Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Tanju Okan

Tanju Okan

Doğum Yeri : Tire-İzmir

Doğum Tarihi : 27 Ağustos 1938

Ölüm : 1996-05-23

Hakkında : İzmir, Tire doğumlu olan sanatçı, ilköğrenimini Manisa'da, lise öğrenimini Balıkesir'de tamamladı. Müzik eğitimini ise İtalya'da aldı. 1958 yılında askerlik görevi sırasında, ünlü caz sanatçısı, müzisyen Selçuk Sun ile tanıştı. Onun teşvik ve aracılığıyla Ankara Orduevi'nde amatör olarak şarkı söylemeye başladı. Kısa süre sonra Orhan Sezener Orkestrası'nda şantör olarak görev aldı. 1961'de, Müfit Kiper Orkestrası'nda profesyonel müzik hayatına başladı. Daha sonra Vasfi Uçaroğlu ve Şevket Uğurluel Orkestraları'nda çalıştı. 1964'te Erol Büyükburç ve Tülay German'ın da bulunduğu Milli Orkestra'yla Balkan Müzik Festivali'ne katıldı. Bu festivalde ekip birincilik alınca, Tanju Okan'ın şöhreti katlandı. 1964'te 'İbibikler Öter Ötmez Ordayım' isimli ilk plağı, Sahibinin Sesi firmasından yayımlandı. Bundan sonraki yıllarda art arda albümler çıkardı. Sinemaya 1964 yılında Cüppeli Gelin  filmi ile adım atan Tanju Okan, zamanla çok sayıda filmde rol aldı. Manken, model Nur Erbay ile 8 ay süren evlilik yaptı, bu evlilikten Tansu adını verdikleri bir oğlu oldu. 1990'lı yıllara gelindiğinde siroz hastalığına yakalanan sanatçı, 1995'te İzmir'in Urla ilçesine yerleşti ve kısa bir süre sonra orada hayata gözlerini yumdu. Urla`daki İskele Kabristan`ına defnedildi. Sanatçının ömrünün son dönemini geçirdiği Urla'da, onun adını taşıyan bir park ve kendi heykeli bulunmaktadır.mansurx

30 Kasım 2016 16:19

Tanju okan iyi bir şarkıcıydı kendine has bir havası vardı ama malesef oyunculuğu vasat ve abartılıdır ayrıca tutuk bir oyunculuğu vardı alkol yüzünden daha iyi bir kariyeri kaçırmıştır allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

vatansever10

16 Eylül 2014 14:32

10 numara sese sahip olan sanatcılarımızdan. tabıkıde bolcada mimiğe ....

Cevap Yaz

Göztepe

30 Haziran 2014 23:03

Bir dönemin en popüler ses sanatçılarından biri hep şarkılarında efkar hüzün vardır. Çok içli çok güçlü bir sese sahip bir sanatçımız mezarı İzmir'in Urla ilçesindeki İskele Kabristanı'ndadır. Yaşadığı süre çerçevesinde azımsanmayacak derecede yeşilçam filmlerinde rol aldı. İzmir'de kabri olup mezarını ziyaret etme şerefine nail olduğum 3.cü sanatçı oldu. Kadınım,Benim Tek Dostum İçkim Sigaram,Deniz ve Mehtap,Öyle Sarhoş Olsamki, gibi birçok güzel hit şarkılara imza attı. Urla iskelede sanatçıya ait bir heykel birde park bulunmaktadır. Bildiğim kadarıyla Urla'lıların çok sevdiği değerli bir sanatçı çünkü Urla esnafıyla hep sohbet eden samimi birisiymiş.Yaşadığı sürece hep alkol başına bela oldu ömrünün birkaç senesinide Urla'da geçirdi evide ordadır. Allah gani gani rahmet eylesin yeri dolmadı ve asla dolmayacak.

Cevap Yaz

Alın yazısı

18 Şubat 2012 22:14

Bir döneme damgasını vurmuş bir sanat insanıydı, Alkolle daima dost oldu, kendine has bir duruşu vardı, Kadınım dediği zaman, giden kadının ardından, sözleriyle feryat ederdi sanki, yeşilçam sinemasında oynadığı filmler oldu, Ruhu şad olsun

 

Cevap Yaz

kariz_ma_35

2 Temmuz 2010 23:05

Aynen katılıyorum Teşekkürler....

Cevap Yaz

Fatoş Sezer Ulusoy

2 Temmuz 2010 07:49

Sevgili Karizma; sn.Okan Türkiye nin gelmiş geçmiş en büyük yorumcularındandır.Onların mezarı olmaz.Sevgiler

 

Cevap Yaz

kariz_ma_35

29 Ekim 2009 17:24

türk müziğin öncülerinden allah rahmet eylesin mezarı izmir urladadır ziyaret etmek isteyenlere duyurulur.

Cevap Yaz

Rufik

20 Haziran 2009 22:56

şarkıları mühteşem kadınım koy koy koy gibi şarkıları var ne yazık ki kaybettik allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

Sylvester Stallone

30 Ekim 2008 22:10

bütün şarkılarını önüme getirin 24 saat dinlerim bütün şarkılarını(kadınım şarkısı üzerinden nerdeyse 40 yıla yakın bir zaman oldu geçeli ama unutulmadı-unutulamazda.çünkü o şarkıyı tanju okan gibi bir usta söylüyordu..

Cevap Yaz

f_ebru_b

29 Ekim 2008 02:53

"tanju okan'ın yazdığı ilk 40 parçada hep alkol ve sigara vardır.ama 41. şarkısında ikiside yoktur,gerekde yoktur,çünkü sevdiği kadın gitmiştir/eşyalar toplanmış seninle birlikte.."

Cevap Yaz
Yandex.Metrica