On Korkusuz Adam

8,13

( 17 kişi yorum yaptı )

On Korkusuz Adam

Sinema Filmi

1964

On kahraman Türk gencinin Kıbrıs'ta Rum çetelerine karşı giriştikleri kahramanlık destanı...

Künye

Yönetmen Tunç Başaran
Senaryo
Yapımcı Recep Ekicigil , Eşref Ekicigil
Görüntü Yönetmeni Mustafa Yılmaz
Tür Macera, Savaş
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Aspendos, Başlıkta Sayı, Kale, Kıbrıs, Rumlar, Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Turgut İnangiray (Kurgu)
Yapım Ekibi Eşref Yenipazar (Yapım Asistanı)
Nizam Ergüden (Set Amiri)
Hidayet Koç (Set Ekibi)
Post-Prodüksiyon Sezai Elmaskaya (Negatif Kurgu)
Hilmi Başcan (Laboratuar)
Işık Ekibi Erol Batıbeki (Işık Şefi)
Ses Ekibi Yorgo İlyadis (Ses Kayıt)
Turgut İnangiray (Senkron)

Firmalar

Artist Film (Yapım)
Erman Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (17)

gezgin1903 avatar gezgin1903 26 Haziran 2017 19:35:57

Filmin kadrosu mükemmel,konusu güzel izlerken hiç sıkılmadım Tamer yiğit film çekilirken 22 yaşında olmasına rağmen çok büyük gösteriyor

adonis_malheureux 10 Eylül 2013 20:20:30

evet bu film gişe rekorları kırmış ama maalesef fşlmin toplam süresi tam 2 saat 4 dakikaydı, bu filim de kuşa dönmüş gibi

ali87 avatar ali87 22 Temmuz 2012 12:38:07

çok iyi film tamer yiğit le  yılmaz güney iyi ikili olmuşlar

benimsinema avatar benimsinema 07 Nisan 2012 13:48:04

7

on kahramanin kibrista rumlara karsi verdigi bir mücadele. 10 kisinin arasindan favorim tunc oraldi. tam bir beyefendi giyimiyle savasmayi kabul etti. yilmaz güneyin filmde cok repligi olmasada, oyunculugu bile yeterliydi. tamer le erola zaten söylen ecek söz yok. selmanin ilk filmlerinden cok kücük oldugu yine görünmez sekilde. bu tür filmleri sevenlerin arsivinde mutlaka olmasi gereken bir film.

FOSTERKANE avatar FOSTERKANE 26 Haziran 2011 20:47:06

film john sturges the magnificent seven tarzinda bir film ama bu hollywood yapimda akira kurosawa nin the seven samurai  filmden yapilmadir. tunc basaran filmin orjinali görmüs galiba cünkü kurosawa gibi bazi sakin ve sade sahneler var filminde.film konusu bize göre uygunlanmis güzel de bir film olmus, tamer yigit basrolde oynamis, yilmaz güney daha kariyerinin basinda ama basaran güneyin oyuncu kabilyetinin farkinda oldugundan onu filmde iyi kullanmis. erol tas rolünün hakkin vermis, herzamanki gibi.ama filmin en büyük basarisi o muhtesem görüntüleri, bu tek mustafa yilmazin in basarisi yoksa tunc basarin mi tam bilmiyorum ama kamera cok iyi kullanilmis, diger avantür filmde pek göze gelmeyen sahneler var, sanki her resim daha önceden düsünülmüs, hele birde bir sahne var,orson welles in touch of evil filmideki gibi bir sahne, o sahnede hic kesilmeden bir planda kac karakteri anlatiyor.eger bu filme izlediyseniz, bir kerede sadece görüntüleri degerlendirmek icin izleyin, inanin öyle türk sinemasinda pek alismadik ustalikla yapilmis görüntüler var.bu film sinemada iyi is yapinca ertem egilmez arzu film icin daha büyük bir bütceyle yeniden cekmek istemis, bu ekipten sadece tunc basrasan ve yilmaz güney teklifte bulunmus (bu versiyonuda öyle pek dar bütceli degil ama arzu filmde herhalde daha ünlü oyuncular oynardi, o dönem arzu filmde calisan mesela kartal tibet veya ekrem bora olabilir). ertem egilmezin sadece yilmaz güneyi istemeside gösteriyorki artik seyirci güneye bir sevgi beslemeye baslamis. basta basaran ve güney teklifi kabul etselerde sonradan güney vaz gecmis, bunun nedeni de güney in daha cok dar bütceli filmlerde oynayip filmlerinde söz sahipi olmak istemesi.

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 19 Mart 2011 17:38:03

10

Milli mücadele tarihimizin seçkin örneklerinden. On cesur yürekin kıbrıs'ta rumlarla mücadelesi yansıtılmış. "Halil" Tamer Yiğit kıbrıs doğumlu bir Türk tür. Rumlar her yeri saldırmış kadına,kıza tecavüz etmiş. Kimseye nefes aldırmamıştır. Düşman kumandanı "Gregoryas" Mehmet Ali Akpınar halil'i esir tutmuş ve elinden kaçırmıştır. Bunun üzerine Yiğit çeşitli yerlerde tanıştığı 10 kişilik ekibi toplar. Bunların içinde Yılmaz Güney, Adnan Şenses, Tijen Par, Erol Taş ve sonradan katılan birkaç kişi vardır. Hapishaneden kaçan "İdamlık" Oktar Durukan'da bu ekibe katılır. Arkadaşlarıyla toplanan Yiğit kendi köyüne gider konaklar. Rumlarda baskına yeltenmiş ilkinde başarılı olamamış çok kayıp vermiş. İkincisinde başarmışlardır. Bu arada "Emine" Semra Güneri ve "Sevda" Sevda Ferdağ. "Halil" Tamer Yiğit'in kadeşleridir. Ne yazıkki rumların tecavüzüne uğramışlardır. Filmin sonlarında. Çatışma esnasında hepsi tek tek ölür. İçlerinde "Konyakçı" Yılmaz Güney ve  "Suphi" Adnan Şenses'te dahil. Ayakta kalan birkaç kişi kale'yi korumak ister. Fakat savaş uçakları gelmiştir. Şehit bayağı verilsede rumlar pes etmiştir. Bu filmin görüntü kalitesi biraz düşüktü. Yılmaz Güney'in filmde konuştuğu sahneler çok az. En fazla Tamer Yiğit ön plana çıkmış. Castta oldukça zengin. Herkesin izleyeceği tarzdan olmasada yinede izlenebilir bir film.

Yandex.Metrica