Nevzat Pesen

Doğum Tarihi 17 Nisan 1924
Ölüm Tarihi 10 Şubat 1973
Doğum Yeri İzmir
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Karataş Lisesi

Biyografisi

İzmir Karataş Lisesini bitirdikten sonra 1940 larda sinema işletmeciliği yaparak sinemaya girdi. 1957 de İstanbul'da Pesen Film Şirketini kurup yapımcılığa başladı. 1958 de yönetmenliğe başladı. Yapım evine ait filmlerin kurgusunu ve müzik direktörlüğünde üstlendi. 1959 da yaptığı Samanyolu filmi ile gişe rekorları kırdı. Hayat arkadaşı Neriman Köksal'la yaptığı filmler yanında İkimize Bir Dünya, Kötü Tohum, Ahtapotun Kolları gibi düzeyli filmlere de imza attı. Yapımcılığında yönetmenliğindeki kadar başarılı olamayınca 1970 lerin başında işleri bozuldu. Düştüğü ekonomik bunalım sonucu intihar ederek 10/ Şubat/1973 de yaşamına son verdi.

Yönetmen (25)

Senaryo (17)

Yapımcı (62)

Müzik (2)

Son Yorumlar (11)

burcusara avatar burcusara 17 Ağustos 2019 22:50:38

Okuduğum kadarıyla çok düzgün bir karaktere sahip bir yapımcıymış. Suphi Kanerin ölümüne sebep olması kötü olmuş tabiki ama o hikayeyi de okudum ve bence her iş veren aynı davranırdı öyle bir durumda. İşlerinin o kadar bozulmuş olması çok kötü. Yeşil çamın böyle bir sürü acı hioayeleri var. Gerçekten o zaman insanlar sinemaya hizmet vermek için ne zorluklar çekmişler. Allah taksiratını affetsin.

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 08 Ocak 2018 19:03:32

Türk sineması yeşilçam'ın bir çok alanında çalışmış olan
deyim yerindeyse "tam da bir sinema adamı" onurlu da
yönetmenin hazin bir şekil de canına da kıyması çok acı.
Oysa o güne değin çokta güzel filmleri imza da atığı açık

silvester 11 Kasım 2016 15:40:14

Rahmetli Nevzat bey ile rahmetli Suphi Kaner arasında işlerden dolayı husumet yaşanmıştı.Pesen in işlerinin bozulmasında Kaner in vurdumduymazlığı büyük etken olmuş,işleri bozulmuş.Nevzat Pesen de yönetmenlerle konuşmuş,Kaner e iş verilmemesi konusun da iş birliği yapmıştı.Bu durumda Kaner zor duruma düşmüş ve yaşamına son vermişti.İşlerinin bozulmasıyla ilgili benzer sıkıntılar yaklaşık 10 yıl sonra Nevzat Pesen i de maalesef intihara sevk etti.İkisinin de mekanı cennet olsun............Silvester.

Yandex.Metrica