963'te sinemaya başladı.

Oyuncu (35)

Müzik (5)

Son Yorumlar (9)

AlınYazısı avatar AlınYazısı 01 Mayıs 2016 15:19:21

10

Mükkemmel bir sese sahip gerçek bir sanatkar. 60 lı yıllardaki Sanatın ve Sinemanın Müthiş yükselişi İle Müzik ve Sinema dalında harika bir başlangıç yapar. Gönüllerin bam teline dokunur. Aşk romantizm anadolu ve dramatik filmlerde rol alır. Ş.urfa lıdır. Onun tarzı ve icra ettiği sanat insanlar tarafından çok beğenilmiştir. Gündem de olmaması üzücü bir durum .oysa tatlısesten ve daha bir çok sanatçıdan önce o vardı. Allah Uzun Ömürler versin.

ibrahimbakir 13 Aralık 2015 00:58:42

Nuri sesigüzel ibrahim tatlıses gibi sanliurfalidir tatlisesten önce medyanın olmadığı donemlerde sinema filmleriyle hayranlarına kendini tanıtmıştır ibrahim tatlıses piyasada adını duyurunca nuri sesigüzel de hemsehrisinin önünü açmıştır hatta tatlı ses kendisine saygısından dolayı dayı diye hitap etmektedir

FOSTERKANE avatar FOSTERKANE 15 Eylül 2011 14:59:09

bugün pek bilinmez ama ibrahim tatlises den evvel bir nuri sesigüzel vardi ve 60 yillarda söhret olmus sinema filmlerinde oynamisbiriydi, mesela tatlises in okudugu ilk sarkilari dinlersen sesigüzel tarzinda okudugunu hemen anlarsiniz.ama nedense 70 lerde unutulmaya baslar ve 80 lerde nerdeyse kayip olmustur (öyle sanildigi gibi sesigüzel o yillarda piyasdan cekilmemistir cünkü o yillarda hala konser vermekteydi) ve anca 90 larda yine görünmeye baslar, bu unutulmanin nedeni neydi acaba cünkü ses olarak yine güzel sesi vardi.

Yandex.Metrica