Ferda Ferdağ

Gerçek Adı Fikriye Dumrul
Doğum Tarihi 15 Nisan 1937
Ölüm Tarihi 26 Haziran 1996
Doğum Yeri Balıkesir
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Ortaokul

Biyografisi

- Son 5 yılını ( 1991-96 ) Zübeyde Hanım Huzur Evi'nde geçirmiş.Burada "Zübeyde Hanım Huzur Evi'nden Mektup" kitabı kaleme almış. Zafer ALGAN

-Sevda Ferda'ın ablası. Ortaokul mezunu. Bir süre tez gahtarlık yaptı. 1953 de Sarı Zeybek (Münir Hayli Egeli) de Muhterem Nur'un ardında ikinci rolle ilk kez kamera karşısına gecti. 2 kez evlenip boşandı. Gazeteci Oğuz Özdeş, Sami Ayanoğlu'yla birlikte oldu. Bir kaç başrol oynadı, ama uzlaşmayan yapısı ona hep sorun oldu: Görünmeyen Adam İstanbul'a (Lütfi Akad-1955)de figüranlığa indirildi, sınavı kazanıp İstanbul Şehir Tiyatrosuna girdi ama daha provadayken kovuldu, Ateşli Çingene (Metin Erksan-1969) nin setinden de Türkan Şoray'ın onu istememesi üzerine kovuldu vb. Bir dönem kaçak işçi olarak Almanya'ya oradan da Hollanda'ya gitti, Almanya'da sarhoş olup olay çıkardığı için hapis yattı. Muhalif bir kişiliği vardı, kefene sarınıp İstiklal Caddesi'ni yürümek gibi irili ufaklı pek çok protesto gösterisi yaptı. Tiyatroya Posbıyıklılar adlı oyunla başladı. Muammer Karaca T. Vahi Öz T. Tevfik Gelenbe T. Nejat Uygur Tiyatrosunda oynadı. Bir TV röportajı sırasında beyin kanaması geçirdi; ekip hastaneye götürmek yerine çekime devam edince öldü. 1983 SİYAD'da Seni Seviyorum (Atıf Yılmaz) la En İyi Yardımcı Kadın oyuncu seçildi. Arıburnu Sinema ve Şiir Ödüllerinde adına Ferda Ferdağ Jüri Özel Ödülü diye bir ödül kondu.Bu Genç Kız Artist Olmak İstiyor (1992) adıyla otobiyografisini yazdiği bir kitabı var. Cezmi Erzöz ve Mesut Kara da onunla ilgili kitaplar yazdılar.

Oyuncu (41)

Son Yorumlar (4)

kibritkutusu74 avatar kibritkutusu74 01 Mayıs 2019 15:42:55

10

Cihan Ünal ve Türkan Şoray'ın "Seni Seviyorum" filmindeki rolü, pavyon tuvaleti bekçisi Sarı Gönül karakteriyle muazzam bir oyunculuk sergilemiş, bu rol ile yardımcı kadın oyuncu ödülü almıştır. Sadece o rol bile akıllara kazınmasına yeter.

delikadir39 avatar delikadir39 29 Haziran 2011 14:49:06

10

Kardeşi kadar olmasa da az çok tanıyordum.Çıplak vatandaş filminde iyi oynamıştı.Allah rahmet eylesin.

aycell_90 avatar aycell_90 04 Haziran 2008 17:19:06

çok cesur bir kadınmış.film teklifi gelmeyince istiklal caddesin kefenle yürümüş.beni diri diri toprağa vermeyin diye.kendince kriterleri yüzünden yapımcılarla anlaşamamış.

Yandex.Metrica