Erkan Yücel

Doğum Tarihi 13 Mart 1944
Ölüm Tarihi 9 Eylül 1985
Doğum Yeri Ankara
Ölüm Yeri Selçuk/İzmir
Eğitim Durumu Atatürk Lisesi

Biyografisi

Liseyi yarıda bırakıp tiyatroya başlayan sanatçı, İlk olarak Ankara Deneme Sahnesi'nde çalıştı. Bir yandan Halkevleri'nin tiyatro kurslarına devam etti. 1962 ve 63 yıllarında, iki kez konservatuvara b aşvurmasına karşın, 'ağız yapısı uygun değil' diye alınmadı. Daha sonradan Devlet Tiyatroları'ndan gelen oyunculuk teklifini de o kabul etmedi. Deneme Sahnesi'nden sonra yeni kurulan Ankara Sanat Tiyatrosu'na girdi. Ayak Bacak Fabrikası oyunu ile ülke çapında tanındı. 12 Mart'ta sergiledikleri Hitler Rejimi'nin Korku ve Sefaleti oyunu nedeniyle sıkıyönetim tarafından tutuklanarak yargılandı ve 15 yıl ağır hapis cezasına mahkum edildi. İki yıl yatıp çıktı. "İçerdeyken" işkence gördüğü söylenmektedir. İdeolojik farklılaşma nedeniyle AST'tan ayrılarak önce Devrimci Ankara Sanat Tiyatrosunu, sonra da Halk Oyuncuları'nı kurarak Anadolu'nun bir çok yerinde turnelere çıktı. O dönemde sinemada da rol aldı. San Remo Film Şenliği'nde de aynı ödülü alarak uluslararası alanda ödül alan tek sinema oyuncusu olur. 1975'te San Remo Film Şenliği'nde En iyi erkek oyuncu ödülünü alarak uluslararası alanda ödül alan tek sinema oyuncusu oldu. 12 Eylül 1980 Darbesi'nde de baskılarla karşı karşıya kaldı. İzmir turnesinde Sıkıyönetim komutanlığı oyunu serbest bırakmış, ama Erkan Yücel'in sahneye çıkmasını yasaklamıştır. 12 Eylül'den sonra da pasaport verilmeyip, yurtdışına çıkışı yasaklandı. Geçirdiği bir trafik kazasında öldü.

Oyuncu (8)

Son Yorumlar (6)

hasanilhan avatar hasanilhan 12 Ekim 2013 14:16:20

üstad

xxxcino 12 Mart 2010 18:35:03

erkan yücel'le bir çok kez görüşme imkanım oldu sade iyi yürekli devrimci bir insandı.türk sinaması için çok erken büyük bir kayıp oldu.tiyatroculuğada büyük hizmetleri var ankara halk tiyatrosunda 78 yıllarında ankarada 500 kişilik bir öğrenci ordus u vardı.doğu perinçek'in genel başkanlığını yaptığı ve 78 yılında kurulan Türkiye İşçi Köylü partisi kurucuları arasında yer aldı.Yaşamının her anını halkına adamış bir büyük insandı.onu tanıdığım için kendimi çok şanslı görüyorum..

seyirdefteri 23 Eylül 2008 17:37:09

10

çok çok başarılı bir  oyuncuydu.endişe filminde yılmaz güneyin yerine oynamıştır.bu filmle san remo da en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır.hülya avşarın uluslararası arenada ilk ödülü alan türk benim iddiası koca bir yalandan ibarettir.AST diyince a kla ilk gelen kişilerdendir

Yandex.Metrica