Yaban Gülü

8,31

( 3 kişi yorum yaptı )

Yaban Gülü

(Yaban Gülü)

Sinema Filmi

1961

Kamyon Şoförü baba hamile eşine doğuma götürürken yolda kaza yapıyor, her ikiside ölüyor, doğmamış bebek (inanması zor ama kaza anında doğmuş) köylüler tarafından bulunuyor. Evlat edinen çok çocuklu köylü, doğumda eşi ve cocuğunu kaybeden Yalı sahibi, güngörmüş Istanbul Beyfendisi Rahmi Bey'e (Atıf Kaptan) evlatlık veriyor.
Leyla (Leyla Sayar) yirmi yaşına gelince Amerika'da eğitim görmüş petrol mühendisi akraba çocuğu Feridun (Göksel Arsoy) aşık oluyor tabiki karşılıksız değil.
Diğer taraftan yalı komşuları sakat paşazade Celil' de ( Samim Meriç) Leyla'ya aşıktır.
Feridun'un asalet meraklısı annesi aşka müdahil olunca,Leyla Celil'e kalıyor.

Künye

Yönetmen Ümit Utku
Senaryo ,
Yapımcı Ümit Utku
Görüntü Yönetmeni Kazım Koşkan
Eser
Süre 88 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Aşk - İhtiras - Yaban gülü - sakat aşık Daha Fazlası

Firmalar

Kervan Film (Yapım)

Son Yorumlar (3)

mkurtsen avatar mkurtsen 04 Şubat 2017 09:43:35

8

Yıllar önce TRT'de izlediğim, uzun zamandır ortalarda olmayan bir filmdi. Tertemiz bir kopya anlaşılıyor ki; Filmin yönetmeni ve sahibi Ümit Utku (1929-2016) ölmeden önce restore ettirip, gösterim haklarını satmış. İyi de yapmış ama bir yere kadar, . onunda ; ..AŞK BEKLİYOR (1962) BEN MASUMUM (1961) SOKAK ŞARKICISI (1959) KIR ÇİÇEĞİ ZEYNEP (1958) YANIKLAR KÖYÜ (1958) isimli filmleri kayıplar listesinde. Ümit Bey'in yaptığını diğerleri veya yasal mirasçılarıda yapmış, olsa idi bugün kaybolduğu zannedilen bir çok filmi kazanmış olurduk.
Mekanı cennet olsun Ümit Utku iş filmleri yapan, iktidar çevreleri ile iyi geçinen bir yönetmendi. Sağlığında Film San Vakfı'nı kurup birçok sinema emekçisinin sosyal haklarını kazanmasına yardımcı olmuştur.
Filmleri sanat değeri olmayan sıradan filmlerdi. Zaman geçince tarihi açıdan değer kazanmış oldu.
Filmin oyuncularından Allah uzun ömür versin Göksel Arsoy, Samim Meriç ve Nebahat Çehre hayatta, Nebahat'in kısa bir rolü var..Orjinal jenerikte (sonradan ekleme değil) 1960 Türkiye Güzeli
yazıyor, ben 1959 biliyordum.
Demek ki 57 sene önceki kraliçemiz. Allah ömür versin, fasılalarla da olsa uzun bir sanat yaşamı .
Güzelliği ve oyun gücü ile filmi sürükleyen geçen yıl kaybettiğimiz baş oyuncu Leyla Sayar'ı yadetmeden geçmek olmaz.. Kimseye eyvallahı olmayan inandığı gibi yaşayan, ölümden korkmayan dobra bir kadındı Merkez Efendi Mezarlığında annesinin koynunda yatıyor. Emel annesinin ismidir. Mekanı Cennet olur, inşallah. Amin.
10/7

kamil zafer 13 Kasım 2007 14:01:11

Güzide Sabri'nin aynı adlı eserinden uyarlanmış güzel bir film.13.11.07 Zafer ALGAN

nedim yıldız avatar nedim yıldız 21 Mart 2007 11:13:03

10

iki aşk arasında kalan genç kızın hikayesi...leyla gökseli sevmesine rağmen,sakat samimle evlenecektir...sinemalarda oynadığı dönemde büyük yankı uyandıran,samim meriçi yıldız yapan unutulmaz aşk filmi...ikinci cevrimde ediz hun-zeynep aksu-engin çağ lar başrollerde...

Yandex.Metrica