Mehmet Aslantuğ

Doğum Tarihi 25 Eylül 1961
Doğum Yeri Samsun
Eğitim Durumu İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü

Biyografisi

Kafkasya göçmeni, Adige, çiftçi bir ailenin 5. ve son çocuğu olarak doğdu. Dört kız kardeşi vardır. Babası Abzah, annesi Ubıh'tır. Babası 48 yaşındayken kalp rahatsızlığından öldü. Babası öldüğünde 4 yaşındaydı. İlköğretim ve Lise eğitimini Samsun da tamamladı. Oyunculuğa amatör olarak ve tümü öğrencilik yıllarında olmak üzere Tiyatro da, Deneme Sahneleri'nde; profesyonel oyunculuğa ise, 1985 yılında, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi / İşletme eğitimini bırakarak başladı. 1993 yılında Detay Film'i kurdu. Arzum Onan'la evli. Can adında bir oğlu var.

Oyuncu (31)

Son Yorumlar (54)

portiangel avatar portiangel 17 Nisan 2013 15:53:27

10

Cüneyt Arkın dan sonra en büyük çocukluk aşkımdı.çok sewerim çokk.

beyazambak avatar beyazambak 02 Mart 2013 23:25:21

10

Hem karizmatik hem de iyi bir oyuncu.. Daha ne olsun:)

zeytinc avatar zeytinc 24 Şubat 2013 20:55:19

10

mehmet aslantuğun oyunculuk serüveni, 1961 yılında doğduğu Samsun'un Terme ilçesinde başlar. Ortaokulda amatör olarak başladığı tiyatro onu oldukça etkiler ve tiyatro okumak için konservatuvar sınavlarına girer. Hayatta ilk hayal kırıklığını sınavla rı kazanamadığı için değil ama hak etmediği halde sınav kazandırılan öğrencileri gördüğünde yaşar. Orta son döneminde hayatla ilgili ilk gerçekle böylece yüzyüze gelir. Özel ilişkiler, dirsek temasları, bazı insanların kollanıyor olmasının mantığını kavramakta güçlük çeker ve kavradığında da, bu haksızlığı içine sindiremez. Şahit olduğu bu ortam ve ilişkiler onun konservatuvar eğitimi isteğinden vazgeçmesine neden olur.


Bu arada küçük arkadaş grubu, kendi imkânları ile devam ettirdikleri amatör tiyatro çalışmalarını, lise döneminde turnelere çıkmaya başlayacak kadar ilerletirler.

Kendi ifadesiyle, hatırı sayılır köy yaşantısından, turne yüzünden ilk kez uzaklaşır. Daha sonra da askerliğin ardından işletme okumaya karar verir. Üniversite yıllarında tiyatroya amatör olarak devam eder.

Oyuncu olma isteğine rağmen, olayların üzerine fazla gitmez ve kendiliğinden gelen bir teklifle bu isteğine kavuşur.

"Ben kesin oyuncu olmak istiyordum. İşletme okuduğum yıllarda tamamen tesadüfen sinema yapan dostlarım sayesinde başladım sinemaya. Sinema ile birlikte üniversiteden ikinci sınıfta ayrıldım ve istanbul'a yerleştim. Şu an diziler var ama son dizi projesinden sonra kesin sinema filmi yapacağım. Yönetmenliği düşünüyorum. Kendi bireysel emeğim adına böyle bir çalışma yapmak istiyorum. Sinemanın büyülü elektriğini çok güzel ve çok özel buluyorum."

Yandex.Metrica