Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Okan Bayülgen (Kaan Okan Görgün)

Okan Bayülgen

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 24 Mart 1964

Eğitim : Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı

Hakkında : Bayülgen, ilkokuldan sonra Galatasaray Lisesi'ne girer.Bayülgen, bir yıl iftiharla geçer, ertesi yıl sınıfta kalır. Böylece orta kısmında girdiği Galatasaray'da 11. sınıfa kadar çift dikiş atarak gider. Buna rağmen okuldaki öğrenci kulüplerinde yer almaktan da geri kalmayan Bayülgen, folklor, müzik, edebiyat gibi kollarda aktiftir. 11. sınıfta iken Rasih Nuri İleri'nin akrabası bir kıza aşık olur. Aşık olup da okula gitmeme durumu ortaya çıkınca da Ayla Hanım onu Bodrum'a, yanına getirtir. Bir yıllık Bodrum Lisesi eğitiminin ardından Şişli Lisesi'nden mezun olarak lise öğrenciliği ile alákasını tamamen kestiğinde yıl 1984'tür. Daha sonra Fransa'ya giden Okan Bayülgen Tours Üniversitesi'nde Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi'nde hukuk okumaya başlar. Ardından ekonomi okumaya karar verir. Bayülgen, Fransa’da tanıştığı antikacı bir kadınla antika mezatlarına katılmaya başlar. Ardından belediyenin desteklediği üniversitede kurulan tiyatro ve bir de fotoğraf kulübünde çalışan Okan Bayülgen, ekonomi dersi ağır geldiğinden okulu da bırakır ve Türkiye'ye döner. Mimar Sinan Üniversitesi'nin konservatuvar bölümü sınavlarını kazanır, 1989'da MSÜ Devlet Konservatuarı'nı bitirdikten sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi'nde master yapar. Bayülgen 1989-94 yılları arasında en genç yönetmen olarak Devlet Tiyatroları'nda oyunlar yönetir.1993 sonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu'na tayini çıkar.Rejisi kendisine verilen bir oyun Raif Alnıaçık tarafından kaldırılınca Devlet Tiyatrosu'ndan istifa eder. Bayülgen, Kent FM'de radyoculuğa adım atar. Sonrasında televizyon programları ve sinema oyunculuğu dönemi başlar.Satel tv'de klip sunarak televizyon kariyerine baslar."Gece Kuşu" ile bir gecede meşhur olur."Televizyon Çocuğu" ile late night show tarzini devam ettirir.Basarisiz utanmaz adam dizisinden sonra televizyona verdigi arayi "ZAGA" ile sona erdirir. Ve Ayrıca Okan Bayülgen en çok Osmanlı,İtalyan ve uzakdoğu mutfaklarini seviyor;Beyoğlu'nda "Safran","Rejans","Yakup","Swiss Otel'in Miyako'su",Bebek'te "Cats and Dogs","Kestane",Ortaköy'de "Zihni" gözde mekanları....Tütünle arası iyi ,bolca Marlboro Lights içiyor.Sevdigi parfümler Cartier Declaration,Dupont Signature ve Bulgari...canilecanan

31 Temmuz 2019 23:02

Shrek serisinde Türkçe seslendirme ekibindeydi. Yıllar sonra karşılaştırma yapınca, Okan Bayülgen ile Mehmet Ali Erbil ikilisi serinin orijinal İngilizce kaydından bile daha iyi iş çıkarmışlar bence. Oyunculuğunu ise genel olarak abartılı ve teatral buluyorum. Ağır Roman ve İstanbul Kanatlarımın Altında ile sinema oyunculuğuna adım atmıştı. Arada Kanal-İ-zasyon ve Sinan Çetin'in Romantik filmi gibi egzantrik işlerde de yer aldı. Sınav filminde de sona doğru ufak bir sürpriz yapmıştır Jean-Claude Van Damme abimiz ile.

Cevap Yaz

yeşilçam1987

29 Mart 2018 03:42

ağır roman filminde iyi değil çok iyiydi..mehmet ali erbil ile başrol oynadığı hemşo filmindede köyden istanbula kan davası için gelmiş saf cebraili çok iyi canlandırdı..son olarak zeki alasya ile oynadığı oyunbozan filmi güzeldi..komser şekspir de dahil ondan sonra oyunculuk yaptığı hiçbir yapımı beğenemedim..shrek seslendirmesi bile ne kadar yetenekli olduğunun ispatıdır..uzun ömürler dilerim..

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

3 Eylül 2017 02:20

Çok yönlü de biri. Onunda ülkede Mehmet Ali ERBİL ile neler yapabileceğini herkeste biliyor ama o bunu farklı biçimde yansıtıyor. Zaman zaman şaşırtığı oluyor hani.

Cevap Yaz

mansur1453

13 Şubat 2017 11:37

Okan bayülgen oyuncu olarak ilk döneminde başarılı işlere imza attı ama son dönemde başarısız yapımlarda yer aldı showmen olarak da eski popüleritesi yok seslendirmen olarak da çoktan beri yok son dönemde yemekli bir tiyatro oyunuyla yönetmenlik yapmıştı kitap seslendirmenliği de yapmıştı fotoğrafçılıkta yapıyor ama malesef o eski poplülerliğini kaybetti.

Cevap Yaz

kaancakaniik

7 Ağustos 2015 09:48

Mehmet ali erbil gibi çok yetenekli bir oyuncu ve ses sanatçısı olmasına rağmen cogu zaman kötü işlerde rol alarak itibarını düşürmüştür.

Cevap Yaz

sinemadelisi

3 Eylül 2012 13:22

türkiyenin en iyi seslendirmecilerinden ve programcılarından biridir oyunculuğu fena sayılmaz ağır roman ve komiser şekspir de süperdi ama kanalizasyonda da bir o kadar kötüydü inişleri ve çıkışları olan bir oyuncu...

Cevap Yaz

dara sönmez

9 Mayıs 2012 04:17

Bir dediği bir diğerini tutmayan showmen. sevilerek alkış toplayıp bir süre sonrasında çirkinleşenlerden. oyuncu olarak kalsa tv hırslarına kapılmasa hem bizim için hemde kendisi için çok daha iyi olacaktı. allah rahmet eylesin diyorum. oyunculuğuna El-Fatiha! Ancak birilerine kızıp gidip Kazalizasyonda oynarsın , yazık. Dönüp kendini ciddi manada sorgulamalı.

Cevap Yaz

portiangel

18 Ekim 2011 11:05

Bu adam için pek de oyuncu diyemeyeceğim.Ama tartışılamaz bir gerçek varsa o da şudur ki ülkemizin en iyi şovmenidir.Ve bu ilkedeki en iyi 2. seslendirmendir..10/10

Cevap Yaz

likitkristal

10 Ağustos 2010 14:59

okan bayülgeni çok severim ama ''sigaarayla'' ilgili tavrını hiç beğenmiyorum, tamam tv deki sansürler komik bi hal aldı, 'sigara içmeyelim, İÇİRTMEYELİM' tavrı çok çirkin(kime ne içen içer!), içenin içmeye hakkı var ancak kapalı bi ortamda o sigara içerken, (sigara içmeyen) benim de sağlığımı bozan sigara dumanını solumayı reddetme hakkım var.Bir tarafta benim sağlığım söz konusuyken bir tarafta onun keyfi söz konusu, o beş dk sonra başka bi yerde sigarasını içebilecekken, ben o dumanı bi kez soluduktan sonra bunun geri dönüşü yok, hangi hak daha önemlidir acaba?

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

19 Temmuz 2010 01:52

..."çok yönü olan, bir sanatçı. sözkonu;onun sinema oyunculuğu. bu alanda, benim diyen. birçok oyuncu müsvetesine! rahatlıkla cebinden çıkarır...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica