Kartal Çidamlı

Gerçek Adı Kartal Çidamlı
Doğum Tarihi 22 Haziran 1970
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İ.Ü. Meslek Yüksek Okulu Radyo ve Tv Yayıncılığı
Website

Biyografisi

Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Özant ve Argun’un tek evladı olarak İstanbul’da doğdu. Büyükdere ve Sarıyerde geçen ilk ve orta tahsilinin ardından, tiyatro ve opera sanatçısı olan bir aile den gelmesi sebebiyle konservatuara gitmesine müsaade edilmedi. “O bari bulaşmasın” kararıyla Maçka Teknik Lisesi Makine bölümüne girdi.
Makine teknisyeni veya tornacı olmayacağını okulu bitirdikten sonra ailesine açıklayarak “televizyon tamircisi olayım bari” diyerek İstanbul Üniversitesi Radyo ve TV Yayımcılığı Meslek Yüksek Okulu’na girdi. Lakin tüm müdahaleler ve umutlara rağmen kader ağlarını örmeye devam ediyordu. Bu okul “Tamirci” değil, “Yeni Nesil Modern Yayımcı” yetiştirmek üzere kurulmuştu.
İlk stajına başlarken “Acı Gerçeği” ailesiyle paylaştı. 1 nisan 1988 yılında TRT İstanbul Tv de ilk stajına başladı. Ve 1993 yılının 30 Eylül’üne kadar nerdeyse her gün “esas eğitim” yeri TRT İstanbul Televizyonuna hizmete devam etti.
Stajına müteakip “akit sözleşmesi” ile prodüksiyon asistanlığı, reji asistanlığı, yardımcı yönetmenlik, yönetmenlik yaptı. 1990 yılındaki TRT reformuyla yönetmenlik yapan akitlilerin işine son verilmesiyle “kurgu” bölümüne geçti. Kurgu, post production yönetmenliği ve süpervizörlüğün ardından, 1992 yılında girdiği kadro imtihanıyla “Kurgucu” olarak resmen işe başladı.
Kadrosunu aldığı ilk günden itibaren, 1 yıl mecburi hizmetin çok az olduğunu, TRT nin verdiği eğitimi ancak 3 yılda çıkarabileceğini iddia etti. Ve doğal olarak kimseye kabul ettiremedi. Tek kabul ettiremediği bu da değildi. 365. Gününün sonunda pes ederek Türkiye’nin özel Televizyonlarından “SATEL” e transfer oldu.
SATEL’i bilemediniz mi…. O zaman “ATV SEYREDECEKSİNİZ” diye anımsatalım.. SATEL in içindeki İngiliz ve Amerikalıları sevgili İzzet ÖZ müdürünün verdiği üstün mücadeleyle kovup, ATV televizyonun kuruluşunda “Müzik Eğlence” departmanında canlı yayınlar yönetmeni olarak görev almaya başladı. Lakin “Özel Sektör” departman dinlemezdi, müzik, eğlence, yarışma, drama, reklam, eğitim – kültür, erotik, siyaset ve hatta dini programlar üzerine yüzlerce canlı ve bant yayını gerçekleştirdi. Ta ki 1994 yılındaki Tansu Çiller ekonomik krizine dek. Hem krizi, hem de ATV deki patronaj değişimini de fırsat bilerek istifa etti.
Hayatının en uzun ve en verimsiz macerası olarak 1994 yılının mayıs ayında “SÖZ PRODUCTION” un kurucu ortağı oldu. Aynı yıl içerisinde yoğun çağrılara dayanamayarak askere gitti.
Askerliğini kanunun öngördüğü en uzun süre olan 19 ayda, Bingöl Karlıova’da, Jandarma er olarak yaptı. Bu uzun askerliğin ilerdeki “drama rejisi”nde bu kadar işe yarayacağını o vakitler hiç düşünmemişti. Değişik bir coğrafya, birçok farklı insan tanımak vs değil; sert şartlar, ağır soğuk ve sıcak, uykusuzluk ve insanlık dışı ortam. Evet, günümüz dizi setlerinin bir provasıydı sanki. Gittiği gün döneceğine yemin etmişti. 1996 yılında tek parça olarak İstanbul’a döndü.
Gereksiz hayat tecrübesi olarak gördüğü “Söz Production” da bir çok sponsorlu TV programını gerçekleştirmesinin ardından 2004 yılında ortaklığını bitirerek ayrıldı.
Profesyonel olarak yaptığı, prodüksiyon, kurgu, yapım ve yönetimin yanına sanat yönetimini ekledi. 2005 yılında tekrar drama rejisine başladı. O gün bugündür serbest yönetmen olarak TV dizi setlerinde bulunmakta.

Yönetmen (23)

Son Yorumlar (12)

farukbulut avatar farukbulut 17 Mayıs 2014 17:10:52

Twitter'da ki RT ve Fav.ları yetiştirdiği oyunculara kıyasla bayağı düşük olan ama başarısından söz ettirmeyen ve adam gibi adam

06_elif avatar 06_elif 19 Ağustos 2011 00:26:08

sihirli annem hepsi1 ve adanalı dizileri favorim :D

bjkemre06 avatar bjkemre06 24 Temmuz 2011 03:15:07

10

Yönetmenliğide kendisi gibi çok iyi...

Yandex.Metrica