Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kurtuluş Son Durak

Kurtuluş Son Durak

7,88

(8 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 6 Ocak 2012 1 Saat 46 Dk Dram Komedi Dram, Komedi
IMAX 2d 2d

Yönetmen: Yusuf Pirhasan Yusuf Pirhasan

Ülke: türkiye

Gişe: 583.880

Oyuncular: Ahmet Tiryaki, Erencan Vurucu, Emir Fındık, Çiğdem Anad, Vedat Güney, Hande Fırat, Saba Tümer, Selin Ongun, Dilek Aba, İsmail Güneş Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi)

Konusu : Sıradan bir mahallenin, sıradan kadınları hiç bu kadar kışkırtıcı olmamıştı! Mahalleye yeni taşınan psikolog Eylem'e( Belçim Bilgin), terkedilmesinin acısını unutturmak amacıyla bir bir kapısını çalan kadınlar için, artık hiçbi şey eskisi gibi olmayacak! Elbettte onlara dünyayı dar eden erkekler için de! Hayatını yatalak babasına adamış Vartanuş( Demet Akbağ); mafya babası sevgilisinin metresliğinden, eşi olmaya asla geçemeyeceğini anlayan Goncagül ( Nihal Yalçın); çocuklarına ilişmediği sürece günlük koca dayaklarına alışmış Gülnur (Ayten Soykök) ve annesinin yediği her tokadı kendi ruhuna da yiyen kızı Tülay ( Damla Sönmez); hayatı pembe görmeye çalışan kuafor Füsun ( Asuman Dabak)... Tüm bu kadınlar önce Eylem’i, sonra birer birer kendilerini ve belki de ülkedeki tüm kadınları KURTULUŞ SON DURAK’ta buluşturacaklar! Kahramanlarımızın tek sarsılmaz ilkesi “Biz her türlü şiddete karşıyız!”

Yapımcı

Kurgu

Sanat Yönetmeni

Kostüm Tasarım

Yapım Ekibi

Yönetmen Ekibi

Kamera Ekibi

Post-Prodüksiyon

Işık Ekibi

Sanat Ekibi

Makyaj Ekibi

Ses Ekibi

Efektler

Oyuncu Seçimi

Tasarım

Diğerengin yüksel

28 Nisan 2012 12:18

komik olduğu kadar vermek istediği mesaj çok iyi. ataerkil faşizme son 7/10

Cevap Yaz

Sineperi

8 Mart 2012 15:12

Enfes bir kadın dayanışması filmi!

Cevap Yaz

Nümayiş

7 Şubat 2012 09:55

Oldukça eğlenceli bir film... Filmi beğenmeyenler olabilir ama ben çok beğendim. Senaryoda Barış Pirhasan'ın ustalığı hissediliyor. Filme düz bir mantıkla bakıp ona göre yorumlamak pek doğru gelmiyor bana... Gerçek hayatı masalsılaştıran ve gündelik yaşamdaki pek çok ayrıntıyla dalga geçen bir film...

Cevap Yaz

mursoncel

25 Ocak 2012 12:58

Keyifli bir türk komedi filmi izlemek istiyorsanız bence iyi bir seçim..

 

Cevap Yaz

buz prensesi

17 Ocak 2012 16:28

Herşeyiyle güzel bi filmdi...kadro,konu,oyunculuk tam kıvamındaydı

Cevap Yaz

DEMIR CAN

10 Ocak 2012 12:31

Şalvar Davası filmi nin senaryosunun günümüz çağına uyarlanmış, biraz değiştirilmiş hali diyebilirim.

Konu oldukça fazla işlenmiş, açıkcası bu filmde bu kadar çok işlenmiş konuya daha değişik, daha farklı bir bakış açısı göremedim.

Ama izlenir mi?Evet izlenir, eğlenceli vakit geçirilir, ve bir süre sonra unnutulur.Hiç bir zaman kült olamayacak ve akılda kalamayacak bir film. 

Cevap Yaz

Untrue__

8 Ocak 2012 11:58

Tesadüfen izlediğim bir filmdi ama beğendim

Cevap Yaz

Aytuna Tosunoğlu

5 Ocak 2012 18:14

KURTULUŞ SON DURAK

 

Hala böyle apartmanlar olduğunu biliyorum.

Azaldılar belki ama varlar…

Kent yaşamı formalı/armalı güvenlik görevlilerinin çevirdiği steril sitelerin, insan aklı ile dalga geçen akıllı binaların, kameralı kapıların ardına tıkılmışken… İçinde yalnız, hafif paranoyak, düşüncede kısır yaşamlar süre dursun, Yusuf Pirhasan’ın yönettiği Kurtuluş Son Durak filmindeki apartman dairelerinden herhangi birinde yüreğimizi havada patlayan bir kahkaha demetine iliştirerek bıraktık resmen.

Okumuş/yazmış ama bahtsız kızımız Eylem (Belçim Bilgin); kaş alma ile dip boyası yapma maharetinin yanında yaprak sarma dolmayı oracıkta hallediveren cennetlik Füsun (Asuman Dabak) ve onun hepimizin iyi niyetli “abisi” oluverecek kocası Macit (Ahmet Mümtaz Taylan); yatalak babaya bakarak geçivermiş hayatın aralığında mütevazı bir kadın: Vartanuş (Demet Akbağ); evli sevgilisi bir gün onu alacak diye hayal kuran ama en önce kendisi bu hayale inanmayan, kütür kütür bir genç kadın Goncagül (Nihal Yalçın); ikinci evliliğini levye estetikliğinde bir şantör ile yapmış ve onun yüzünden suratı, gözü mor dolaşan bir kadın Gülnur (Ayten Soykök), Gülnur’un boynuz kulağı çoktan geçmiş, sosyal medyacı yeni yetme kızı Tülay (Damla Sönmez);  dünyanın hallerine uyamamış, uyamadığı için de kendini viski ile uyuşturan (ukalalığından değil viskinin derecesine güvendiğinden!) genç adam Nejat (Mete Horozoğlu); son olarak genç ve akademili meslekdaşlarının arasında eski kütüklüğünü ısrarla koruyan (çünkü başka bir şeyi yok!) polis komiseri Hüseyin (Yavuz Bingöl)’den oluşan renkli bir kalabalık izleyeceksiniz.

Yönetmen Yusuf Pirhasan’ın yakın plan çekimlerindeki titizliği, akıcı/meraklı ve hatasız kurgusu, ışıkta doğallıktan yana tutumu, ne bir eksik ne bir fazla çerçevelemeleri, Almadovar tadında kadın kalabalığını genel planlarda profesyonelce yönetmesi, oyuncularına güveni sayesinde “olur mu yahu” dedirtecek, bıçak sırtı bir konuyu sürekli zeka pırıltılarını görebildiğimiz bir anlatımla sermesi taze bir film yönetmeni için şapka çıkartılacak bir durum. Üstelik, kadınların patır kütür dayak yediği ülkemizde bu abukluğu kendine dert edinen erkekler olduğunu bilmek güzel.

Senaryosunu Barış Pirhasan’ın yazdığı Kurtuluş Son Durak’ta diyaloglardaki yaratıcılık gözden kaçmıyor. Karakterlerin ağzından dökülen cümleler izleyenin zihninde inceliyor, geliyor ve küt diye hassas noktaya dokunuyor. Filmde bol bol gülerken, aslında buna da gülünür mü dedirtecek bir nokta bu. Böylesine kanayan bir yara ancak böyle bir tedaviyi kaldırabilir...

Bir kaç şapka daha çıkartmak gerek: Demet Akbağ istese oyunculuğu ile herkesin önüne geçebilirdi. Tam tersi olmuş, karakter yapıları sağlam kurulmuş diğer kadın oyuncuların arasında olması gerektiği gibi bir Vartanuş olmuş, duru ve sahici bir oyunculuk sergiliyor. Belçim Bilgin elinden gelenin en iyisini yapıyor, Asuman Dabak’ın kamera onu göstermiyorken bile sergilediği yüz mimikleriyle öyküyü anlatması çok güzel. Nihal Yalçın’ın sahiciliği, abartısızlığı ona Kurtuluş Son Durak filminden sonra oynayacağı filmleri de takip etmemiz gerektiğini müjdeliyor bize. Bir başka şapka da genç oyuncu Damla Sönmez için; filmdeki yorumuyla pırıl pırıl parlıyor.

Yapımcılığını Ayşen Sever’in üstlendiği Kurtuluş Son Durak kadınların yüreğinin yağlarını eritecek, erkekleri heyecanlandıracak sürprizlerle dolu. Kaçırmayın derim.

 

Aytuna Tosunoğlu

Yazar, Sinemacı

 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica