Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Toprağın Çocukları

Toprağın Çocukları

7,95

(8 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 14 Eylül 2012 Dram Tarihi Politik Dram, Tarihi, Politik
IMAX 2d 2d

Yönetmen: Ali Adnan Özgür Ali Adnan Özgür

Ülke: türkiye

Gişe: 57.905

Oyuncular: Görkem Türkeş, Emre Gönüllü, Bertan Dirikolu, Banu Başeren, Serdal Genç, Müge Boz, Türkü Turan, Şebnem Sönmez, Suzan Kardeş, Menderes Samancılar Devamını Gör...

Ödüller: Jüri Özel Ödülü

Konusu : Film Köy Enstitülerinin hikayesini konu almaktadır. 1935’lere gelindiğinde Türk halkının en büyük yoksunluklarından biri de eğitimdir. Savaştan henüz çıkmış ve ayağa kalkmaya çalışan bir ülkenin çocukları, yoktan var etmeyi öğrenirler. Cumhuriyet düşü bir Rönesans gibi eğitimle, insan devrimini gerçekleştirecektir. Mustafa Kemal Atatürk, Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç insan devrimi ışığının eğitimde olduğunu düşünürler. Yüzde sekseni okuma yazma bilmeyen insanlardan oluşan bir ülkenin, mutlak ve sarsılmaz birliğinin yegane temeli eğitimdir. Bu temel hep birlikte atılacaktır ki sağlam olsun. İşte Köy Enstitüleri bu temelin kendisi olarak düşünülmüş, savaştan çıkmış bir halkın genç çocukları, genç öğretmenleri ve ustaları geriye muazzam bir miras bırakmak için büyük bir mücadele vermiştir.Kemal kendi köyünde bağnazlığa, ayrımcılığa karşı eğitimle savaş verir. Tüm acılarına rağmen çocuklarını gönderdiği köy enstitüsünde ise İsmail Hakkı Tonguç komünizm suçlamalarıyla çarpışmaktadır. Dönemin politikaları, II Dünya Savaşı'nın etkileri, Turancı gençlik gibi nedenlerle enstitülerin bağımsız ve üretken yapısı kırılmak istenir. Bir çingene kızı olan Karika ise çingene olduğu için vatandaş bile sayılmaz. Köylü, Karika’yı ve ailesini istemez. Aybike, Tatar bir kız çocuğudur. On üçünde evlendirilir. Henüz on üçünde iken bakımından sorumlu olduğu Kerim’le kendini anne hisseder. Bu özel bağ ikisinin de enstitüye gelmesiyle daha da güçlenir. Savaş biter. Çok partili rejime geçilir. İsmail Hakkı Tonguç görevinden alınır. Hasan Ali Yücel istifa eder. Enstitüler tek tek kapanmaya başlar. Fakat kapanan kapıları genç enstitülüler açmaya çalışmaktan asla vazgeçmezler.by_yeti

22 Ağustos 2016 20:55

Mutlaka izleyeceğim demek yeterli olmayacaktır. Bu tür özel filmleri mutlaka izlettirmeliyiz. Köy enstitülerinin gerçeğini o gerici beyinlerin eğitim sistemimizi geleceğimizi yıkma saçmalıklarını anlatıyor. İzleyin ; çünkü bu film ülkenin gelişmesini engelleyenleri çok güzel bir şekilde eleştirmektedir.

Cevap Yaz

mkurtsen

26 Ocak 2013 19:22

Köy Enstitüleri hakkında yapılan ilk film. Ne yazıkki çok beğendim diyemiyorum. Senaryo ve Yönetim çok yetersiz. Sinemasal açıdan yeterince tatmin edemiyor. Bilmiyorum Senaryo yazılırken bu gün hayatta olan Köy Enstitüsü Mezunu öğretmenlerle görüşülüp yardım alındımı? Filmin başındaki katliam sahnesi gerçekten yaşanmış mı? yoksa kurgu mu? Bu kadar vahşet. Sahnenin filmde canlandırılmasına gelince son derece yetersiz. İnandırıcılığı sıfır. Katliamdan arta kalan 2 kişi yaşadıkları dehşeti yansıtamıyor. Özellikle Müge Boz. İfadesiz yüzünü hiç değilse yakın plan çekmeseydiniz. Suzan Kardeş profesyonel oyuncu değil, yinede durumu idare edebilmiş. Çok iyi niyetlerle yapılmış, mekanlar özenle seçilmiş, devrin atmosferi iyi yansıtılmış, Erkan Can, Ufuk Bayraktar, Bahtiyar Engin, Şebnem Sönmez gibi çok iyi ve isabetli oyuncularda var. O halde eksik olan ne . Yönetim, oyuncu yönetimi, 4 tane iyi oyuncu ile film, film olmuyor. Tiyatro yapmıyoruz, film çekiyoruz.. Aynı konuyla ilgili daha güzel filmler izlemek umuduyla diyelim, yinede Yönetmen, Yapımcı, emeği geçen herkese teşekkür edelim. 10/7

Cevap Yaz

seri_fe

25 Eylül 2012 14:28

Böyle güzel bir konuyu neden yıllarca gözardı ettiler acaba.Bu filmi görünce çok mutlu oldum.İzledim bir daha memnun kaldım.

Cevap Yaz

cmrsarikaya

21 Eylül 2012 16:55

Genç ve pırıl pırıl bir ekip tarafından hazırlanmış harika bir film. Unutulmaya yüz tutmuş köy enstitülerini bize tekrar hatırlatması çok önemli. Türkü Turan ve Ufuk Bayraktar oldukça iyiler. Herkesin izlemesini tavsiye ederim.

Cevap Yaz

tevfikcakmak

20 Eylül 2012 01:56

Köy Enstitüleri konusunu ve önemini bilmeyenlerin anlayamayacağı bir filmdir.Konuya vakıf olanların ise önemle,severek izleyecekleri bir film.Köy Enstitüleri kapatılmasaydı,bugün karşımızda kalkınmış köylüsüyle çok farklı bir Türkiye çıkardı.

Cevap Yaz

mkurtsen

19 Eylül 2012 23:03

Filmi henüz izlemedim. İzleyecince tekrar yorum yapacağım. Şimdi sadece Film ve Köy Enstitüleri hakkında birkaç söz söylemek istiyorum. Köy Enstitüleri 1940 lı yıllarda cahilliği, yoksulluğu, üretimsizliği yok etmek, toprağın sadece ağayı zengin eden olmaktan çıkarıp,köylünün toprağı zenginleştireceği bir yapıya kavuşturmak için devrin Mili Eğitim Bakanı HASAN ALİ YÜCEL (Can Yücel'in Babası) himayelerinde büyük reformcu İsmail Hakkı Tonguç tarafından kurulmuştu. Emeğe ve üretime dayalı nazari değil de tatbiki eğitim verdiği için komünizm ile ilişkilendirilmiş. 1954 yılında mecliste çoğunluğu alan mütegallibe (hakim sınıflar) tarafından kız erkek aynı sınıfta okuyor, dinsiz ve komünisttirler diye kapatılmıştı. Yeni Eğitim yılında İmam-Hatip okullarını yeniden gündeme getiren başka bir yapıya kavuşturai Başbakan "İmam Hatip Okullarını Terörst yetiştirmediği için kapattılar" diyor. Peki Ona sormak lazım Köy Entitüleri terörst mi yetiştiriyordu. Oradan Yetişen aydınlar ortada. Oralarla neden ilgilenip, yeni bir yapıya kavuşturup neden yeniden açmıyorsun? Amaç ortada kendi kafa yapılarında tekdüze yeni nesiller yetiştirmek. Basında Film ve Yönetmeni Ali Adnan Özgür hakkında çok olumlu eleştiriler yayınlanıyor. Göreceğiz.

Cevap Yaz

tevfikcakmak

15 Eylül 2012 03:40

Türkiye'ye çağ atlatacak;Türk köylüsünü yüceltecek bir eğitim projesi olan Köy Enstitüleri konusunu ele almış çok önemli bir film.Benim rahmetli babam da Köy Enstitüleri mezunu bir ilkokul öğretmeniydi.

Cevap Yaz

cemilozgur

31 Ağustos 2012 21:31

Çok şey anlatan bir film. Bir açıdan da her şeyi verebildiğine inanıyorum.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica