Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Düttürü Dünya (Düttürü Dünya)

Düttürü Dünya

8,91

(55 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 28 Dk Dram Komedi Dram, Komedi

Yönetmen: Zeki Ökten Zeki Ökten

Ülke: türkiye

Oyuncular: Nurhan Özenen, Yaşar Karakulak, Birsen Dürülü, Selçuk Uluergüven, Orhan Çağman, Koray Ergun, Yaşar Cemil Akın, Şebnem Gürsoy, Yaşar Akın, İhsan Yüce Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Erkek Oyuncu

Konusu : Ankara'nın yoksul gecekondu semtlerinden birinde oturan Mehmet, geceleri bir pavyonda klarnet çalarak yaşamını kazanmaktadır. Oturduğu gecekondusunu, sahibi olduğu kayınbiraderi bir müteahite satınca yaşamı iyece zorlaşır.Emretksz

24 Ekim 2019 13:29

Zeki Ökten-Umur Bugay ekolünün Kemal Sunal'ın yer aldığı filmler arasında sosyal içerikli dram ağırlıklı olması yönüyle diğerlerinden sıyrılan nadide bir çalışmasıdır. Yapımın tek eksik yanı ağır işlenmesi bunun dışında tam bir başyapıt. Kemal Sunal'ın aynı sene çektiği Öğretmen filmiyle komedi dışında da iyi işler çıkardığının bir nişanesi olup ustaya Altın portakal ödülünüde beraberinde getirmiştir. Yer yer Selamsız Bandosu'nu anımsatan film finaliyle aklımıza kazınmıştır

Cevap Yaz

SarpBayhan

8 Temmuz 2019 23:56

Kemal Sunal'ın en güzel filmlerinden biri. Ancak şunu söyleyelim hemen film güldürü değil sosyal mesaj vermeye yönelik bir film. Ankara gecekondularında yaşayan bir müzisyenin hikayesinin anlatıldığı filmde yardımcı oyuncu kadrosu da çok iyi.

Cevap Yaz

kibritkutusu74

8 Nisan 2019 16:58

Kayınbirader Osman karakterini oynayan Erdal Gülver'in oyunculuğu muazzam. Karikatüre kaçmayan Orta Anadolu şivesi, kapağı bakanlıklara odacı olarak atmış cingöz tiplemesi ve abartısız oyunculuğu ile ders veriyor. Sanırım kendisi AST oyuncularından. Ayberk Çölok ustaya da ayrı parantez açmak gerekiyor. Muhteşem. Onlar gerçek oyuncular, gerçek tiyatrocular...

Cevap Yaz

adursun

8 Ocak 2019 10:18

Bir başyapıt. Angaralı olarak yazarsam Çankırı caddesinin pavyonlarını, ulusun insanlarını, bentderesinin yukarısındaki gecekondularda oturan yoksullarını, oranın yaşamını muhteşem bir şekilde ve içinde yaşıyormuş gibi anlatan olağanüstü bir film. Oyuncular için söylenecek tek kelime yok.

Cevap Yaz

Karalı_57

7 Mart 2018 05:46

Başarılı bir film tabi, ama bazı sahneler çok sıkıcı, uzun ve gereksiz buldum , filmi biraz uzatmak için insanın uykusunu getiren zamanlar var, bide şu bestelerinin keşke çıkarıp koşeyi dönmesini gormek isterdim filmin sonunda.

Cevap Yaz

sülüman_bey

20 Şubat 2018 17:11

Erdal Gülver´in rolunu cok iyi yaptigi film. Ic anadolu sivesiyle konusmasi cok gercekci olmus. Ben ne anlarim cakmak, gazindan hava gazindan.

Cevap Yaz

AlınYazısı

14 Şubat 2017 11:28

Ağlanacak duruma gülmek. Güldürürken düşündürmek . İşte Kemal Sunal farkı. Film boyunca güldüren adam filmin finalinde gülünen bütün anlar için bir an durup düşündürüyor. Yaptığı anlamsız bestelerin bir gün satılacağı umuduyla hayata tutunan bir müzisyen. Başkaları’nın deyimiyle düttüt düttütçü , çalgıcı 3.sınıf bir pavyonda akşamdan sabah’ın ilk ışıklarına kadar üfleyen üflerken uyuklayan, çoğunlukla notaları şaşıran ve ayakta zor duran biri Farklı bir hayatın ufak penceresinden kemal sunal anlatımıyla bir dokunuş. Böyle hayatlarda var dedirten bir film. Solist serap : Lan düttüt ne o öyle zart zurt Düttüt : ne zart zurtu kızım, sanatıma laf söyletmem ben Serap : Senin sanatı na …. Askerde iki boru çalmış kendini bir şey sanıyor. Düttüt’ün gözüyle bir sanat abidesi olan kendisi Başkası’nın gözüyle bir hiçtir. Geçim derdi için çakmakçı olup, utanıp sıkılarak gizlenen Yine geçim derdi için sırtında harç taşıyıp, bir dönem odacıların bile sözünün geçtiği bir yaşamda onların arkasına saklanıp onlardan medet uman çaresiz biri. Eniştesi Odacı Osman için Ankaranın kalbi diyen biri. Herif bir imzayla milyonları götürüyor denildiğinde . Düttüt Mehmet içinde çalmadan yaşanmaz bir hal alan Yaşayabilmek için çalmanın gerektiğini kendine zorla kabul ettiren yaşanması zor bir dünya. Kemal sunal filmlerinde her ne kadar güldürmüşse de sosyolojik ve toplumsal olarakta o kadar düşündürmüş Gerçekleri o denli anlatmayı fazlasıyla başarmıştır. Doğan nerde? Demişti Düttüt Mehmet. Doğan dışarda oynuyor dedi kızı Mükerrem. Oynasın kızım oynasın yakında hepimiz dışarda oynicaz. Deyip finalde ipleri koparan Düttüt, 3.sınıf pavyondandan çıkıp şafak doğumuyla ankaranın göbeğinde Oğlu doğan ile bambaşka bir duygu yumağıyla, çaresiz ama yine umutlu yaşantısına doğru yol alır.

Cevap Yaz

Komedyacı

4 Kasım 2016 12:32

"Kemâl Sunal bu filmde güldürmüyor" dediğimiz filmlerden biri.

Cevap Yaz

performer

6 Ekim 2016 21:53

hikaye abartılmadan yalın olarak anlatılmış. Sanırım toplumsal film kategorisinde değerlendirilebilir.

Cevap Yaz

Mansuryıldırım

2 Şubat 2016 07:33

Film kemal sunal ın 80 lerde çektiği yoksul filmiyle birlikte en iyi filmlerinden biri ayrıca kemal sunal ın en başarılı performanslarından birine sahip olmasıyla ve gecekondu hayatını anlatması bakımından da unutulmaz bir film aynı yoksul filmi gibi gerçekçi havası ve 80 lerin tadını vermesi filmin artıları zeki ökten ve umur bugay aynı yoksul filminde olduğu gibi yine iyi iş çıkarmışlar kısaca film izlemeye değer çok iyi bir kemal sunal klasiği.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica