Hizmetçi Dediğin Böyle Olur

8,84

( 9 kişi yorum yaptı )

Hizmetçi Dediğin Böyle Olur

Sinema Filmi

1964

Bülent (Orhan Günşiray) şoförlük yapan ipsiz, sapsız deli, dolu bir gençtir. Sevgilisi Hizmetçi Zeynep (Fatma Girik) ile evlenirler. Topkapı'da bir fakirhanede oturan Bülent kirayı ödemediği için evden atılınca karısı ile birlikte sokakta kalırlar, geçici olarak kapıcı Şaban'ın (Ali Şen) dairesine yerleşirler. Bir taraftan iş aramaya koyulurlar. Zeynep'e hizmetçi arkadaşları (Reha Kral, Jale Öz) bir köşkte hizmetçilik bulurlar. Diğer taraftan Bülent'te aynı köşke arkadaşı (Nejat Saydam) tarafından uşak olarak sokulur.

Oynayanlar

Orhan Günşiray Orhan Günşiray Bülent Soykal
Fatma Girik Fatma Girik Zeynep Soykal
Sevda Ferdağ Sevda Ferdağ Dadı
Bedia Muvahhit Bedia Muvahhit Büyükhanım
Reha Yurdakul Reha Yurdakul
Atıf Kaptan Atıf Kaptan Uşak
Hulusi Kentmen Hulusi Kentmen Büyükbeyfendi
Feridun Çölgeçen Feridun Çölgeçen Rafet
Muammer Gözalan Muammer Gözalan Savcı
Reha Kıral Reha Kıral Nişantaşı Parkı'ndaki Hizmetçi
Ali Şen Ali Şen Şaban Emmi
Gönül Bayhan Gönül Bayhan
Jale Öz Jale Öz Nişantaşı Parkında kavga eden hizmetçi (Aliye)
Necdet Yakın Necdet Yakın
Nezihe Güler Nezihe Güler Hafize Teyze
Şener Şen Şener Şen
Nejat Saydam Nejat Saydam
İhsan Gürkan İhsan Gürkan
Hidayet Pelit Hidayet Pelit
Baykal Kent Baykal Kent
Özdemir Aydın Özdemir Aydın
Ayhan Altunç Ayhan Altunç
İsmail Varol İsmail Varol
Merih Dinçsoy Merih Dinçsoy Topkapılı Yandım Allah Sulhiye
Muzaffer Yenen Muzaffer Yenen Komiser
Nermin Özses Nermin Özses
Cahit Irgat Cahit Irgat Reha Yurdakul Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Atıf Kaptan Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Orhan Günşiray Seslendirmesi
Adalet Cimcoz Adalet Cimcoz Fatma Girik Seslendirmesi
Sabahat Işık Sabahat Işık Fabrikatör Eşi
Kemal Ergüvenç Kemal Ergüvenç Hulusi Kentmen Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Yapım Ekibi Melih Üstüngör (Yapım Amiri)
Hüseyin Demirayak (Set Ekibi)
Mustafa Köyük (Set Ekibi)
Hikmet Türk (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Zeki Dinçsoy (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Tosun Bayri (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ali Berkan (Negatif Kurgu)
Recai Karataş (Laboratuar)
Mihail Skarpedis (Laboratuar)
Erkal Tamer (Laboratuar)
Işık Ekibi Fehmi Eryılmaz (Işık Ekibi)
Ahmet Ateş (Işık Ekibi)
Sanat Ekibi Basri Büyükcan (Dekor Şefi)
Bilal Uysal (Dekor Şefi)
Nazım Akbulut (Aksesuar)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)

Firmalar

Acar Film (Yapım)
Acar Film (Seslendirme)
Acar Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (9)

Tuba.Artan avatar Tuba.Artan 14 Kasım 2018 00:11:54

7

İlk yarısı eğlenceliydi. Şener Şen'i kısa da olsa görmek güzeldi

performer avatar performer 13 Haziran 2014 00:08:39

8

çok eğlenceli bir film. sadece filmi uzun çekmişler 120 dk.ama 90 dk. çekilseymiş daha iyi olurdu. yoksa oyuncu kadrosuda güzel.

coolgirl avatar coolgirl 20 Temmuz 2013 12:09:18

10

Orhan Günşiray ile Fatma Girik birbirlerine cok yakısmıs.Fakir de olsalar soforlugunu yaptıgı taksinin sahibi gelip arabasını geri de alsa bu cift nesesinden bir sey kaybetmiyor. Ayrıca bu filmde son ana kadar insanı merak duygusuyla ekrana kilitliyo r. cok guzel bir ask ve macera filmi...

benimsinema avatar benimsinema 12 Ocak 2013 23:45:52

8

nerden nereye diyebilirim bu film icin. film bana göre üce ayriliyor. 1) siftah gecesine giremeyen cift. 2) birbirine yalan söyleyip ama tesadüfen ayni köskte calisan cift. 3) polis tarafindan görev verilipte yine baska bi yerde calisan cift...film b astan neseli giderken ikinci yarida maceraya dönüstü.

dieFohlen avatar dieFohlen 02 Kasım 2012 23:10:04

8

Şener Şen'in sinemaya adım attığı filmdir. Kısa bir süre de olsa rol almıştır, Capone arkadaşımın da belirttiği gibi çamaşırhane sahnesinde genç kız ile dans eden delikanlı rolündedir.

bir_demet_menekse avatar bir_demet_menekse 25 Kasım 2008 05:32:11

9

"Yaşasın evlilik!Tevekkeli hayat müşterektir dememişler." Bülent söylüyor bu lafı o sırada Zeynep Bülent'in ev sahibi ile kavga ederlerken...Serinin ikinci filminde Bülent ve Zeynep nihayet muratlarına erip evlenirler ama bu sefer de kalacak evleri y oktur ve de ikisi de işsizlerdir bunun üzerine ikisi de aynı evde birbirinden habersiz biri evin tek hizmetçisi diğeri de aynı evde uşak olarak çalışmaya başlarlar(ki işe girdiklerinde tek kural vardır evli olmayacaklardır,ikisi de yalan söyler) ki zaten olaylar burada başlar. Evin bütün erkekleri evde tek hizmetçi bayan olan Zeynep'e asılırlar tabi Zeynep hicbirine pas vermez ta ki bir gece erkekelerin hepsi Zeynep'in odasına tek tek damlayıncaya kadar ki bu sahne kesinlikle kaçmaz.Önce evin küçükbeyi,sonra evin ahçısı,sonra Rafet Bey,en sonunda da Zeynep'in taktığı adla Maçabey'igelir. Özellikle de Maçabey'i(Hulusi Kentmen) ile  Zeynep'in(Fatma Girik) arasında geçen o diyaloglar o sahnede de filme damgasını vurmuştur helde "Burada üç kişiyiz","Üç kişi mi nereden biliyorsunuz??","Bir sen-ü,bir ben-ü bir de...."(of burasını yazmakta zorlandım.)Tabi asıl odaya en son giren bizim yakışıklı,kurnaz Bülent'i de unutmamak lazım...E sonrasını da izleyip anlarsınız ki benim ev sevdigim sahne budur.Özellikle de Zeynep'in "Valla bir kişi yok" ve de en sonunda Bülent'in "Vay,gitti benim namusum.."(lafı tam hatırlayamasamda) replikleri de çok hoştu ki o anda Bülent'in mimiklerine dikkatli bakmak lazım. Filmin bir sahensinde Bülent ve Zeynep çamaşırhandeyken o sırada camdan giren bir genç ve sevgilisini görürüz- bu çiftdans gizli gizli buluşup dans ediyorlar ki o genç Şener Şen.Ah bu filmde birazcık James Bond filmlerinden görmeye alışık olduğumuz olaylar görürüz ve Zeynep ile Bülent de o olan olayları çözmeye çalışır(tabi polis görevlendirir.) Sonu güzel biten güzel bitirmişler filmin  ki özellikle de "Beni Nişantaşında bulabilirsiniz."(sanırım böyleydi)  söyleyerek biter bu film,Zeynep bu lafıyla çok tatlı,samimi ve içimizden biridir aslındave de Bülent'le birbirlerine olan sevgileri  hem çok komik hem de biraz şiddetlidir ama yine de birbirlerini çok severler.(Ya bu filmde ya da diğer filmde Zeynep Bülent'e :"Seninle evleneceğime köpekle evlenirim daha iyi" gibi replikler geciyor aralarında)Ah şunu da ekleyeyim fark ettimki bu filmde de bazı filmlerinde olduğu gibi Orhan Günşiray'da bagaja binme hastalığı var ya gizlice ya da bilerek o bagaja biner tıpkı bu filmde de olduğu gibi...

Yandex.Metrica