Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

The İmam

The İmam

7,73

(32 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 14 Ekim 2005 2 Saat 7 Dk Dram Dram
IMDb puanı: 0

Yönetmen: İsmail Güneş İsmail Güneş

Ülke: türkiye

Gişe: 110.228

Oyuncular: Umut Tabak, Ali Gül, Mehmet Usta, Faruk Savun, Başak Zebil, Nesrin Akdağ, Tuğçe Ersoy, Yaşar Karakulak, Huban Öztoprak, Yeşim Ceren Bozoğlu Devamını Gör...

Konusu : İmam hatipli olduğunu saklayan hız ve motosiklet tutkunu, yurtdışı eğitimli bilgisayar mühendisi Emre Hacıoğlu, geçmişinden kurtulma çabasındadır. Bir gün liseden arkadaşı imam Mehmet, ondan, yerine köyde imamlık yapmasını ister. Arkadaşının son arzusunu kıramayan Emre, kendini yobaz bir grubun içinde bulur. Film, İmam hatip lisesinden mezun olduğunu saklayan bir mühendisin sıkıntılarını, iç dünyasındaki çatışmaları ve gerçeklerle yüzleşmesini anlatıyor. Film, toplumdan dışlanmak üzere olan Alevi bir gencin hayata tutunma çabasına da yer veriyor.AlınYazısı

28 Haziran 2018 13:24

Tam, Mesut Uçakan'a göre bir filmdi. O yönetse çok farklı bir film çıkacaktı ortaya. Film izleyiciyi yer yer kendinden koparıyor, asıl anlatılmak istenende bir türlü anlatılamıyor. yani kopuk bir film. Filmin finali zaten çok kötü, İsmail Güneş kaliteli bir yönetmendir. ama bu filmin aceleye getirilip, üzerinde fazla durulmadığı belli.

Cevap Yaz

huseyinakyuz

3 Kasım 2016 21:14

ben açıkcası filmin konusunu güzel buldum.Oyunculara yapılan eleştiriler kanaatimce yanlıştır çünkü burda yapımcılarda büyük hatalar oldugunu gördüm Bazı yerlerde konuda atlamalar gördüm en büyük hatayıda bitişinde gördüm filime yakışır bir bitiş olmadı bence. sanki aceleye getirttildi.

Cevap Yaz

enginyuksel1982

10 Kasım 2014 22:59

farklı bir senaryo değişik bir karakter izlenmeye değer 5/10

Cevap Yaz

black_eagle_09

5 Ekim 2013 00:20

Toplumdaki tutucu imam algısını değiştirmek istemiş senarist. Biraz da mizah kullanmış bunu yaparken. Çok kötü bir film değil.

Cevap Yaz

dioy

28 Haziran 2013 10:03

Yetişkin bir insana masal okumak ona ne kazandırır. Keyifli, sakin ve dingin geçen bir zaman aralığından başka. İzlediğim bir filmi bazen, "teknik açıdan şöyle olmuş, senaryo açısından nakıs olmuş, şöyle olsaydı iyi olurdu" gibi söylemlere girmeden sadece izlerim ve zevk almaya, bir kaç saatlik keyifli yada sakin zaman geçirip kafa dağıtmaya çalışırım. Daha önce mesaj panosuna yazdığım "yeşilçam masallları" başlıklı yazıda belirttiğim gibi keyifli ve genelde iyinin kazandığına dair imanın tazelendiği zaman aralıklarıdır bunlar. Bu filme de bu gözle bakıyorum. Eşref Ziya nın oyunculuğu biraz zayıf olsa da, diğer usta oyuncular bu yükün bir kısmını omuzlayarak filmin sırıtmasının büyük oranda önüne geçmişler. Gençlik yıllarımdan müziğini severek dinlediğim Eşref Ziya nın zannedersem ilk filmi. Masal tadında, pek bir şey vermese de en fazla iki saatime malolacak sıkılmadan tekrar seyredebileceğim naif bir film olmuş.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

29 Kasım 2010 03:39

"Merhum Senarist-Yazar: Ömer Lütfi METE Senaryosunu iyide yazmış... ne hikmetse? 127 dk süreyle istenilen mesajdan bi hayli uzaktı sanki?.. Zaten film pekte amacına ulaşmamış..." Başrolde: Eşref ZİYA pasif. Ahmet YENİLMEZ tip olarak uygun Mehmet USTA başarılı. Ben en çokta: Emin GÜRSOY oyununa beğendim Deyim yerindeyse hani? "CANLI BİR CENAZE" tıpkı.

Cevap Yaz

MGUNAY

28 Haziran 2010 08:47

benimde sevdiğim filmlerden bir tanesi yakınlarda kaybettiğimiz ünlü yazar Ömer Lütfü Metenin yazdığı ünlü yönetmen İsmail Güneşin yönettiği mükelmel film filmde başrol oyuncusu iyi oynayamamış ama diğer oyuncular bu açığı kapatıyor özellikle Mehmet Ustanın deli rolü gerçekten muhteşem gerçek deli olsa o kadar olur

Cevap Yaz

mkurtsen

28 Haziran 2010 02:27

Film dün TRT2 (TRT  Haber) kanalında yeniden gösterildi. Daha önce vizyona girdiğinde ve  şifreli kanallardan birinde birkaç kez izlememe rağmen, yakaladığım yerden yeniden izledim. İsmail Güneş sevdiğim ve dünyaya aynı pencereden baktığımız bir yönetmen. Senaryo yazarı rahmetli Ömer Lütfi Mete'nin,  filmde çalışan oyuncu ve teknik ekipten herkesin emeğine sağlık. Ortaya çok güzel bir iş çıkarmışlar. Film her nekadar muhafazakar demokrat dünya görüşünü temsil etsede, bağnazlık ve gericiliğe karşı duruşu ile öne çıkıyor.Modern giyimli, modern yaşayan insanlarında dindar olabileceğinin altını çiziyor ve cümle aleme gösteriyor.

Cevap Yaz

tuana aksoy

8 Mayıs 2010 22:36

film çok olmuş ben çok beğendim... çok güldüm sonunda çok ağladım...

Cevap Yaz

kadir

24 Mart 2010 20:48

Acikcasi daha iyi bir film bekliyordum. Basrol olarak daha saglam bir isim bulabilirlerdi. Filmin en iyi oyunculugunu Haci Feyzullah karakterindeki Ahmet Yenilmez ile köyün delisini canlandiran Mehmet Usta sergilemis. Filmin mesaji, dindar insanlarin (yada hocalarin) aslinda diger insanlar gibi hobilerinin (motorsiklet) olabilecegi, ve hoca olmak icin illa kafalarda olusan sakalli tipin olmasi gerekmedigini göstermekte. Film bunlari anlatirken Anadolu insaninin bu konudaki celiskisini ortaya koyarak, cagdas görünümlü hoca tiplemesine karsi kuskulu bakmalarini elestirmekte.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica