Bir Türk'e Gönül Verdim

8,56

( 10 kişi yorum yaptı )

Bir Türk'e Gönül Verdim

Sinema Filmi

1969

Almanya'da seviştiği ve bu ilişkiden bir çocuğu olan Eva, iki yıl sonra kendisini terk edip bir daha geri dönmeyen Türk kocasını Kayseri de arar. Kocası ikinci kez evlenmiştir. Karısının anasının kızıyla da ilişkisi olup aynı çatı altında yaşamaktadırlar. İstenmeyen talihsiz kadın beş yaşındaki çocuğuyla yalnız başına kalır. Ona yardımcı olmaya çalışan şoför Mustafa'nın (Ahmet Mekin) sıcaklığıyla köyün örf ve adetlerine ısınır, Müslüman olup namaz kılmayı öğrenir. Evlenmek üzere olduğu Mustafa, bencil kocası tarafından düğün gecesi öldürülecek ama manevi huzur bulduğu yöreden ve bu insanlardan kopamayacaktır. Göreme' de peri bacalarının doğal bir güzellik kattığı film, ayrıca ulusal bir sinema örneği olarak da dikkati çeker. (Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması Kitabından)

1970 Adana En İyi İkinci Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (S. Kızıltunç), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (B. İnci)
Almanya´dan beş yaşındaki çocuğuyla birlikte kocasını aramaya Kayseri´ye gelen Eva, kocasını yeniden evlenmiş olarak bulur. Türkiye´deki evliliğinden de çocuğu olan adamın, baldızıyla da ilişkisi vardır. Hep birlikte aynı evde yaşamaya başlarlar ancak Eva ve oğlu dışlanır. Şoför Mustafa, Eva´ya yardımcı olmaya çalışır. Mustafa´nın yardımseverliğinden etkilenen Eva Müslüman olur ve Türk geleneklerini benimser; fakat eski kocanın devreye girmesiyle huzurları bozulur. Batı-Doğu, aşk-ahlak-namus çelişkilerini bu yapıtında da işleyen Halit Refiğ´in bu filmi Ahmet Mekin´in Mustafa rolündeki benzersiz performansıyla da unutulmazlar arasında.

Künye

Yönetmen Halit Refiğ
Senaryo
Yapımcı Hürrem Erman
Müzik Abdullah Nail Bayşu
Görüntü Yönetmeni Cengiz Tacer
Süre 100 dk
Tür Dram
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Almanya, Bencil , Düğün Gecesi , Eva Bender, Kayseri, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (2. Adana Altın Koza Film Şenliği-1970)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (2. Adana Altın Koza Film Şenliği-1970)

En İyi 2. Film (2. Adana Altın Koza Film Şenliği-1970)

Ekip

Işık Ekibi Mustafa Koçyiğit (Işık Asistanı)

Firmalar

Erman Film (Yapım)

Son Yorumlar (10)

MGUNAY avatar MGUNAY 03 Mart 2015 00:12:51

10

muhteşem film sonunda youtubeye yüklendi iyi seyirler.

MahThea avatar MahThea 12 Mayıs 2012 16:35:05

Ben bu filmin cekimini gördüm ama aslini da görmek isterim 

torkiş 26 Temmuz 2010 13:45:07

arkadaşlar ben de filmi izlemeyi çok istiyorum fakat hiç bir yerde bulamadım nasıl izleyebilirim?yardımcı olabilecek biri var mı?

delikadir39 avatar delikadir39 20 Şubat 2010 14:38:02

10

Bu filmi çok aradım ama hiç bir yerde bulamadım.İzlemeyi çok isterdim.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 22 Ocak 2010 14:12:01

10

BU FİLM: "Halit REFİĞ'İN" Sinema yönetmen başarısı, bir film. Usta aktör Ahmet MEKİN ile Usta karakter Bilal İNCİ'NİN üstün oyunculukları, övgüye şayan bir "Eva BENDER'İN" sanki bizden biricesine..! bize de nazire oyunu izleyici b enliğinde, iz bıraktı. Arka sıra, filmin etkisimi bilinmez..? Halit REFİĞ & Eva BENDER ile evlenmişlerdi çoktan... Konsepti; Gurbete gönderilen bir eş ona kavuşma yerine..! sürpriz bir hayal kırıklığı...   

magmafi 09 Nisan 2008 09:20:04

BU FİLM BENİM TÜRK SİNEMASINDA EN BEĞENDİĞİM FİLMLERDEN.ALMANYAYA GİDEN İŞCİLERİN SORUNLARINI ANLATIYORDU.ADANA ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİNDE EN İYİ İKİNCİ FİLM SEÇİLMİŞTİ.HALİTREFİĞ İN EN İYİ FİLMLERİNDEN.MUTLAKA İZLEYİN.

Yandex.Metrica