Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kurbağalar (Kurbağalar)

Kurbağalar

8,62

(24 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 32 Dk Dram Psikolojik Deneysel Dram, Psikolojik, Deneysel

Yönetmen: Şerif Gören Şerif Gören

Ülke: türkiye

Oyuncular: Yavuzer Çetinkaya, Ferda Ferdağ, Tomris Oğuzalp, Nesrin Çetinel, Hikmet Çelik, Yaman Okay, Talat Bulut, Hülya Koçyiğit, Metin Çekmez, Ümit Yesin Devamını Gör...

Konusu : 1986 yılında Sinema Yazarlarının En İyi On Film seçiminde 4. olan Kurbağalar çeşitli festivallerden de başarı ile döndü. Yaşamlarını domates, biber ve kurbağa toplayarak geçiren köylülerden Elmas Kadın (Hülya Koçyiğit), kocası öldürülünce genç yaşta dul kalır. Kocasız kalan Elmas, günden güne büyüyen çocuğuyla yaşam savaşı verir. Bankaya ve kooperatife olan borçlarını ödeyebilmek için durmadan çalışmak zorundadır. Bu arada köyün delikanlıları da Elmas'a rahat vermezler. Ama genç kadın, 7 yıl hapiste yattıktan sonra özgürlüğüne kavuşan Balkanlı Ali'ye (Talat Bulut) kanı kaynar. Ali de Elmas''a sevdalıdır. Onunla evlenmek ister. Ama bir gecelik bir beraberlikten sonra Ali'nin bu tutkusundan vazgeçtiği görülür. Çünkü bu evliliğe karşı çıkan Ali'nin dul annesidir. Elmas kaderine boyun eğerek yaşamını kurbağalar dünyasında sürdürecektir.performer

6 Nisan 2016 22:55

güzel bir film. güzelde bir dublaj kadrosu var. kimi oyuncular kendi sesiyle oynamış kimilerini başkaları seslendirmiş ama güzel sesler konuşmuş...mesela kadroda pekcan koşar ve alev emre de var. bu sayfadaki künyede zeki ökten ismi de yazıyor ama filmin afişinde sadece şerif gören ismi var...gerçi bu filmin yönetmeni zeki ökten olsaydı daha çok köylüyü anlatır yani kurbağacılık ve çiftçilik konusu üzerine dururdu, gerçi o şekilde de olsaydı güzel olurdu ama şerif gören bu formatta çektiği için ticari anlamda da başarı elde etmiş olabilir... son olarak fonda çalan müzik sezen aksu’nun hasret adlı muhteşem şarkısının enstrümentalidir.

Cevap Yaz

vatansever10

27 Haziran 2015 08:29

Günümüzde bile bazı yerlerde devam eden ,dul kalan kadınlar hakkı da ki toplum düşünceleri bu filmde çok güzel şekilde anlatılmaktadır.Kocası öldürülen dul bayana kötü gözle bakılmakta namusuna kötülük getirilecek herşey yapılmaktadır filmde..

Cevap Yaz

MGUNAY

16 Haziran 2015 10:03

Susuz Yaz'da (1963) bir köpek öldürülüyor Düşman filminde (1979) köpekler resmen zehirleniyor. Kurbağalar o filmlerin yanında bence melaike kalır. Sonuçda kurbağalar yabancıda olsa mideye gidiyor ama köpeklere bence yazık olmuş.

Cevap Yaz

Rıza_Nur

15 Haziran 2015 19:21

Kurbağa ve salyangoz gibi hayvanları gayrimüslimlere satmak caizdir.Fakat domuz yetiştirmek caiz değildir.Yaban domuzu vurulup satılabilir.Kaynak : Dinimizislam.com Bence yaban domuzu da satılmamalı.Bir sürü helal ekmek kapısı var.Ama kurbağa ve salyangoza izin verilmiş.

Cevap Yaz

XduygusuzX

14 Eylül 2013 15:55

güzel bir film..Hülya Koçyiğit'in ustalıkla oynadığı bir kaç filminden biri..Özellikle müziği çok hoşuma gitti

Cevap Yaz

beyazambak

29 Ekim 2012 02:04

Beğenerek izlediğim filmlerdendir.

Cevap Yaz

t_rex

19 Mayıs 2011 13:57

70'lerde yapmacık(!) olan H.Koçyiğit değil yönetmenlerdi. Yeryüzündede  o filmlerdeki duruşu sergileyen kaliteli gerçek insanlar olmuştur... sorun bu karekterlerin gereğinden fazla sinemada oluşmalarıdır. 

Cevap Yaz

eylül fırtınası

8 Ekim 2010 22:00

Kurbağalar Yeşilçam'ın kameralarını Trakya Yarımadası'na yönelttiği çok az sayıdaki filmden birisi..Şerif Gören ve Hülya Koçyiğit'in  beraber çektiği en iyi film,Gören filmografisinin de en olgun ve neredeyse kusursuz ürünlerinden..

Her ne konumda ve coğrafyada olursa olsun öncelikle kadın olmanın,hele hele ''ersiz'' bir kadın olmanın zorlukları filmin ana teması.Seksenlerde Atıf Yılmaz'ın sıkça işlediği ''cinsel bir obje olarak kadın'' sorunsalını Şerif Gören en az ustası Yılmaz kadar cesurca ve ustaca işlemiş.Atıf Yılmaz daha çok kentli kadın üzerinde çeşitlemeler yapmayı tercih ederken Şerif Gören Kurbağalar'da kırsaldaki bir kadının dramını,cinselliğini ve açmazlarını irdelemeyi tercih etmiş.

Erdoğan Engin'in titiz görüntü çalışması filmi adeta rengarenk motiflerle süslü otantik bir kilim gibi çekici ve sıcak bir atmosfere bürümüş.Şerif Gören'in köy romantizmine kaçmayan ve yer yer belgesele yaklaşan tavrı da takdire değer.Atilla Özdemiroğlu'nun etkileyici müziği de bu biçimsel ve içeriksel uyumu başarıyla desteklemiş.

Hülya Koçyiğit 1970'lerin ağdalı Orhan Aksoy melodramlarındaki yapmacık oyunculuğunun çok ötesinde bu filmde.Canlandırdığı Elmas kadını yaşayarak oynamış,ete kemiğe büründürmüş,adeta elbise gibi giymiş rolü üzerine.Talat Bulut her zamanki gibi sade ve dengeli..Ve başarılı.

Yaman Okay,Yavuzer Çetinkaya ve Tomris Oğuzalp gibi usta oyuncular ise bekleneni fazlasıyla veriyorlar.

Ancak Şerif Gören kırsala dair filmlerinin çoğunda yaptığı gibi bu filmde de yöre halkına filmde rol vermiş.Tabi ki amatör oyuncular filmde o kadar göze batıyor ki Metin Çekmez gibi deneyimli bir oyuncu küçük bir rolde görülürken  en azından diyaloglu rollerde profesyonel oyuncular tercih edilmiş olsa sonuç daha iyi olacakmış.

Kurbağa toplama sahneleri ve çeşme başında yapılan biberli evlenme teklifleri filmin en ilgi çekici ve renkli yönleri.

Antalyalı askerin köylü kızı kaçırmaya ikna etmesi ise filmin konusuyla hiç ilgili olmadığı için seyircinin kafasını karıştıran bir ayrıntı.Çoğu filminde yaptığı gibi bu filmde de Şerif Gören ayrıntı zenginliği oluşturma gereksiz yan konulara yer vermiş. Yılanların Öcü filminde de sağlık memuruna aşık bir köylü kızı vardı izleyenler hatırlar.Konu ile hiç ilgisi yoktu ve izleyici de acaba konuya neresinden dahil olacak diye beklenti yaratıyordu.

Bu çok küçük kusurları dışında Kurbağalar çok güzel,başarılı ve önemli ve değerli  bir film..Klasik olmaya aday bir çalışma..

Not:Şerif Gören Alfred Hitchcockvari huyu olan filmlerinde küçük küçük roller oynama geleneğini bu filmde de sürdürmüş.Kendisini merak edenler berber sahnesinde izleyebilirler.

 

 

Cevap Yaz

t_rex

22 Mart 2010 15:40

yorum yapmak istadiğim eser seksenli yıllararın filmi bundan dolayı öncelikle o dönemin şartlarını ele alarak eleştirmeliyim. o dönem yeşilçam yarattığı sinema eserlerini çok geniş çaplı ve büyük bütçelerle gerçekleştiremeden yaptığı için hep ikinci sınıf sinema olarakda izlenim bırakmıştır. ama her nekadar teknoloji ilerlememiş olsada  bir film kameranın hareket ve açı zenginliği bilinçli profesyonel ellere bırakılarak, özgün ve kişisel yapımlar baz alınıp, halkın doğrultusunda değilde sırf sanat için yapılsaydı bugüne ilkel bir sinema geçmişi  bırakılmazdı.yeşilçamda mekan unsuruda hep tekdüzede devam etmiş.örneğin merdiven altı leylek desenli duvarlı köşk.[ama herşeye rağman o dönem sineması beni mest edip içine çekiyor] söz konusu film kurbağalar ;h. koçyiğit  oyunculuk olarak çok başarılı.zaten onsuz bir yeşilçam düşünemiyorm. iyi ki doğmuş iyi ki aktris olmuş. filmde bir kaç kare görüntü inanılmaz ileriye dönük ve dönemin çok ilerisinde kamera açısı yakalamış.hikaye her nekadar yeterince detaylı ve geniş biçimde sunulmasada bir tad vermiş. yönetmen şerif gören profesyonelliği tam anlamıyla yakalayamamış.aynı benzer ve tekrar sahneler, diyaloglar filmin başından sonuna kadar gereksizce tekrarlanmış.finali beğenmedim ve anlayamadım; adamla kadının ilişkişi nasıl olacak, ben bir izleyici olarak çözemedim.filme genel bakışım fena değil.

Cevap Yaz

MGUNAY

21 Aralık 2009 09:04

güzel bir filmdi ama o kurbağaları niye topluyorlar anlamış değilim. 

Cevap Yaz

Rıza_Nur

13 Haziran 2015 20:10

Onları gavurlara satıyorlar.Kurbağa haramdır ama gavurlara satmak helal mi?Bir din adamına sormak lazım.

Yandex.Metrica