Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sinema Bir Mucizedir / Büyülü Fener

Sinema Bir Mucizedir / Büyülü Fener

8,17

(20 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 21 Ekim 2005 Dram Dram
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Tunç Başaran Memduh Ün Tunç Başaran, Memduh Ün

Ülke: türkiye

Gişe: 13.857

Oyuncular: Gökhan Düzel, Efe Çadırcıoğlu, Yaşar Uraslı, Önder Keskin, Abide Savaşçı, İskender Altın, İlke Akçasoy, Hüseyin Köroğlu, Bahar Akça, Arif Kilisli Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Müzik

Konusu : Ülkü Tamer’in hikayelerinin derlenmesiyle oluşturulan film 1950 yazının Antep’inde, on bir yaşında sinema âşığı bir çocuğun bir sinema sahibi ile olan dostluğu çerçevesinde, Antepliler’in sinema sevgisini, bu sevginin onların hayatındaki yansımalarını ve yeni iktidara gelmiş Demokrat Parti’nin hayatlarında yarattığı değişimi anlatıyor. Yoksul Antepliler için hayat gizemden, büyüden, heyecandan, ihtişamdan, ince duygulardan uzaktır. Onların hayatlarında tek bir mucize vardır: Sinema. Antep’teki en büyük sinema salonunun sahibi Macı Hüseyin’dir. Macı lakabını hacı olduğu halde sinemacılıktan vazgeçmediği için almıştır. Elli beş yaşlarında, neşeli ama çabuk sinirlenen bir adamdır. İstiklâl gazisidir. Antepliler bazen onun davranışlarını garipserler ama yine de herkes sever onu. Macı Hüseyin’i en çok Ümit sever. Ümit onbir yaşındadır, hayatı Macı Hüseyin’in sinemasındaki hafiyeler, kovboylar, vampirler, korsanlar ve olağanüstü kahramanlarla renklenmektedir. Ümit’in delice sevdiği tek şey sinema değildir; komşu kızı Gülümser’e (17) çocukça duygularla da olsa sırılsıklam âşıktır ayrıca.EmrahYildiz_1

20 Ocak 2015 01:20

"cennet sineması" filminin türkçe versiyonu.... mutlaka cinema paradiso yani cennet sineması'nı orjinalini izleyiniz...

Cevap Yaz

kariz_ma_35

11 Nisan 2010 14:29

Güzel bir izlenmeye değer filmlerden

Cevap Yaz

chicago

24 Aralık 2009 15:43

Giuseppe Tornatore in Cinema Paradiso'su ile genelde kıyaslanan bir film.Çekimleri Kiliste yapılmıştır.Çünkü ; Kilis eski dokusunu bir nebzede olsa koruyabilen nadir şehirlerdendir.Oyunculuklar başarılı, senaryo zayıf ama niyet taktire şayandır.Bu filmi izlediğimde eski zamanlardaki özveriyi az bucuk hissedebilmişsem gerisi önemli değil kanımca.Bence çok yargılara kapılmadan bir kerede olsa izlenilmesi gerekilen bir film diye düşünüyorum.En azından emeğe saygı.Kaç film çekiliyor bu tarz yakın tarihin içinden bize güzel umut mesajları veren ? Yeni dönemde ki Tarihi filmlerimiz hep savaş üzerine.O dönemdeki insanların sade yaşamından bir parça bile nasiplenebilmişsek ne mutlu bize.

Cevap Yaz

Yuxel1907

5 Eylül 2009 20:23

Memduh Ün, filmin çekimleri sırasında düşüp belini kırınca filmi eski asistanı Tunç Başaran'a emanet etmiştir. Ancak yönetmen Memduh Ün, uzun süren ameliyatlarının ardından çoktan piyasaya çıkmış filmi görünce Tunç Başaran'ı kendi seçtiği sahneleri filme koymamakla eleştirmişti.

Cevap Yaz

göknil

23 Haziran 2009 11:46

hikayesini çok beğendim bu filmin.

Cevap Yaz

pazariçili

24 Nisan 2009 22:45

bence güzel bir film.

Cevap Yaz

kökmenorg

4 Temmuz 2008 14:41

film belki kurgu anlamında beklentileri karşılamasada oyuncuların ve teknik ekibin çalışmalarını ve tabiki yönetmen memduh ün'ü kutlamak gerek

Cevap Yaz

magmafi

14 Mayıs 2008 16:19

BU FİLMİ SİNEMADA İZLEDİM.KADİR İNANIR BAŞROLDE.SİNEMANIN KRALİCESİ FATMA GİRİK FİİLMİN SONUNA DOĞRU GÖRÜNÜYOR.HİÇ BEĞENMEDİM.KONU KOPUK,ÇOCUK OYUNCU ÇOK BAŞARISIZ VE YAPMAÇIK..GÖNÜL İSTERDİKİ FATMA GİRİK VE KADİR İNANIR GİBİ SİNEMAMIZIN EN BÜYÜK STARLARI DAHA İYİ BİR FİLMDE BİR ARAYA GELSİN.

Cevap Yaz

DELİ HASAN

10 Mayıs 2008 16:38

YA ARKADAŞLAR FİLMİN BİTİŞİNDE WE Bİ ÇOK YERDE ZÜHTÜ KAREKTERİ ARİF KİLİSLİ OLARAK GEÇİOR AMA DEİL ÖĞRETMEN ARİF KİLİSLİ WE UFACIK ROLÜNÜN HAKKINI WERMİŞ DETEYLI BİLİSİ OLAN SÖLESİN.

Cevap Yaz

magmafi

8 Nisan 2008 10:09

hiç begenmediğim bir film.kadir inanır konusu çok kopuktu.çocuk oyuncu çok başarısızdı.fatma girik konuk oyuncu.gönül isterdi ki fatma girik ve kadir inanır dan yılanların öcü gibi bir film çıksın.ben begenmedim.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica