Saç

8,22

( 3 kişi yorum yaptı )

Saç

Sinema Filmi

2010

Perukçuluk yapan Hamdi kanser hastasıdır. Asosyal kişiliğinin yarattığı yalnızlıkla Meryem, Hamdi'de saplantı halindedir ve bu saplantı ona cinayet işletecek boyuta kadar gelecektir. Ayrıca filmde kullanılan metaforlarla Hamdi'nin iç dünyası seyirciye süprizlerle yansıyacak.

Künye

Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu
Senaryo
Yapımcı Rena Vougioukalou , Tayfun Pirselimoğlu , Veysel İpek
Görüntü Yönetmeni Ercan Özkan
Vizyona Giriş Tarihi 09 Eylül 2011
Süre 130 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Yunanistan Türkiye

Ödüller

En İyi Film (30.İstanbul Film Festivali-2011)

En İyi Kadın Oyuncu (30.İstanbul Film Festivali-2011)

En İyi Yönetmen (30.İstanbul Film Festivali-2011)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (47. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali-2010)

En İyi Kadın Oyuncu (17.Sadri Alışık Ödülleri-2012)

Fipresci Ödülü (27.Uluslararası Festroia Film Festivali-2011)

En İyi Kadın Oyuncu (44.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2012)

En İyi Erkek Oyuncu (44.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2012)

Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Erdinç Özyurt (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Natali Yeres (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Emre Oskay (Yapım Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Özgür Sevimli (Yönetmen Yardımcısı)
Eren Vurmaz (Yönetmen Yardımcısı)
Işık Ekibi İbrahim Demir (1. Işık Asistanı)
Makyaj Ekibi Burcu Senem Alkış (Kuaför)
Ses Ekibi Fatih Aydoğdu (Ses Operatörü)

Firmalar

Zuzi Film (Yapım)
Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 18.209,0 TL
Toplam İzleyici 2.936
Vizyonda Kaldığı Hafta 24 Hafta

Son Yorumlar (3)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 16 Kasım 2015 14:38:30

7

Film baştan sona düşük tempolu bir film ama iyi oyunculukları ve sinematoğrafik atmosferiyle sıkıcı olmaktan kurtulmuş ayrıca bu düşük tempoya 130 dakika epey uzun olmuş 80 dakikada daha anlamlı bir film olabilirdi tayfun pirselimoğlu hem yönetmen he mde senarist olarak iyi bir iş çıkarmış başrolde ayberk pekcan iyi performans göstermiş filmi izlenilir kılmış ayrıca nazan kesal ve rıza akın da rollerinde fena değildi film sanat filmi olduğu için filmi sadece festival filmi severlere tavsiye ediyorum genel izleyicinin pek seveceği tarzda bir film değil kısaca film izlemeye değer iyi bir film.

mkurtsen avatar mkurtsen 11 Ocak 2013 21:38:06

8

"Saç"ta Pus gibi seyri kolay bir film değil, izleyiciden sabır istiyor. Filmin merkezinde aynen Pus'ta olduğu gibi büyük şehrin ağır yaşama şartları altında ezilen yoksul insanlar var.Tema yine ölüm , suç ve vicdan üzerine. Baş kahramanı bu defa va roş yerine İstanbul'un merkezinden Tarlabaşı'ndan seçmiş.( Perukçu Hamdi). Yine aynı yalnız ve takınılı, kolayca cinayet işleyebilecek biri. Bu defaki ölüme mahkum bir kanser hastası. Saçını satmaya gelen AVM'de çalışan temizlikçi bir kadına aşık olup peşine takılıyor, amacına ulaşmak için kadının ölü yıkayıcısı kocasını öldürmeyi göze alıyor. Ona ilgisiz kalmayan kadın durumu kabul etmekte güçlük çeksede birlikte oluyorlar.. Ama tabi hikaye orada bitmiyor,, Mutlu sonu engelleyecek kişi ölsede hayaleti peşlerini bırakmıyor. Hikaye böyle.
Yukarıda söylediğim gibi zor izlenen çok ağır ilerleyen bir film. Pirselimoğlu Hiçbiryerde'den beri izlediğim bir yönetmen, bütün filmleri nitelikli, yazar kişiliğiden olsa gerek Türkiye'de hayatın gidişine karşı bir itirazı bir karamsarlığı var, nurlu ufuklar, Büyük Türkiye edebiyatına inanmıyor., bu olumsuzluğu filmlerine yansıtıyor. Zorda olsa izledikten sonra filmin o acı buruk lezzetini hissediyor., iyiki izlemişim bu güzel filmi diyebiliyorsunuz.Oyunculuklar için söyleyecek sözüm yok, Nazan Kesal, Rıza Akın, illede Ayberk Pekcan Hamdi rolüne cuk oturmuş, bırakın beden dilini yüzünün kasları bile oynuyor, tebrik ediyorum, .tabiki önce Pirselimoğlu'nu
10/9

melisrenan avatar melisrenan 02 Mart 2010 15:58:03

RIZA, PUS, SAÇ üçlemesinin son halkası olan film.  Açıkçası yönetmenin ilk filmi olan hiçvbiryerde'yi izlemiştim o başarılıydı..

Yandex.Metrica