Kambur

8,87

( 45 kişi yorum yaptı )

Kambur

Sinema Filmi

1973

Çevresi ve yakınları tarafından hor görülüp, uğursuz sayılan kambur kızın öyküsü. Azize (Fatma Girik) bir sahil kasabasında babasıyla birlikte yaşar. Baba-kız geçimlerini balıkçılık yaparak sağlamaktadırlar. Günün birinde kasabaya Ali (Kadir İnanır) adlı bir genç gelir. Kamburluğu nedeniyle herkes tarafından itilip, kakılan ve kasaba çocuklarının oyun kaynağı olan Azize, bu yoksul kör kemancıya aşık olur. İlk kez kör bir kemancıda insanlığı ve sevgiyi tadar. Sonunda sevdiği insan için gözlerini dahi feda eder.

Ama ne var ki, engelli bu iki insan için mutlu bir yaşam, yakalanması çok zor bir yerdedir. Azize Ali'nin gözleri açıldığında ondan vazgeçeceği korkusunu yaşamaktadır. Tusula (Suzan Avcı) genç kıza İstanbul'a dönecek olan Ali'yle birlikte gitmesini söyler. Kasabada sürekli horlanan, arada bir taş yağmuruna tutulan, itilip kakılan kız sonunda sevdiği adamın peşinden gider.

Oynayanlar

Fatma Girik Fatma Girik Azize
Kadir İnanır Kadir İnanır Ali
Suzan Avcı Suzan Avcı Tasula
Danyal Topatan Danyal Topatan Selim
İhsan Yüce İhsan Yüce Azize'nin Babası
Muazzez Kurdoğlu Muazzez Kurdoğlu Ali'nin Annesi
Sabahat İzgü Sabahat İzgü Şarkıcı
Orhan Çoban Orhan Çoban Garson
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Fatma Girik Seslendirmesi
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Kadir İnanır Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Suzan Avcı Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Danyal Topatan Seslendirmesi
Gülen Kıpçak Gülen Kıpçak Seslendirme

Ekip

Yapımcı Nuri Tunçel (Yapım Yönetmeni)
Kurgu Aleko Aleksandru (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Bülent özsavaş (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Metin Ok (Yapım Amiri)
Sonay Kanat (Set Ekibi)
Sadi Kanat (Set Ekibi)
Halil Dede (Set Ekibi)
Ekrem Ülgen (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Zafer Par (Yönetmen Yardımcısı)
Atilla Gökbürü (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Mustafa Kuzu (Kamera Asistanı)
Hüseyin Ç.Ererez (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Hüsamettin Üren (Negatif Kurgu)
Hikmet Kuyucu (Laboratuar Şefi)
Turgut Ören (Renk Düzenleme Asistanı)
Işık Ekibi Erol Batıbeki (Işık Şefi)
Ömer Ekmekçi (Işık Ekibi)
Ses Ekibi Necip Sarıcıoğlu (Ses Kayıt)
Mustafa Kent (Senkron)

Firmalar

Lale Film (Seslendirme)
Ören Film (Film Hazırlık)
Akün Film (Yapım)

Son Yorumlar (45)

Komedyacı 13 Ağustos 2017 15:20:22

MUAZZEZ KURDOĞLU

Tiyatro ve Sinema sanatçısı. Kendisini tanıma, oyandığı her hangi bir oyunu seyretme şansım malesef olmadı. Ancak, "Kambur" adlı filmde, görme engelli olan Ali'nin (Kadir) annesi rolü yeterlidir kendisine hayran olmama. Filmde Ali (Kadir) görme engelli bir müzisyendir. Bir balıkçı kasabasına, ucuz bir müzikhole turneye gider. Orada yüzüne bakılmayacak kadar çirkin, kambur bir kız olan Azize (Fatma) Ali'ye aşık olur. Ali görme engelli olması dolayısıyla ona yardım eder Azize. Bu yardım, bir süre sonra aşk'a dönüşür. Görme engelli Ali, hiç görmeden, Azize'ye aşık olur. Olaylar geliştikçe Ali, onu alıp İstanbul'daki evine götürür. Ali (Kadir) ve Annesi (Muazzez Kurdoğlu) bir akşam konuşurlarken, Ali sevdiği kızın, Azize'nin nasıl biri olduğunu sorup durur annesine. "Yüzü güzel mi, saçları güzel mi, vücudu nasıl" gibi sorular. Ali bu soruları sorarken, Azize korkuyla beklemektedir odanın kapısının önünde. Çünkü annesi Ali'ye, çirkin, kambur bir kız olduğunu söylerse, Ali onu artık sevmeyebilir endişesini taşımaktadır. Ancak Ali'nin annesi (Muazzez Kurdoğlu) satmaz Azize'yi. Onu çok güzel, eşine az rastlanır bir güzellikte kız olarak anlatır Ali'ye. Ve Ali de çok mutlu olur.

Bu güne kadar Muazzez hanımı hiçbir tiyatro oyununda seyretmemiş olsam da, şahsen tanışmamış olsam da, sırf bu sahne yetmiştir gönlümde taht kurmasına.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 09 Aralık 2016 12:49:54

8

fatma girik ablamızı belki rahmetli memdun ün meşhur etti belki onun sayesinde bir yerlere geldi ama bunu sonuna kadar hakediyor. onun gibi bir oyuncu bir daha yeşilçama gelmez. çok büyük çok usta bir oyuncu. kambur rolünü ancak o türkan ve hülya oyn ayabilirdi. bana göre ise en iyi o oynar yani kamburun fatma girik oluşu çok yerinde bir seçim olmuş. gözlerini aşık olduğu adam için feda ediyor film başlarında onunlar dalga geçenlerin hepsi pişman oluyor. finaldede intihar ediyor. aşk budur dedirten filmlerden. sırf o görsün mutlu olsun yaşasın diye kendi hayatından vazgeçiyor fatma ablamız. kadir inanırın bu filmde çok pasif olduğunu düşünüyorum. bence bu rolü oynamamalıydı. aytaç arman yusuf sezgin veya yalçın gülhan olmalıydı bu rolde. tabi bu oyuncuları küçümsemiyorum onlarda çok değerli oyuncular kadir abide. ama kadir abi bence daha ağır rollerin adamı. nasıl ki ediz baba kabadayı rollere gitmiyorsa kadir abi de kemancı romantik nazik rollere gitmiyor diye düşünüyorum. fatma girik suzan avcı ve danyal topatan rollerinde çok başarılıydı.

TubaArtan avatar TubaArtan 07 Aralık 2016 09:44:18

10

ağlayarak izlediğim içimde bir yerleri acıtan bir film. çirkin gözükmeyi göze alıp rolü kabul eden ve bu kendisine o yılın en iyi kadın oyuncusu ödülünü kazandıran Fatma Girik yeşilçamın bana göre en iyi oyuncusu. çok çok başarılı...bir de filmdeki ş arkı ismini soranlara ...şarkının adı "Madhubala"

performer avatar performer 07 Kasım 2016 22:41:01

6

kasabalının azize'ye olan nefreti çok ama çok abartılmış. eminim türkiyemizin bir dönem en iyi yönetmenlerinden merhum atıf yılmaz'ın çekmekten memnun olmadığı nadir filmlerindendir diye düşünüyorum...yoksa atıf yılmaz'ın bir filmine kötü diyemem tab i...

Kleberson avatar Kleberson 11 Temmuz 2016 20:08:13

9

Güzel bir film insan seyrederken duygulaniyor izlemeyenler izlesin gerci izlemistirer diye düsünüyorum

seneryigiter avatar seneryigiter 11 Aralık 2015 20:51:23

1

Bu güne kadar onlarca aşk yüklü türk filmi izledim ve hiç birisi bu film kadar etkilemedi beni,hikaye'ye baştan sona öyle bi dalıyosun ki insan kendini düşünüyor yapabilirmiydi aynısını diye,hele öyle bi sahnesi var ki filmin "anne gözlerimi ben veri cem"diyor al eline mendili köpekler gibi saatlerce ağla anasını satayım.

Yandex.Metrica