Fidan

8,23

( 7 kişi yorum yaptı )

Fidan

Sinema Filmi

1984

Gecekondu mahallesinde yaşama tutunma savaşı veren bir ailenin ve onun genç kızı Fidan'ın, dansçı olma hayali ile yaşadığı savruluşu anlatan, incelikli, abartısız senaryosu ile dikkat çeken bir film.

Künye

Yönetmen Erdoğan Tokatlı
Senaryo ,
Yapımcı Ahmet Uz
Müzik Muzaffer Uz
Görüntü Yönetmeni Salih Dikişçi
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Dans Daha Fazlası

Oynayanlar

Talat Bulut Talat Bulut Engin
Nur Sürer Nur Sürer Fidan
Fikret Hakan Fikret Hakan Ramazan
Güler Ökten Güler Ökten Hatice
Asuman Arsan Asuman Arsan Meloş
Defne Halman Defne Halman
Bülent Kayabaş Bülent Kayabaş Dans Hocası Muzo
Oktar Durukan Oktar Durukan Davut
Melih Çardak Melih Çardak Hakan
Murat Güler Murat Güler Memo
Eray Kurşuncu Eray Kurşuncu Eray
Şahin Sekman Şahin Sekman
Deniz Erkanat Deniz Erkanat Figen
Hakkı Kıvanç Hakkı Kıvanç Polis
Kamran Usluer Kamran Usluer Fikret Hakan Seslendirmesi
Şahin Çelik Şahin Çelik Bülent Kayabaş Seslendirmesi
Mehmet Esen Mehmet Esen Engin'in Arkadaşı
Şener Gezgen Şener Gezgen Nevzat
Cengiz Sezici Cengiz Sezici Coni
Kemal Bekir Kemal Bekir Ekrem Dümer Seslendirmesi
Sırrı Elitaş Sırrı Elitaş Meloş'un Dostu
Ersin Sanver Ersin Sanver Sırrı Elitaş Seslendirmesi
Bedia Ener Bedia Ener Defne Halman Seslendirmesi
Çetin Başaran Çetin Başaran Nöbetçi
Atilla Yiğit Atilla Yiğit Çetin Başaran Seslendirmesi
Nazlı Aydıncık Nazlı Aydıncık
Rauf Ozangil Rauf Ozangil
Ekrem Dümer Ekrem Dümer Komiser
Oktay Güzeloğlu Oktay Güzeloğlu
Levent Dönmez Levent Dönmez Oktay Durukan Seslendirmesi
Meral Kurtuluş Meral Kurtuluş Hatice'nin Arkadaşı
Ali Tutal Ali Tutal Hüseyin
Diler Saraç Diler Saraç
Dursun Ali Sarıoğlu Dursun Ali Sarıoğlu Şahan
Muzaffer Cıvan Muzaffer Cıvan Kasap
Zafer Önen Zafer Önen Muzaffer Civan Seslendirmesi
Erdal Tosun Erdal Tosun Yaşar
Ersun Kazançel Ersun Kazançel Mısırcı
Melih Çardak Melih Çardak
Erhan Yazıcıoğlu Erhan Yazıcıoğlu Sunucu
Güner Ümit Güner Ümit Melih Çardak Seslendirmesi

Ekip

Kurgu İsmail Kalkan (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Şahin Gök (2. Yönetmen)

Firmalar

Uzkan Film (Yapım)

Son Yorumlar (7)

Göztepe avatar Göztepe 03 Mart 2018 16:02:51

9

Fikret Hakan'ın toplumsal içerikli filmlerinden filmde seyyar satıcı rolünde Fikret Hakan başta olmak üzere oyuncuların çoğunluğu rollerinin hakkını vermiş. Talat Bulut ise çok değişik bir rollerinde ipsiz sapsız biri olarak filmde yer almış gayet ba şarılıydı. İyi bir filmdi oyuncu seçimide isabetli Nur Sürer ise filmin lokomotifi sadece filmin sonu bir noktaya bağlanamamış tek eksik buydu.

MGUNAY avatar MGUNAY 23 Mayıs 2016 15:48:40

10

Köyden göçüp gelen ve bir kızın şehirde bozulmasını anlatan güzel bir film. Talat Bulut'u değişik rolde izliyoruz. Ama bu filme neden az yorum yapılmış anlamadım.

delikadir39 avatar delikadir39 19 Şubat 2011 23:58:02

10

Güzel film.Fikret Hakan çok iyi.

eylül fırtınası avatar eylül fırtınası 13 Şubat 2011 16:03:02

9

Ülkemizde 1950'li yıllardan itibaren yaşanan kırsaldan kente göç ve bu göçün meydana getirdiği kültürel ve sosyal yaşamdaki değişimlere sinemamızda da kayıtsız kalmamış,1960'ların ortalarından itibaren göç ve sebepleri,büyük kentlerde önlenemez bir ş ekilde büyüyen çarpık kentleşme ve beraberinde getirdiği konut,istihdam gibi sorunlar,göç edenlerin beraberlerinde getirdiği kırsal kesim değerleri ile kent kültürü arasında sıkışıp kalmaları,tam anlamıyla bir kentli olamamaktan kaynaklanan kimlik arayışları, büyük şehirde tutunma çabaları ve çoğu kez yitip gitmeleri gibi göçe dair herşey birçok filmde başarıyla işlenmiştir.Erdoğan Tokatlı'nın 1984 yapımı Fidan filmi de ''Gecekondu Sineması'' olarak tabir edilen bu filmlerin tipik ve başarılı bir örneğidir.Filmde daha iyi bir yaşam  için yüzbinlercesi gibi yaşadığı topraklardan ve geleneklerinden koparak göç eden bir ailenin  büyük kentte tutunma çabası  konu edilir.Ailenin reisi mesleği olmadığı için mecburen marjinal sektör olarak tabir edilen seyyar satıcılıkta karar kılmış,sahip olduğu değer yargıları ile tipik bir Anadolu erkeğidir.Kent kültürüne ayak uydurmamakta direnmekte,kırsal kesim törelerine olan bağlılılığı devam etmektedir.Ancak kızı Fidan çoktan şehrin cazibesine kapılıp gitmiş,baskıcı ve totaliter bir ortam olarak gördüğü aile ve mahallesinden kurtuluşu disko salonlarında arar hale gelmiştir.Bir yandan geçim sıkıntısı ile boğuşan Ramazan diğer yandan renki ışıkların albenisine ''kaptırdığı'' kızının peşine düşer ancak kızının gözleri önünde büyük şehir ormanında kaybolup gitmesine engel olamaz.Bir başka ifadeyle Fidan'ı İstanbul'a kurban verir.Kızın isminin Fidan olması şüphesiz simgesel bir anlam taşımaktadır.Yeni bir yaşam ve daha iyi bir gelecek için yeşeren umutları simgelemektedir.Filmde Ramazan'ın köfte arabasının üzerinde de Fidan ismi yazılıdır.Fidan,sinemamızın kalburüstü yönetmenlerinden Erdoğan Tokatlı'nın en önemli ve başarılı filmlerinden birisi.Çoğu filmindeki abartılı oyunculuğunun aksine Fikret Hakan bu filmde gayet ölçülü ve dengeli.Sessiz,ezik,kaderine razı,vefakar kadın rolleri için biçilmiş kaftan olan Güler Ökten'de rolünün hakkını fazlasıyla vermiş.Nur Sürer ve Talat Bulut'ta her zamanki standart oyunlarının altına düşmemişler.Bir başka Erdoğan Tokatlı filmi olan Boynu Bükük Küheylan'da Küheylan'ın oğlu rolünde izlediğimiz Murat Güler'de gayet sevimli ve başarılı bir oyun çıkarmış.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 05 Mayıs 2010 13:11:05

10

BU FİLM: Güzel bir senaryo eseri cast oyuncularının özverili bir ekip çalışmasının başarılı da bir emek ürünü. Bu filme negatif bir etmen "Nur SÜRER'İN" O' malum tabu sayılan cüretkar vari rol oyununun çok çekici bulunması... Oysa buna emsa l bir çok sinema filmi çekilmiştir. Hatta bir çoğu buna nazaran daha bir cüretkar vari rol sınırı tanımazken... Nedensiz aynı hoşgörü bu film için kabul görmemiş buda filme olan çifte standart...

fulda avatar fulda 02 Ağustos 2008 18:08:08

4

Sinemayi uzun bir süre biraktiktan sonra 1980 lerde tekrar dönüs yapan Erdogan Tokatli, bu dönüs filmi sayilan FIDAN la cok büyük bir hayal kirikligina ugratmisti beni. Bana göre amacina ulasmamis bir film.

Yandex.Metrica