Ölüm Yolu

8,19

( 15 kişi yorum yaptı )

Ölüm Yolu

Sinema Filmi

1985

Cezaevine nakledilmekte olan Mehmet (Kadir İnanır), Haydar (Tanju Gürsu), Ali (Erol Tezeren), Nuri (Coşkun Göğen), Mahmut (İhsan Yüce), Arap (Necip Tekçe) ve Sabri (Dinçer Çekmez) adlı mahkumlar, yolda kaza geçirip kaçarlar. Nişanlısı ile oradan geçmekte olan Zeynep’i (Hülya Avşar) durdurup nişanlısını öldürdükleri genç kızı rehin alırlar. Peşlerine düşen polisi de öldürüp bir dağ evine saklanırlar. Zeynep’in babasından fidye isterler. Bu arada Nuri ve Sabri Zeynep’i sürekli taciz etmekte, Mehmet ise genç kızı korumaktadır. Komiser Kenan (Sümer Tilmaç) telefon konuşmasını dinleyip fidyenin verileceği yeri öğrenir. Mahmut ve Arap’ı baskında ele geçirir. Mehmet ve diğerleri yer değiştirir ve girdikleri evin sahibi Ömer, eşi ve çocuğunu da rehin alır. Ömer bir fırsatın ı bulup polise haber verir. Mehmet iyi davrandığı için genç kız bir tek ona güvenir. Bu arada Sabri Ömer ve tüm ailesini öldürür. Hepsi Ali’nin bildiği bir kulübeye sığınır. Ali köyüne gider. Nuri ve Sabri Haydar’la Mehmet’ten kurtulma planı yapar. Zeynep’le Mehmet birbirlerini sevmişlerdir. Geceyi birlikte geçirirler. Ali köyünde yakalanır. Radyodan bunu duyan Mehmet, Haydar, Nuri ve Sabri yine yer değiştirir. Şehre yiyecek için inen Nuri de yakalanır. Zeyenep’e saldıran Sabri’yi Mehmet öldürür. Polis yerlerini bulup baskına gelir. Haydar polisleri oyalar ve vurulur. Mehmet’le Zeynep kaçar, evliymiş gibi otele yerleşir. Başka ülkeye kaçmak için tekne çalarlar. Tekne sahibinin haber verdiği polis otelde Mehmet’i sıkıştırır. Zeynep sevdiği adamın ölmesini istemez, onu teslime ikna eder. Boş silahla dışarı çıkan Mehmet’i komiser Kenan vurur. Zeynep kader kurbanı sevgilisinin cansız bedenine sarılır, kalır…

Oynayanlar

Kadir İnanır Kadir İnanır Mehmet Gemici
Hülya Avşar Hülya Avşar Zeynep Serdar
Tanju Gürsu Tanju Gürsu Haydar Maraşlı
İhsan Yüce İhsan Yüce Mahmut Yamalı
Dinçer Çekmez Dinçer Çekmez Sabri Çekilmez
Coşkun Göğen Coşkun Göğen Nuri Çakal
Erol Tezeren Erol Tezeren Ali Yanık
Necip Tekçe Necip Tekçe Arap Muharrem
Sümer Tilmaç Sümer Tilmaç Komiser Kenan
Ümit Belen Ümit Belen Tarık Dorkan
Bülent Ufuk Bülent Ufuk Ekrem Serdar
Hüseyin Güler Hüseyin Güler
Mürüvvet İşsever Mürüvvet İşsever Otelcinin Karısı
Hüseyin Baradan Hüseyin Baradan Otelci Şevki
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz İhsan Yüce Seslendirmesi
Devrim Parscan Devrim Parscan Seslendirme
Ünal Gürel Ünal Gürel Necip Tekçe Seslendirmesi
Sadrettin Kılıç Sadrettin Kılıç Bülent Ufuk Seslendirmesi
Vala Önengüt Vala Önengüt Sümer Tilmaç Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Tanju Gürsu Seslendirmesi
Aliye Uzunatağan Aliye Uzunatağan Hülya Avşar Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz İhsan Yüce Seslendirmesi
Mustafa Alabora Mustafa Alabora Coşkun Göğen Seslendirmesi
Sezai Altekin Sezai Altekin Hüseyin Baradan Seslendirme
Faruk Savun Faruk Savun Komiser
Zafer Önen Zafer Önen Faruk Savun Seslendirmesi
Metin Belgin Metin Belgin Erol Tezeren Seslendirmesi
Pekcan Koşar Pekcan Koşar Kadir İnanır Seslendirmesi

Ekip

Yapımcı Fehmi Tengiz (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Mehmet Bozkuş (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Sohban Koloğlu (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Necati Şimşek (Yapım Sorumlusu)
Adnan İrkut (Yapım Sorumlusu)
Ercan Akyıldırım (Set Ekibi)
Erdal Güner (Set Ekibi)
Kemal Altın (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Muzaffer Hiçdurmaz (Yönetmen Yardımcısı)
Seçkin Yasar (Yönetmen Yardımcısı)
Gül Erbil (Reji Ekibi)
Deniz Özen (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Mustafa Kuzu (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ali Berkant (Negatif Kurgu)
Sedat Karadeniz (Negatif Kurgu)
A. Tümay Rızai (Laboratuar)
Şems Tokgöz (Laboratuar)
Selahattin Kılıççeken (Laboratuar)
Sabahattin Hoşsöz (Renk Düzenleme)
A. Tümay Rızai (Renk Düzenleme Asistanı)
Işık Ekibi Ali Salim Yaşar (Işık Şefi)
Murat Omay (Işık Asistanı)
Kadir Dökmeci (Işık Asistanı)
Ses Ekibi Erkan Esenboğa (Ses Kayıt)
Cevat Sezer (Senkron)
Seslendirme Devrim Parscan (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Erler Film (Yapım)
Sineray (Film Hazırlık Stüdyosu)
Sineray (Renklendirme)
Erler Film (Işık)
Sineray (Seslendirme)

Son Yorumlar (15)

performer avatar performer 21 Şubat 2017 22:10:21

7

08 Şubat 2011 tarihinde yaptığım yorumda film hakkındaki düşüncem bugün de aynı...kıymetli merhum yönetmenimiz halit refiğ'in ticari filmlerinden.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 04 Mart 2016 16:32:02

8

filmde dinçer çekmez 10 numara bir rol yapmış. coşkunla ortak bi sapıklık planları yapıyor ama iyi sopa yiyorlar. hülyanın ilk yılları kadirin tam dev olduğu yıllar tanju yaşlanmış ama rolünün hakkını sonuna kadar veriyor. erol tezereni yıllar sonra bir filmde görmek güzeldi oda rolünün hakkını vermiş. filmin finalinde kadir oyunculukta tavan yapmış.

Kleberson avatar Kleberson 17 Haziran 2015 04:01:38

9

filmi dincer cekmez götürmüs efsane rol yapmis allah rahmet eylesin cok iyi bir oyuncuydu

jeremiekhan 18 Ağustos 2013 21:33:39

delicesine filmine benzeyen bir yapım ama onun yarısı etmez

MGUNAY avatar MGUNAY 08 Haziran 2011 13:13:06

10

gerçekten güzel bir film ben en fazla Dinçer Çekmez'i beğendim son yapılan dizi ve sinemalardada eylül fırtınasıylada aynı görüşü paylaştığımı söylemeliyim

eylül fırtınası avatar eylül fırtınası 08 Haziran 2011 01:11:06

9

Orhan Elmas'ın 1964 tarihli Duvarların Ötesi adlı filminin birebir olmasa da ikinci çevrimi sayılabilecek Ölüm Yolu,Halit Refiğ'in fazla üzerinde fazla titizlenmeden profesyonel bir anlayışla kotardığı,güzel ancak fazla popüler olamamış ticari filmle rinden birisidir.Altı mahkumun hapishane nakil aracının kaza yapması sonucu özgürlüğe kavuşmaları ve nişanlısını öldürdükleri güzel zengin kızını  rehine almaları ile başlayan macera; bir yandan mahkumların kendi aralarındaki çekişmeler,diğer yandan mahkumlardan birinin(tabi ki en yakışıklı olanının) tahmin edileceği gibi güzel kıza aşık olmasıyla daha karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.Yine tahmin edileceği üzere kız da ilk başlarda nefretle baktığı adamı zamanla tanıdıkça sevecek ve ölümüne aşık olacaktır.(Stockholm Sendromu bkz:Kaptan filmi yorumum)Kadir İnanır ve Hülya Avşar'ın üçüncü ve şimdilik son kez biraraya geldiği Erler Film yapımı Ölüm Yolu gayet sürükleyici ve tempolu bir macera filmi.Ancak bu filmi izlenebilir kılan en önemli unsur bence son derece isabetli seçilmiş seçkin oyuncu kadrosudur.Özellikle kaçak mahkumları başarıyla canlandıran oyuncuları bir hatırlayalım:Kadir İnanır,Tanju Gürsu,İhsan Yüce,Dinçer Çekmez,Coşkun Göğen ve Erol Tezeren..İlaveten güzelliğinin doruğunda bir Hülya Avşar...Sümer Tilmaç ve Necip Tekçe...Kuşkusuz böyle bir kadro en vasat bir filmi bile çekilir kılacak kapasitededir.Bu filmin 2011 yılı itibarı ile tekrar çekileceğini düşünelim.Altılı mahkum grubu başta olmak üzere asla bu derecede kaliteli ve uyumlu bir cast oluşturulamayacağı aşikardır.İşte Yeşilçam'ı Yeşilçam yapan,sevdiren,özleten,eşsiz kılan özelliklerden birisi de bu muhteşem ve her birinin kendine özgü büyüsü olan,yerlerine bir başkasının ikame edilmesinin mümkün olmadığı büyük oyuncularıdır.Yeri gelmişken eski ve çok sevilen film ve dizlerin tekrar çevrimlerine hiç sıcak bakmadığımı belirtmek istiyorum.Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağarmış derler.Son yıllarda eskiye rağbet oluyor ki konu kabızlığı çeken film ve dizi sektörü sıkıştıkça değerli antika eşyasını bozduran düşmüş zenginler gibi Yeşilçam'ın birbirinden güzel filmlerine ve TRT dizilerine el atıp (saldırıp) rezil ediyorlar.Hababam Sınıfı,Aşk-Memnu,Kartallar Yüksek Uçar,Fatmagül'ün Suçu Ne gibi film ve diziler bu yolla katledildi.İffet filminin de yeniden çevrileceği son zamanlarda yaygın şekilde söyleniyor.Bakalım daha neler göreceğiz? 

Yandex.Metrica