Laz Vampir Tirakula

4,38

( 2 kişi yorum yaptı )

Laz Vampir Tirakula

Sinema Filmi

2012

Laz vampir, Drakulanın ( Seymen Aydın) Laz Taksi şoförü Dursun'u (Levent Sülün) kurban olarak seçip bedenine girerek Dursun'un bedeninde Laza dönüşmesinin komedisini yaparken klişe bir vampir anlayışından sıyrılıp daha yerli ve orijinal bir vampir karakteri sinema dünyasının huzurlarına sunuyor.

YIL 1476: Fatih Sultan Mehmet'in kan kardeşi Vlad Tepeş Dracul müslüman Türkleri kazığa geçirip uyguladığı vahşetle Kazıklı Voyvoda olarak nam salar. Halk ona Dracula lakabını takar. Dracul eski Romence de şeytan ve şeytanın oğlu manasına gelir ama o şeytandan daha zalim ve daha acımasızdır. Fatih Sultan Mehmet kan kardeşi Dracula'nın kellesini kesmeleri için Yeniçerilerden oluşan özel eğitimli bir vampir avcısı timini Transilvanyaya gönderir. Yeniçeri timi Draculayla amansız bir çatışmaya gire r. Kahraman vampir avcısı yeniçeri Koçoğlu çatışma esnasında Draculanın dişlerinin hedefi olur. Drakula Koçoğlu'nu da vampire çevirmiştir. Dracula yaşarsa Koçoğlu da yaşayacak Drakula ölürse ölecektir. buna rağmen padişahına bağlılık yemini etmiş yiğit yeniçeri Koçoğlu Draculanın kellesini gövdesinden ayırır ama Draculanın ölümüyle kendiside ölür. Dracula'nın gövdesi Transilvanya da bırakılır, kellesi ise ibreti alem olsun diye halk arasında gezdirilir ve İstanbul'da kimsenin bilmediği bir yere gömülür.

YIL 2012: Dracula'nın karısı Elizabeth (Wilma Elles) kocasının başını bulmak için yıllarca farklı kimliklere bürünüp İstanbulda yaşar. Günümüze gelindiğinde Elizabeth kocası Dracula'nın İstanbul da gömülü başını bulur. Dracula'nın Transilvanyada ki gövdesi 2 vampir (Meral Kaplan, Serkan Genç) tarafından İstanbul'a getirilir. Gövde kelle ile birleştirilir ve Dracula 536 yıl sonra İstanbul da hayata döner. Dünyaya hakim olmak ve vampir krallığını kurmak için ulaşması gereken sır Fatih Sultan Mehmet'in hançerinde gizlidir. Draculanın amacı Fatih Sultan Mehmet'in hançerini ele geçirmektir ama vampire dönüştürdüğü Yeniçeri Koçoğlu da (Alp Korkmaz) aynı anda hayata dönmüştür. Peşinde ki güçlü celladından korkan Dracula hançere ulaşana kadar geçici olarak bir bedene girme kararı alır. Taksi şoförü Laz Dursun'un (Levent Sülün) bedenine girer. Bu seçim hayatında yaptığı en yanlış seçim olmuştur. Dursun'un bedenine sahip olur ama ruhuna sahip olamaz. Bir türlü bedenin kontrolünü ele geçiremez. Şivesi bile değişmiştir. Dursun'u vampire dönüştürmek isterken Dusun'un bedeninde kendisi lazlaşır. Kendi adını bile doğru söyleyemez. Kendine Tirakula demektedir. Dursun'un bedenindeyken başına gelmedik olaylar kalmaz.

Künye

Yönetmen Metin Koç , Ulaş Zeybek
Senaryo
Görüntü Yönetmeni Ulaş Zeybek
Vizyona Giriş Tarihi 14 Aralık 2012
Tür Komedi
Ülke Türkiye
Etiketler Laz vampir - Drakula - Kan emmek - Baba oğul - Yeniçeriler Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.lazvampir.com/

Ekip

Yapımcı Volkan Kaya (Yapım Koordinatörü)
Neslihan Yıldız (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Aytekin Birkon (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Duygu Kabaçam (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Volkan Kaya (Yapım Ekibi)
İsmail Hakkı Merdamert (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Çiğdem Girgin (Yardımcı Yönetmen)
Yazım Ekibi Ali Can (3) (Senaryo Asistanı)
Kamera Ekibi Ulvi Çakmak (1. Kamera Asistanı)
Eyüp Tozlu (Steadicam Operatörü)
Post-Prodüksiyon Selçuk Benli (Aktarma)
Derya Başer (Kurgu Asistanı)
Kubilay Birkan Çapur (Kurgu Asistanı)
Çağlar Özlek (Renk Düzenleme)
Selçuk Benli (Renk Düzenleme Asistanı)
Çağlar Özlek (Negatif Kayıt)
Makyaj Ekibi Ethem Özcan (Kuaför)
Ses Ekibi Orçin İnceoğlu (Ses Tasarım)
Efektler Ulvi Yetişkin (Görsel Efektler)
Ahmet Akyürek (2) (Görsel Efektler)

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
Macahel Prodüksiyon (Yapım)
Hasılat 647.910,0 TL
Toplam İzleyici 73.428
Vizyonda Kaldığı Hafta 8 Hafta

Son Yorumlar (2)

enigmacuture avatar enigmacuture 27 Ekim 2018 17:46:37

1

İnsan doğasına ve zekasına aykırı film. İlla beğenen vardır ama ibret olsun diye izlenebilir. Para için izleyici ile dalga geçilmek istenmiş kanımca.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 09 Haziran 2013 16:16:52

1

uzak durun zamanınızı çalacak sadece 1/10

Yandex.Metrica